گزارش‌هایی درباره قهرمان
کد خبر: 968339
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043uN
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۲
مروری بر «زندگی و مرگ جهان پهلوان تختی در آیینه اسناد»
شاهد توحیدی
سرویس تاریخ جوان آنلاین: اثری که هم‌اینک در معرفی آن سخن می‌رود، در عداد یکی از موثق‌ترین منابع در باب زندگی و زمانه زنده‌یاد جهان پهلوان غلامرضا تختی است. این اثر عمدتاً از اسناد ساواک درباره واپسین سالیان حیات و نیز مرگ جهان پهلوان تشکیل یافته است، با این حال در صدر خود مقالی مفصل درباره زندگی تختی دارد که توسط محقق محترم جناب سیدعباس فاطمی به نگارش درآمده است. مؤلف همچنین در دیباچه خویش بر این مجموعه اشاراتی درباره اهمیت موضوع این کتاب دارد که بخش‌هایی از آن به شرح ذیل است:
«در این تحقیق علاوه بر زندگی سیاسی، اجتماعی و مذهبی تختی لاجرم قطعه‌ای از تاریخ انقلاب اسلامی نیز بررسی و مرور شده و به بسیاری از پرسش‌های جوانان از دوران تاریک و سیاه حکومت پهلوی پاسخ داده شده است. از طرفی با مستند کردن این قطعه تاریخ مانع تحریفات احتمالی و ابعاد قابل ملاحظه‌ای از تاریخ برای ما آشکار شده است.

از سوی دیگر در این مجموعه ما در پی دستیابی به الگویی برای ارائه به جوانان هستیم و می‌دانیم ارائه الگو از ضرورت‌های انکارناپذیر و الزامی جامعه ماست. مبانی علوم رفتاری نیز نشان می‌دهند بدون وجود الگو‌های زنده و معاصر و در دسترس که در حافظه جمعی ملت از شفافیت و تازگی برخوردار باشند نمی‌توان جوان‌ها و نوجوان‌ها را به تقلید و الگوپذیری ترغیب کرد. تختی نیز کسی بود که در نیم قرن اخیر از میان مردم برخاست و با وجود امکانات اندک و تنها با اتکا به خودساختگی و تقویت انگیزه‌های فردی و روح کمال‌طلبی پیشرفت کرد و در نتیجه سرمشقی دست‌یافتنی به‌خصوص برای جمعیت وسیع جوان محروم از امکانات تلقی می‌شود. می‌دانیم مسیری که تختی پیمود محدود به فتح مدال‌های ورزشی نبود. مهم‌تر از آن راهیابی به سینه‌ها و دل‌های مردم بود.

زندگی کوتاه، اما پربار و پرحادثه تختی حقیقتاً الگویی دست‌یافتنی را به جامعه ما ارزانی می‌دارد. او می‌تواند در زمره الگو‌های قابل پیروی و مثبت برای جوانان ما باشد. جوانان زیادی که متأسفانه در تنگنا‌های مختلف بیکاری، تنهایی، بی‌دردی و مشکلات ریز و درشت بر سر راه کمال و خودباوری قرار دارند. تنگنا‌هایی که با گفتگو، نصیحت و... برطرف نمی‌شود، بلکه با ارائه شاخص قابل لمسی، چون تختی که در برابر مشکلات مشابه امروز ایستاد و به قله‌های عظمت و بزرگی رسید. جوانان ما نیز با مشاهده این نمونه قابل لمس امید بیشتری به آینده پیدا می‌کنند. بحمدالله جامعه ما پر است از الگو‌های ارزشمند. وقتی شهید بزرگ، اما کم سن و سال ما محمدحسین فهمیده توانست جایگاه رهبری را در نگاه امام عزیز و بزرگوار احراز کند، به نحوی که امام (ره) فرمود رهبر ما آن طفل ۱۳ ساله‌ای است که با بستن نارنجک خود را زیر تانک انداخت... ارائه الگو‌های دیگری مثل شادروان تختی می‌تواند جوانان ما را به سوی کمال و اعتلای نام خود و کشور هدایت کند. در این تحقیق با استفاده از منابع ساواک و دیگر آثار منتشره سعی کردیم اطلاعات جامعی از زندگی، مبارزات ورزشی و سیاسی جهان پهلوان را تقدیم محققان و علاقه‌مندان پیگیری مباحث تاریخی کنیم. در این کار کوشیدیم به تکرار کار‌های دیگران نپردازیم. تلاش ما این بود که کاری نو و درخور توجه و به دور از پیش‌داوری‌ها و تنها با اتکا به مستندات موجود زندگی و حیات سیاسی و تأثیراتی که مرگ تختی بر نهضت ملی ایران و انقلاب اسلامی داشت ارائه کنیم.
امید داریم این اثر بتواند به بخشی از نیاز‌ها و درخواست‌های جوانان و نوجوانان در همه ارگان‌ها و دستگاه‌های کشور اعم از باشگاه‌های ورزشی، دانشکده‌های تربیت بدنی، فدراسیون کشتی، شورای عالی جوانان، آموزش و پرورش، دانشگاه‌های کشور، به‌خصوص محققان و مورخان تاریخ معاصر ایران و مطبوعات پاسخ لازم را ارائه کرده باشد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار