اجرای سند توسعه تهیه شده در ایران را زیر عنوان ۲۰۳۰ برنمی تابیم
کد خبر: 968405
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043vR
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
حادیث سخن گزیده گفتن و هر سخنی را هرجای نگفتن و به صدق سخن گفتن، یک فرهنگ است. ما با سازمانی طرفیم که رویکردش به ما نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.
سرویس فرهنگ  و هنر جوان آنلاین: ایوبی درباره سند ۲۰۳۰ تصریح کرد: به عنوان دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران اعلام می‌کنم سند مخدوشی که بنام توسعه پایدار متاسفانه در ایران تهیه شده بود فاقد اعتبار است و اجرای آن را در هیچ کجای ایران برنمی تابیم و با سازمان‌ها در صورت اجرای این سند برخورد قانونی خواهد شد.
وی ادامه داد: اصل اساسی یونسکو بر عدم مداخله در دیگر کشور‌ها است که در سند اصلی رعایت شده است و این نکته بسیار مهم در برخورد با یونسکو مورد توجه قرار نگرفته و نمی‌گیرد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو اضافه کرد: ما سعی داریم از همه ظرفیت‌های یونسکو استفاده کنیم که یکی از ظرفیت‌ها که در این ایام فعال شد، ظرفیت باشگاه‌های یونسکو بود که با رعایت همه اصول، افراد مجرب در عرضه‌های ضروری چند باشگاه را به تصویب رساندند که در مسیر جمهوری اسلامی به کار خود ادامه می‌دهد. همچنین یکی از ظرفیت‌های ما نشست‌های جهانی است که ما مدت هاست میزبان همایش‌های بین المللی نبودیم و این نشست‌ها مثل نشست جاده ابریشم اتفاق خوبی است که با کمک دوستان توانستیم میزبان نشست ثبت زنجیره‌ای جاده ابریشم باشیم. علاوه بر این نشست ها، برنامه‌های فرهنگی دیگری خواهیم داشت که در همه برنامه‌ها آثاری از صلح نوشته‌ها به نمایش گذاشته می‌شود.
وی در پایان گفت: جاده ابریشم اگرچه راه تجاری است، اما راه تبادل فکرو راه گفتگوی ادیان است که از همدان که شهر تاریخی است، آغاز خواهد شد.

برگزاری سه برنامه بین المللی در همایش جاده ابریشم
وتان فتوفسکی رییس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران نیز در ادامه گفت: ابتدا مایلم از دکتر ایوبی برای تعریف خیلی زیبایی که از یونسکو داشتند تشکر کنم، مایلم این مطلب را اضافه کنم که ایران یکی از کشور‌های فعال عضو یونسکو است و مایلم بیشتر به نشست‌هایی که با حمایت شهر همدان از ۲۳ سپتامبر قرار است برگزارشود، بپردازم.
وی ادامه داد: ما سه برنامه داریم که محور سه برنامه جاده ابریشم است و یونسکو تصمیم گرفته سه برنامه بین المللی را در این دوره اجرا کند و انتخاب ایران در این دوره بر حسب اتفاق نبود و این کشور در بین کشور‌هایی که موفق به ثبت میراث جهانی شدند، رتبه دهم را دارد و موفق به ثبت ۲۴ محوطه فرهنگی در میراث یونسکو شده است و همچنین ۵۷ محوطه هم در فهرست موقت فهرست یونسکو قرار گرفته که منتظر ثبت است.
رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران اضافه کرد: هدف از برگزاری ششمین نشست جاده ابریشم در ایران، این است که به جهان بگوییم که ایران از‌کشور‌هایی است که فعالیت زیادی در حفظ میراث فرهنگی انجام می دهد و کمیته هماهنگی ۱۵ عضو از کشور‌های منطقه‌ای دارد و پنجمین نشست این کمیته سال گذشته درعشق آباد ترکمنستان برگزار شد.
فتوفسکی اضافه کرد: یکی از رویکرد‌های یونسکو، ترویج و‌حفظ میراث فرهنگی است و در این راستا از کمیسیون درخواست کردیم که ششمین نشست را در یکی از شهرستان‌ها برگزار کند چراکه حضور جوامع بین المللی را در حفظ منابع بین المللی می‌بینیم.
وی عنوان کرد: شهردار همدان میزبانی این سه نشست را قبول کرد و این نشست‌ها یک هفته به طول می‌انجامد و همانطور که دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو اعلام کرد برنامه‌های فرهنگی هم در این دوره خواهیم داشت و این در واقع فرصتی را فراهم می‌کند تا همدان میراث فرهنگی خود را به کشور‌های دیگر معرفی کند.
سید سعید شاهرخی استاندار همدان نیز در ادامه این نشست گفت: تشکر ویژه خودم را از دبیر کل ملی یونسکو-ایران که زمینه این نشست را فراهم کرد اعلام می‌کنم. بی شک گسترده‌ترین میراث بشر می‌تواند راه ابریشم باشد که نه تنها در زمینه تجارت بلکه در زمینه فرهنگ پیوندی را به وجود ویرده و سرمایه ارزشمند بشر محسوب می‌شود.
وی افزود: همدان در گذشته هگمتانه نام داشته که تاریخی بلند و بیش از ۳۲۰۰ سال سابقه دارد که آثار تاریخی موجود در آن گویای این حقیقت است.
استاندار همدان تاکید کرد: در همدان بیش از ۱۸۰۰ اثر تاریخی و طبیعی داریم که مربوط به ادوار مختلف است و‌اگر کسی می‌خواهد ایران را در ادوار مختلف ببیند به همدان سفر کند و از این ۱۸۰۰ اثر بیش از ۱۱۰۰ اثر ثبت ملی شده است.
وی در پایان عنوان کرد: مفتخریم که با توجه به این داشته‌ها و سوابق شهر همدان، امسال میزبان این رویداد بین المللی باشیم و امیدوارم به این عزیزان در این ایام نهایت خدمت را داشته باشیم. از سفرای کشور‌های محتلف درخواست می‌کنم در این رویداد بین المللی شرکت کنند و از اصحاب رسانه دعوت می‌کنم که به این رویداد بیایند.
عباس صوفی شهردار همدان نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: بسیار خوشحالم به عنوان شهردار همدان که در یک سال گذشته میزبان سومین نشست بین المللی برای معرفی ظرفیت‌های تاریخی و گردشگری شهر بزرگ همدان هستیم. سال گذشته دو نشست برگزارشد و سومین نشست هم در آینده‌ای نزدیک برگزار می‌شود. همدان با این سابقه تاریخی و با توجه به ۵۰۰ سال پایتخت بودن یکی از شهر‌های مهم ایران است.
وی در پایان عنوان کرد: همدان یکی از شهر‌های مهم در صنعت گردشگری است و آثار تاریخی زیاد آن نشان دهنده ظرفیت‌های بالای آن است و امیدوارم این نشست به نشان دادن ظریفت‌های زیاد این شهر مهم، منجر شود و حضور شما اصحاب رسانه بسیار به این امر کمک می‌کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار