انجمن سینمای جوانان زیر انگشت اتهام باندبازی و نخبه‌کشی
کد خبر: 969666
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Fm
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۵
انتقادات تند چند کارگردان فیلم کوتاه از انجمن سینمای جوانان ایران و اتهام «باندبازی» و «استعدادکشی» به این انجمن با واکنش انجمن روبه‌رو شد و منتقدان را به عدم‌اطلاع از فعالیت‌های انجمن سینمای جوانان ایران متهم کرد.
هادی عسگری
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: انجمن سینمای جوانان ایران، دچار باندبازی است. این بخشی از انتقادات صریح فیلمسازانی است که بسته فیلم‌های کوتاه‌شان با عنوان «پنجگاه» روی پرده رفته است.

این فیلمسازان در نشستی که در خبرگزاری «مهر» برگزار شده است به موضوعات مختلفی پیرامون ساخت و اکران فیلم کوتاه می‌پردازند. از جمله انتقاد آن‌ها به گروه «هنر و تجربه» و عملکرد انجمن سینمای جوانان ایران است. این انتقادات که به ساختار و عملکرد انجمن بازمی‌گردد، با واکنش منفی انجمن سینمای جوانان روبه‌رو شده است.

سجاد حسینی، کارگردان فیلم کوتاه «ملاقات محرمانه خانم و آقا»، در انتقاد از عملکرد انجمن سینمای جوانان ایران می‌گوید: «عضویت در انجمن حالا دیگر به این سادگی‌ها نیست، گویا انجمن اصلاً به فیلمساز نگاه نمی‌کند، بلکه به اعتبار خود توجه می‌کند، یعنی برای خود گروهی درست کرده و به واسطه لینک‌هایی که دارد، فیلم‌هایش را پرزنت می‌کند و دست به تولید آثاری با سیاست‌ها و نگاه خود می‌زند. اصلاً مثل قبل نیست. حالا دیگر باید شرایط و لینک‌هایی داشته باشی تا بتوانی با انجمن همکاری کنی.» حسینی با بیان اینکه انجمن سینمای جوانان به شدت انحصاری عمل می‌کند، ادامه می‌دهد: «به نظرم انجمن سینمای جوانان ایران یکی از استعدادکش‌ترین سازمان‌هایی است که در حوزه فیلم کوتاه کار می‌کند! یکی از بچه‌ها می‌گفت آنقدر که از این شرایط خسته شده می‌خواهد فیلم بلند بسازد چراکه باندبازی در عرصه فیلم کوتاه خیلی بیشتر از فیلم بلند است. انجمن سینمای جوانان ایران طی این سال‌ها چه کرده است؟ در جشنواره‌ها هم که وضعیت مشخصی دارد یعنی گویا جشنواره‌ها از روی هم کپی می‌کنند و فیلم‌ها در همه جشنواره‌ها تکرار می‌شوند. من مطلقاً این حرف‌ها را به این دلیل نمی‌زنم که آن‌ها با ما همکاری نکرده‌اند چراکه همین الان هم به ما پیشنهاد بدهند قطعاً می‌گویند با یک دید خاص فیلمتان را بسازید و مدام سفارش می‌کنند، این چیزی است که ما قبول نمی‌کنیم.»

آرش محمودی، کارگردان «پرده توری» می‌گوید: «ورود به انجمن و تولید فیلم برای آن به قدری پیچیده و انحصاری شده است که اصلاً ما چگونگی ورود به آن را دیگر نمی‌دانیم، یعنی نمی‌دانیم این موضوع با پول ممکن است یا رابطه یا... در حالی که به نظرم باید به همه یکسان نگاه کند.»

این فیلمسازان همچنین به شرایط اکران فیلم در گروه هنر و تجربه اعتراض دارند. میثم عباسی کارگردان فیلم کوتاه «پرگار» درباره اینکه چرا همه افرادی که فیلمشان در گروه هنر و تجربه اکران شده نسبت به اکران سانس‌بندی بد این گروه گلایه دارند، می‌گوید: «من هم احساس می‌کنم به صورت رندم این اتفاق می‌افتد، البته شاید وضعیت فیلم کوتاه بدتر باشد ولی قطعاً دیگر فیلمسازان هم از سانس‌بندی و سالن‌های بد «هنر و تجربه» بی‌نصیب نمانده‌اند.»

انتشار انتقادات فیلمسازان فیلم کوتاه از عملکرد «انجمن سینمای جوانان ایران» با پاسخ این انجمن روبه‌رو شد؛ پاسخی که با این سؤال آغاز می‌شود «کدام استعدادکشی؟» و ادامه می‌دهد: «به نظر می‌رسد استفاده از واژه «استعدادکش» برای نهادی که چهار دهه کارش کشف و پرورش استعداد‌های فیلمسازی بوده به دور از انصاف است.» انجمن سینمای جوانان در ادامه فیلمسازان معترض را به عدم‌شناخت انجمن متهم می‌کند و می‌نویسد: «اشتباه این چهار دوست آن است که هیچ شناختی از این نهاد ندارند و تلاشی هم نکرده‌اند که به حداقل شناخت برسند تا آنجا که گلایه می‌کنند «عضو انجمن شدن کار دشواری است» در صورتی که انجمن سینمای جوانان ایران از اساس چیزی به عنوان «عضوگیری» ندارد.» در این متن بار‌ها فیلمسازان به اشتباه و نشناختن انجمن متهم شده‌اند و در پایان انجمن با تقدیر از گروه «هنر و تجربه» فیلمسازان معترض خود را به مطالعه و تحقیق پیش از سخن گفتن دعوت می‌کند!

انجمن سینمای جوانان ایران یکی از زیرمجموعه‌های مهم سازمان سینمایی است که از زمان حضور رئیس جدید سازمان سینمایی شایعات زیادی درباره جابه‌جایی و تغییر در مدیریت آن منتشر شده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار