۲۵ شهر استان قزوین تحت سامانه کنترل از راه دور قرار دارند / مشترکین کم مصرف آب تشویق و پرمصرف‌ها جریمه می‌شوند
کد خبر: 960301
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041oj
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب :
داراب بیرنوندی گفت :علی‌رغم تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی و افزایش هزینه‌ها دربحث لوله وانشعابات، سال گذشته با هدف جلوگیری ازهدررفت آب، درمجموع ۱۶۰ کیلومتر اصلاح و بازسازی خطوط شبکه انجام گرفت که ۴۲ کیلومتردرسطح شهر‌ها و ۱۱۸ کیلومتر درسطح روستا‌ها بود.
مهندس داراب بیرنوندی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین درنشست خبری با خبرنگاران که درسالن جلسات شرکت آب وفاضلاب برگزارشد، اظهارداشت:درسطح استان ۲۸۵ هزارمشترک در سطح استان داریم که سالانه ۸۱ میلیون متر مکعب آب از سد‌های استان استحصال ودرسطح شهر‌ها انتقال و توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه ۲۶ شهر تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب هستند، افزود: طول شبکه آب شهری ۲ هزار و ۲۰۰ متر مکعب است؛ همچنین۸۰۴ روستا درسطح استان وجود دارد که ۶۹۹ مورد از آن‌ها بالای ۲۰ خانوارجمعیت دارد که تحت پوشش آب و فاضلاب است.
۲۵ شهر استان قزوین تحت سامانه کنترل از راه دور قرار دارند / مشترکین کم مصرف تشویق و پرمصرف‌ها جریمه می‌شوند

مدیرعامل آب و فاضلاب استان قزوین با اشاره به اینکه ۸۹ درصد از جمعیت روستایی تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب قراردارند، ادامه داد: به علت پراکندگی که درسطح روستا‌ها وجود دارد طول شبکه روستایی ۴ هزار و ۲۰۰ متر مکعب است و شاخص بهره مندی از آب شرب روستایی ۸۵ درصد است که نسبت به متوسط کشوری ۱۰ درصد بالاترهستیم.

بیرنوندی گفت:: ۶۴ درصد از جمعیت شهری ما دراستان تحت پوشش آب و فاضلاب هستند و درسطح روستا هم ۳ روستای قشلاق، نیکویه و بکندی تحت پوشش آب و فاضلاب قرار می‌گیرند.

۲۲۰ پروژه فعال در استان درحال اجراء داریم

مدیرعامل آب و فاضلاب استان قزوین با بیان اینکه ۹۷ درصد از شهر‌های استان تحت پوشش سامانه کنترل از راه دور هستند، ابراز کرد: تاکنون ۲۵ شهرازاستان تحت پوشش این سامانه قرارگرفتند که خوشبختانه قزوین ازاین نظر جزو ۳ استان برتر درسطح کشورمحسوب می‌شود.
 
۲۵ شهر استان قزوین تحت سامانه کنترل از راه دور قرار دارند / مشترکین کم مصرف تشویق و پرمصرف‌ها جریمه می‌شوند

وی ادامه داد: سال گذشته ۴ شهر به سامانه کنترل از راه دور اضافه شدند و این سامانه موجب می‌شود که در کمترین زمان ممکن به مشکلاتی که در حوزه آب و فاضلاب به وجود می‌آید را برطرف کنیم.

بیرنوندی افزود: سال گذشته ۸۳ میلیارد تومان اعتبار در بحث شهری و روستایی اختصاص یافت که عملکرد خوبی داشتیم و در سال جاری هم در نظر داریم اقدامات مثبتی در راستای اصلاح و بازسازی شبکه‌های آب رسانی و آب رسانی به روستا‌ها داشته باشیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: بیش از ۲۲۰ پروژه فعال در سطح روستا‌ها و شهر‌های استان داریم که امیدواریم با تخصیص اعتبار مناسب بتوانیم به انجام این پروژه‌ها سرعت عمل بخشیم.

بیرنوندی با اشاره به مشکلات کمبود آب درشهر‌ها گفت: اگر طرح آب رسانی شرق انجام گیرد بسیاری ازمشکلات کمبود آب شهری مرتفع خواهند شد؛ این درحالی است که تاکنون ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و مابقی پروژه به ۵۰ میلیارد اعتبارنیاز دارد.

۶۳ درصد ازمشترکین پایین‌ترازالگوی استاندارد آب مصرف می‌کنند

این مسئول با بیان اینکه استاندارد الگوی مصرف آب ۱۵ متر مکعب است، اذعان داشت: ۶۳ درصد از مشترکین ما در سطح استان پایین‌تر از حد الگوی استاندارد از آب شرب استفاده می‌کنند.

وی افزود: با وجود اینکه قزوین ۴۵ درصد از جمعیت شهری را شامل می‌شود، ۶۶ درصد از جمعیت آن پایین‌تر ازالگوی استاندارد مصرف دارند و این در حالی است که در مناطق سردسیر مانند آوج، بیشترین الگوی مصرف شهری را داریم به طوریکه ۶۰ درصد از مشترکین این شهر بیشتر ازحد الگو، مصرف دارند؛ حد استاندارد درسطح شهر‌ها ۱۵۰لیتر و درسطح روستا ۱۲۰ لیتر است درحالی که این میزان درشهرقزوین ۱۹۲ لیتر است.

بیشترین میزان هدررفت آب درآوج بویین زهرا صورت می‌گیرد

مدیرعامل آب و فاضلاب استان قزوین با اشاره به هدررفت آب به عنوان یکی از معضلات بزرگ در سطح شهر‌ها و روستا‌ها بیان کرد: سال گذشته ۱۱۰۰ انشعاب غیرمجاز شناسایی شد وانشعاب غیرمجازآن‌ها تبدیل به مجوزشد وبیش ازیک میلیارد تومان نیزجریمه اعمال شد.

وی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های اصلی آب و فاضلاب برخورد جدی با انشعابات غیر مجاز است تا این فرهنگ سازی صورت گیرد که مردم آب شرب را صرف مصارف کشاورزی نکنند و از آب‌های کشاورزی و پساب‌ها دراین زمینه استفاده کنند.

بیرنوندی افزود: میزان هدررفت آب در سطح شهری ۱۸ درصد و روستایی ۳۶ درصد است و این تاسف آوراست که بیشترین میزان هدررفت درمناطقی صورت می‌گیرد که با کمبود آب مواجه هستند؛ با وجود اینکه منطقه بویین زهرا با کم آبی مواجه هستند، اما بیشترین هدررفت آب در آوج بویین زهرا صورت می‌گیرد.

مشترکین کم مصرف تشویق و پرمصرف‌ها جریمه می‌شوند

بیرنوندی  با بیان اینکه بیشترین میزان هدررفت آب دربخش فرسوده شبکه وانشعابات غیرمجاز است، گفت: بیش از ۶۰درصد هددرفت آب ناشی ازانشعبات غیرمجاز است که امسال در نظر داریم به طور جدی با کمک دستگاه قضایی با آن‌ها برخورد کنیم.
 
۲۵ شهر استان قزوین تحت سامانه کنترل از راه دور قرار دارند / مشترکین کم مصرف تشویق و پرمصرف‌ها جریمه می‌شوند

بیرنوندی تصریح کرد: سیاست جدید سازمان آب فاضلاب این است که از ابتدی خرداد ماه کسانی که مشمول کمترازحد الگوی مصرف باشند، مورد تشویق قرارگرفته و مشترکینی که بیش از الگوی مصرف آب مصرف می‌کنند را ۱۶ درصد جریمه کند.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان قزوین بیان کرد: دربحث سد طالقان کارآغازشده که بنا است تا ۳ سال به بهره برداری برسد؛ با پیگیری‌هایی که وجود داشته بناداریم به زودی اولین آنتن شبکه را درشهرآبیک به بهره‌برداری برسانیم و این درحالی است که این پروژه نیازمند هزارمیلیارد اعتبار است.

وی با بیان اینکه ۶ تصفیه خانه در سطح شهر‌های استان داریم، گفت: ساخت ۲ تصفیه خانه در سطح شهر‌های استان و همچنین ۳ تصفیه خانه در سطح روستا‌های قشلاق، نیکویه و بکندی نیز دردست اقدام است که تاکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.

بیرنوندی در پایان گفت: در بحث کیفیت آب جز بویین زهرا که سختی آب زیادی دارد، بیش از ۹۸ درصد از شبکه‌های آب از نظر سختی آب مشکلی ندارند.
 
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار