طالبان: اول خروج امریکا بعد مذاکره بین افغانی
کد خبر: 963964
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042lo
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۵
تنها ساعاتی بعد از انحلال شورای صلح افغانستان، دولت افغانستان اعلام کرد که قرار است مذاکرات مستقیم دولت و گروه طالبان تا دو هفته آینده آغاز شود، ولی طالبان با رد چنین مذاکراتی گفته که مذاکرات درون افغانستانی تنها پس از آن آغاز می‌شود که خروج نیرو‌های خارجی از این کشور اعلام شود.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: شنبه شب هنوز ساعاتی از انحلال شورای صلح افغانستان و تشکیل وزارتخانه امور صلح نگذشته بود که سلام رحیمی، وزیر دولت در امور صلح اعلام کرد که تلاش‌ها برای آغاز گفتگو‌های مستقیم حکومت با طالبان جریان دارد و قرار است تا دو هفته دیگر این گفتگو‌ها در یکی از کشور‌های اروپایی آغاز شود. وزارت امور صلح افغانستان نیز در اطلاعیه‌ای جداگانه از تلاش‌ها برای تعیین هیئت ۱۵ نفری جهت مذاکره خبر داد. این موضع دولت افغانستان، ظاهراً با هماهنگی دولت امریکا ابراز شده، چرا که ساعاتی بعد، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان که از چند روز قبل در کابل به‌سر می‌برد تا دربارۀ چگونگی آغاز گفتگو‌ها میان طالبان و حکومت گفتگو کند، اعلام کرد که مذاکرات میان افغانان، پس از تکمیل توافق‌ها میان امریکا و طالبان انجام خواهد شد. خلیل‌زاد همچنین ضمن تأیید موضع وزارت امور صلح افغانستان درخصوص تعیین هیئت مذاکره کننده، در توئیتر خود نوشت که یک هیئت مذاکره‌کننده همه‌شمول و کارآمد با عضویت مقام‌های ارشد دولتی، نمایندگان احزاب سیاسی، فعالان جامعه مدنی و زنان با طالبان مذاکره خواهند کرد. هنوز چند ساعتی از موضع دولت افغانستان و خلیل‌زاد نگذشته بود که طالبان رسماً هرگونه مذاکره با دولت افغانستان را رد و تأکید کرد که مذاکرات مستقیم با دولت کابل ندارد. سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته که مذاکرات درون افغانستانی تنها پس از آن آغاز می‌شود که خروج نیرو‌های خارجی از این کشور اعلام شود. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز در موضع‌گیری جداگانه در توئیتر، این را که طالبان بخواهد با دولت افغانستان به عنوان دولت وارد گفتگو شود، رد کرده است. او نوشته است «با تمامی افغان‌ها گفتگو خواهند کرد و با نمایند‌گان حکومت که به‌گونۀ مستقل گفتگو خواهند کرد نه از آدرس حکومت.» دولت افغانستان پاسخ نه طالبان به طرح گفتگو‌ها را تحقیر‌کننده خوانده و محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور با تأکید به ختم جنگ و خونریزی در کشور، خطاب به گروه طالبان گفت که صلح با تحقیر افغان‌ها تأمین نخواهد شد. غنی که روز یک شنبه (۶ اسد) در یک نشست در کابل صحبت می‌کرد گفت: «ما مسئول ختم جنگ و خونریزی در کشور هستیم و نمی‌خواهیم کسانی‌که متعهد به صلح نیستند این پروسه را تخریب کنند.» محمداشرف غنی خطاب به طالبان گفت: «ما تا هنوز به چشم حقارت به شما نگاه نکردیم، ولی از شما هم می‌خواهیم که با ملت افغانستان به چشم حقارت نگاه نکنید. اگر به ما احترام نکنید پشیمان می‌شوید. صلح با تحقیر افغان‌ها تأمین نخواهد شد.» غنی با بیان اینکه ملت افغانستان اراده برای تأمین صلح در کشور دارد، گفت: «نباید صلح را با مسائل تشریفاتی خراب کنیم ما دولت مسئول برای تأمین صلح هستیم و نمی‌خواهیم کسانی‌که متعهد به صلح نیستند این پروسه را خراب کنند و ما به چنین کسانی اختیار نخواهیم داد.» وی به مردم اطمینان داد و گفت: «مذاکرات بین الافغانی با اصول به زودی آغاز می‌شود، از این ناحیه نباید هیچ کسی هراس داشته باشد.»

وقوع یک رشته انفجار در کابل
عصر دیروز یک سلسله انفجار در جاده میدان هوایی کابل به وقوع پیوست. سخنگوی فرماندهی پلیس کابل در مورد جزئیات حمله که به دفتر روند سبز کابل انجام شده، گفته که این انفجار در مربوطات حوزه چهارم امنیتی پلیس به وقوع پیوسته است. فردوس فرامرز افزود: احتمال دارد شماری از مهاجمین نیز در این حمله وجود داشته باشند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار