روند کاهش قیمت مسکن آغاز شد
کد خبر: 962320
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042LI
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۸
وضع مالیات بر خانه‌های خالی و کاهش بهای ارز به بازار مسکن شوک ارزانی وارد کرد
کاهش بهای ارز، وجود ۳ تا ۸ میلیون خانه خالی در کشور و وضع مالیات بر مسکن و رکود خرید و فروش باعث شده است تا تخلیه حباب قیمتی در بخش مسکن آغاز شود، در‌همین‌باره کارشناس اقتصاد مسکن با تأکید بر شوک مثبت ورود خانه‌های خالی به بازار گفت: با اخذ مالیات از خانه‌های خالی، دورنمای سوداگری در بازار مسکن کور می‌شود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: کاهش بهای ارز، وجود ۳ تا ۸ میلیون خانه خالی در کشور و وضع مالیات بر مسکن و رکود خرید و فروش باعث شده است تا تخلیه حباب قیمتی در بخش مسکن آغاز شود، در‌ همین‌باره کارشناس اقتصاد مسکن با تأکید بر شوک مثبت ورود خانه‌های خالی به بازار گفت: با اخذ مالیات از خانه‌های خالی، دورنمای سوداگری در بازار مسکن کور می‌شود.
به گزارش «جوان»، بسیاری از بازار‌ها به تبع رشد بهای دلار به مرز ۱۹ هزار تومان افزایش نرخ دادند، حال با کاهش بهای دلار به مرز ۱۱ الی ۱۲ هزار تومان انتظار کاهش تورم در بازار‌ها در جامعه بالا گرفته است. به‌طور نمونه در بخش مسکن که در مقطعی قیمت‌ها در رکود شدید بازار با جهش مواجه شد، شاهد آغاز روند تخلیه قیمتی در بازار هستیم البته شوک وضع مالیات بر ۳ تا ۸ میلیون خانه خالی در کشور و همچنین عایدی سرمایه و تشدید رکود معاملات در تخلیه حباب قیمت مسکن مؤثر است، به نوعی که انتظار برای کاهش ۴۰ درصدی قیمت‌ها در این بازار در میان کارشناسان مطرح است.

در‌همین‌باره افشین پروین‌پور در گفتگو با تسنیم با یادآوری اینکه «در تهران حدود ۳ میلیون واحد مسکونی در تهران داریم که از این تعداد حدود ۵۰۰ هزار واحد خالی است»، اظهار کرد: ورود خانه‌های خالی به بازار شوک بسیار مثبتی را به‌همراه خواهد داشت.
وی تصریح کرد: اصل کار این است که ورود این خانه‌ها اثر روانی بر بازار می‌گذارد، چراکه این واحد‌ها به چرخه بازار برمی‌گردند.

وی با تأکید بر اینکه باید از این نوع خانه‌ها مالیات عایدی بر سرمایه مسکن دریافت شود، افزود: واقعیت آن است که با اخذ مالیات از خانه‌های خالی و الزام ورود آن‌ها به بازار، دورنمای سوداگری در بازار مسکن کور می‌شود.
کارشناس مسکن با بیان اینکه دریافت مالیات از خانه‌های خالی یک پالس به سوداگران است، مبنی بر اینکه دولت با آن‌ها مقابله خواهد کرد، ادامه داد: اخذ مالیات عامل مؤثر بازدارنده بازار مسکن خواهد بود که از فعالیت‌های مخرب سوداگران جلوگیری به عمل می‌آورد.
پروین‌پور پیش‌تر با اشاره به اینکه سازوکار مشخص شناسایی خانه‌های خالی در کشور وجود ندارد، گفته بود: این خانه‌ها باید با نرخ مؤثری شناسایی شده تا زیرساخت‌های دریافت مالیات از آن‌ها فراهم شود. با اخذ مالیات، مالکان خانه‌های خالی از سکنه که به‌دلیل سوداگری آن‌ها را وارد بازار نمی‌کنند مجبور می‌شوند این قبیل واحد‌های مسکونی را به بازار عرضه کنند.

وی تأکید کرد: در شرایط سخت اقتصادی کنونی که قیمت‌ها در بازار مسکن بالاست باید سامانه اطلاعاتی را در این بخش تشکیل دهیم تا زمانی که این کار را انجام ندهیم هیچ کنترلی بر سوداگری نخواهیم داشت.
کارشناس اقتصاد مسکن یادآور شد: براساس قانون وزارت راه و شهرسازی باید سال ۹۴ سامانه املاک و اسکان را راه‌اندازی می‌کرد، اما سازمان ملی زمین و مسکن در آن زمان این کار را انجام نداد تا امروز ابزاری برای شناسایی خانه‌های خالی در اختیار نداشته باشیم.
اخیراً نیز یک نماینده مجلس عنوان داشته که طی سال‌های ۸۵ الی ۹۰ در حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن ساخته شده است که تنها ۲ میلیون و ۵۰۰ واحد آن به بازار عرضه شده، بدین ترتیب کاملاً مشخص است که بازار مسکن کشور مملو است از خانه‌های خالی که وضع مالیات بر این بازار را برای تعادل بخشی به قیمت بسیار ضروری کرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار