کد خبر: 501617
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0026Ub
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۱ - ۱۱:۴۷
با حضور دکتر حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین و در جمع استادان، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج
به گزارش جوان ، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج و با همکاری اداره کل اطلاعات استان البرز و با حضور دکتر حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین و مرکز بررسی های دکترین و مسئولین و استادان، کارکنان و دانشجویان بسیجی این واحد دانشگاهی کرسی نظریه پردازی با عنوان سبک زندگی دانشجویی در سالن اجتماعات مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج برگزار شد. در ابتدای این مراسم مستند آذرخش برگزیده جشنواره مستندهای دانشجویی کشور به نمایش درآمد وسپس دکتر عباسی ضمن سخنانی مبسوط به بررسی سبک زندگی در دنیای امروز و مسائل پیش روی آن پرداخت.

دکتر حسن عباسی در سخنان خود با اشاره به اینکه مبحث سبک شناسی در زندگی از دهه ۱۹۷۰ در آمریکا و در پی مباحثی که مازلو و ارهارت مطرح کردند آغاز شد و به عنوان یک علم نوین بسیار مورد توجه و اهمیت قرار گرفته است گفت: سبک زندگی در دنیای کنونی کانون توجه محافل فکری و علمی گوناگون از قبیل جامعه شناسی، فلسفه، روانشناسی، هنر و ... قرار گرفته است. وی با تشریح دوره های مختلفی که در جامعه ما وجود داشته افزود: سه دوره مهم در تاریخ جامعه ما پس از انقلاب اسلامی به چشم می خورد. دوره اول دوره منازعه ایدوئولوژی‌های بین چپ و راست بود که البته فرهنگ دفاع مقدس در آن غالب بود. دوره دوم دوره سازندگی بعد از جنگ و شکل گیری تفکر جامعه مدنی است که شعار و فعالیت دولت در حرکت به سوی جامعه مدنی بود که تلاشی بیهوده با حجمی کثیر از انتشارات کتب و مکتوبات در این خصوص همراه بود چرا که زمینه های فرهنگی هر جامعه با جامعه دیگر متفاوت است و آنچه در سایر مجامع جواب می دهد لزوما در جامعه ما ثمر نخواهد داد.

وی در ادامه افزود: دوره سوم شامل جامعه مدنی یا موازی و یا ایدئولوژی های چپ و راست نیست بلکه دعوت به سبک زندگی است. دکتر عباسی اضافه کرد: این دقیقا همان روشی است که آمریکایی ها پیروی می کنند . آنها ابتدا سبک و روش زندگی آمریکایی را به شما ارائه می کنند و سپس بدون اینکه متوجه شوید در میان مدت و درازمدت تبدیل به یک چهره از یک ایدوئولوژی خاص می شوید. رئیس اندیشکده یقین در جایی دیگر از سخنان خود با بیان این موضوع که بشر امروز در زندگی سایبری یک زندگی دوم برای خود ساخته است تاکید کرد: این زندگی دوم بسیار متاثر از سبک و روش زندگی سایبر است که بنا بر آمار های ارائه شده بیش از ۹۵درصد کاراکترها و آواتارهایی که افراد در این زندگی برای خود می سازند غیرواقعی و کذب است. وی ادامه داد: این سبک زندگی بیشتر گریبانگیر نسل جوان ماست که در حال حاضر در تحصیل در دبیرستان ها هستند.

وی با تاکید بر برنامه ریزی های مناسب با سبک زندگی در هر جامعه افزود باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که در آینده با سیلی از نیازهای به تعلیق درآمده مواجه نشویم.دکتر عباسی با بیان سخنانی به تشریح ارتباطی که سبک زندگی با ملزومات زندگی دارد گفت: به عقب انداختن و تعلیق ملزومات ونیازهای انسانی به ویژه در جوانی و مخصوصا دوره سوم جوانی کاری نادرست است که در دهه چهارم زندگی تاثیرات نامطلوب خود را می نماید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار