سریال موسی (ع) از تورات هم سناریو دارد
کد خبر: 959511
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041bz
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۲
در گفت‌وگوی «جوان» با تهیه‌کننده سریال حضرت موسی (ع) مطرح شد
نگارش فیلمنامه مجموعه تلویزیونی حضرت موسی (ع) به مراحل پایانی رسیده است و انتظار می‌رود به زودی مراحل پیش‌تولید این مجموعه ۷۲ قسمتی تاریخی آغاز شود؛ سریالی که در پروژه الف. ویژه صدا‌و‌سیما قرار دارد و کار ساخت آن با درگذشت مرحوم فرج‌الله سلحشور با توقف چندساله مواجه شد و با بیماری جمال شورجه دوست دیرین سلحشور بار دیگر در وضعیتی مبهم قرار گرفت، اما بحمدالله عزم جدی برای ساخته شدن این مجموعه وجود دارد. «جوان» سراغ سیداحمد میرعلایی، تهیه‌کننده سریال حضرت موسی (ع) رفته تا کم و کیف پیش‌تولید آن را جویا شود.
مینا محمدی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: 
مجموعه تلویزیونی موسی (ع) اکنون در چه مرحله‌ای از ساخت قرار دارد؟
الان برای پیش‌تولید سریال آماده می‌شویم.

فکر می‌کنید پیش‌تولید و ساخت مجموعه موسی (ع) چقدر زمان ببرد؟
انجام پیش‌تولید حدود ۹ ماه زمان می‌برد و پس از آن کار فیلمبرداری اصلی سریال را شروع خواهیم کرد. پیش‌بینی کرده‌ایم تولید این مجموعه تلویزیونی حدود سه سال زمان ببرد.

با توجه به اینکه مدت‌هاست زمزمه‌های ساخت سریال حضرت موسی (ع) به گوش می‌رسد، برایمان بگویید از چه زمانی نگارش فیلمنامه این مجموعه تلویزیونی آغاز شده است؟
مرحوم فرج‌الله سلحشور نگارش فیلمنامه سریال ۷۲ قسمتی حضرت موسی (ع) را پیش از ساخت مجموعه تلویزیونی حضرت یوسف (ع) شروع کرده بود، با این حال این سریال از تولید بازماند و سریال یوسف (ع) مدت‌هاست که نمایش داده شده است.

دلیل این همه تأخیر برای ساخت چنین سریال مهمی که به عنوان پروژه ویژه الف. صداوسیما شناخته می‌شود چه چیزی است؟
تحقیقات برای نگارش فیلمنامه سریال حضرت موسی (ع) زمانبرتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، بود و حساسیت‌های سازمانی کارشناسان صدا و سیما نیز به نحوه پرداختن به زندگی حضرت موسی (ع) بیش از کار‌های مشابه تاریخی دیگر بود. علاوه بر این پیروان ادیان مختلف از جمله مسلمان‌ها، یهودی‌ها و مسیحی‌ها نیز نظرات متفاوتی درباره داستان زندگی حضرت موسی (ع) داشتند که باید همه این نظرات را در نگارش فیلمنامه در نظر می‌گرفتیم، از این جهت کار نوشتن دیالوگ‌ها زمانبر شد. مضاعف بر همه این موارد که باعث تأخیر در روند کار شده بود، درست زمانی که در تلاش بودیم تا فیلمنامه نهایی شود، مرحوم سلحشور از دنیا رفت. همین موضوع وقفه‌ای در کار انداخت تا جمال شورجه کارگردانی این مجموعه را بر عهده گرفت. تمام این اتفاقات که حدود سه سال پیش رخ داده است روند کار را با وقفه‌ای جدی مواجه کرد.

بعد از نگارش فیلمنامه توسط مرحوم سلحشور، باز هم مجبور به بازنویسی آن شدید؟
مرحوم سلحشور کار بازنویسی را انجام داده بودند، اما با این حال حجت‌الاسلام محمدسعید بهمن‌پور بازنویسی نهایی را انجام دادند.

در مصاحبه‌های قبلی دست‌اندرکاران سریال گفته بودند که یکی دیگر از دلایل ایجاد وقفه در ساخت مجموعه حضرت موسی (ع) مشکلات مالی بوده، برایمان بگویید هنوز هم این معضل پابرجاست؟
از ابتدای امسال صدا و سیما با جدیت تمام تأمین بودجه ساخت سریال را در برنامه قرار داده و این مشکل اکنون مرتفع شده است، البته در کنار وجود مشکلات مالی و مسائلی که قبل‌تر ذکر کردم، مدتی هم به این دلیل که شورجه کارگردان این مجموعه دچار سکته شد در کار وقفه‌ای کوتاه افتاد که خیلی سریع حتی از این زمان هم جهت سر و سامان دادن به ساختار فیلمنامه و بازنگری دوباره آن استفاده کردیم و نگذاشتیم کار به طور کامل متوقف شود.

با توجه به اینکه این سریال برگی از تاریخ است برایمان بگویید از چه منابع تاریخی بهره بردید؟
ساخت سریال حضرت موسی (ع) کاری تاریخی و بزرگ است، از تمام کتاب‌های دینی همچون قرآن، تورات و... بهره بردیم، البته فقط به همین اسناد اکتفا نکردیم و از احادیث، روایات و حتی فیلم‌های ساخته شده با این موضوع نیز استفاده کردیم تا فیلمنامه‌ای جامع را تهیه کنیم.

اشاره کردید ساخت این مجموعه کاری بزرگ و زمانبر است، فکر می‌کنید چه تعداد بازیگر باید در این سریال نقش‌آفرینی کنند؟
به طور دقیق نمی‌توان گفت: چه تعداد بازیگر برای سریال حضرت موسی (ع) نقش‌آفرینی می‌کنند، چراکه در این مجموعه سه دوره تاریخی از پیش از تولد حضرت موسی (ع) تا بعد از وفات‌شان را به نمایش خواهیم گذاشت. علاوه بر این برای شخصیت موسی (ع) به غیر از دوره نوزادی حداقل به سه بازیگر برای دوره نوجوانی، جوانی و میانسالی نیاز است. بر همین اساس این فیلمنامه پرشخصیت است و به بازیگران زیادی برای نقش‌آفرینی در آن نیازمندیم.

طی فیلمبرداری آثار تاریخی مشابه سریال حضرت موسی (ع) معمولاً شاهد حضور بازیگران خارجی یا حداقل فیلمبرداری برخی از قسمت‌‎ها در خارج از کشور هستیم، فکر می‌کنید برای این مجموعه هم به چنین چیز‌هایی نیاز باشد؟
برای اینکـه بازیگـر خـارجی داشته باشیـم یا قسمت‌هـایی را در خارج از ایران فیلمبـرداری کنیـم هنـوز تصمـیم قطعـی نگـرفتــه‌ایم، اما در پیـش‌بینی‌هـایمان انجام چنین کاری هم هست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار