رایزنی وزارت ارشاد با مجلس بر سر عوارض ۱۰ درصدی کنسرت‌ها
کد خبر: 962343
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042Lf
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۷
معاون هنری وزیر ارشاد برای تعیین تکلیف عوارض ۱۰ درصدی کنسرت‌ها به دیدار نمایندگان مجلس رفت.
هادی عسگری
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: از ابتدای سال جاری با تصویب ماده‌ای در قانون مالیات سال ۹۸، عوارض ۱۰ درصدی روی کنسرت‌های موسیقی اعمال شد که بر اساس آن همه اجرا‌های صحنه‌ای شامل کسر ۱۰ درصد عوارض شدند. این اقدام به صورت مستقیم باعث افزایش قیمت بلیت و دور شدن موسیقی سنتی و مقامی از اجرای کنسرت شد. کسر ۱۰ درصد عوارض عملاً بخشی از اجرا‌های موسیقی را که شامل اجرا‌های موسیقی مقامی کلاسیک و سنتی است از چرخه اجرا‌های تجاری خارج کرده است؛ مسئله‌ای که باعث اعتراض شدید هنرمندان و مخاطبان موسیقی شده است. این اعتراض‌ها که در مصاحبه‌های فعالان حوزه موسیقی دیده می‌شود به غیرکارشناسی بودن اعمال عوارض بر بلیت فروشی کنسرت‌ها اشاره داشته است. اکنون بر اثر بالارفتن حجم اعتراض‌ها، گویا وزارت ارشاد که مسبب تصویب این قانون بوده به دنبال تصحیح و لغو این مصوبه قانونی است.
روز گذشته، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی به اتفاق سیدمحمدمجتبی حسینی معاون امور هنری، محمد اللهیاری‌فومنی مدیرکل دفتر موسیقی و تعدادی از هنرمندان با حضور در کمیسیون فرهنگی مجلس با چند تن از نمایندگان، درباره قانون معروف به ۱۰ درصد به بحث و گفتگو پرداختند. «تسنیم» در این باره می‌نویسد: «در این نشست حمیدرضا نوربخش با ذکر سوابقی از پیگیر‌ی‌های خانه موسیقی در این خصوص و اعتراض گسترده هنرمندان از این کمیسیون خواست تا نسبت به لغو این قانون مساعدت کنند. دیگر حاضران نیز هر کدام به مضرات این قانون اشاره کردند و از کمیسیون خواستند تا نسبت به حل و فصل تبعات اجرای این قانون راهکاری ارائه یا نسبت به حذف آن عمل کنند. اعضای این کمیسیون پس از استماع بیانات حاضران پیشنهاد دادند تا موضوع از طریق سازمان برنامه و بودجه پیگیری شده و از سوی این سازمان طرح لغو آن به مجلس ارائه شود.»
مصوبه کسر عوارض ۱۰ درصدی از درآمد اجرا‌های صحنه‌ای (کنسرت‌ها)، در لایحه بودجه سال ۹۸ از سوی وزارت ارشاد گنجانده شد و به رغم مخالفت کمیسیون فرهنگی، در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید. طبق این مصوبه درآمد ناشی از کسورات به حساب خزانه دولت واریز شده تا به توسعه زیرساخت‌ها کمک کند؛ مسئله‌ای که از نظر کارشناسان فرهنگی صرفاً باعث گران شدن کنسرت‌ها و خالی شدن صحنه برای اجرا‌های موسیقی پاپ می‌شود و موسیقی اصیل را با آسیب جدی مواجه خواهد کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار