کد خبر: 1239286
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۳
تقاضای مصرف برق کل کشور به بیش از ۷۷ هزار مگاوات رسید و در روز‌های اخیر خبر‌هایی از تعطیلی ادارات استان‌های مختلف اعلام شده است. در این شرایط با توجه به پیش بینی تداوم افزایش دما پنج‌شنبه ۱۳ استان کشور تعطیل شد.

جوان آنلاین: به‌منظور جلوگیری از خاموشی سراسری و قطع برنامه‌ریزی شده برق در ۱۳ استان روز پنجشنبه به عنوان روز تعطیل اعلام شده است تا از طریق کاهش مصرف برق ادارات بتوان شبکه را مدیریت کرد و خاموشی‌ها را دور زد. آنطور که تاکنون اعلام شده استان‌های سمنان، زنجان، خوزستان، قم، بوشهر، مرکزی، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، کرمان، خراسان جنوبی، لرستان در روز پنجشنبه به دلیل کمبود برق تعطیل هستند. در روز گذشته شرکت توانیز پیامک هشدار سراسری را برای مشترکان ارسال کرد و امروز نیز برای تهران هشدار مصرف اعلام شده است.


در اطلاعیه شرکت توزیع برق تهران آمده: به منظور همراهی در توزیع عادلانه انرژی اکیدا از استفاده از وسایل برقی پرمصرف همچون ماشین لباسشویی، اتو و جاروی برقی و استفاده از دور تند کولر‌های آبی در ساعات اوج مصرف به ویژه در ساعات ۱۱ تا ۱۷ خودداری و در صورت استفاده از کولر‌های گازی و سامانه‌های سرمایشی پرمصرف، دمای سامانه سرماساز را بر روی عدد ۲۵ یا ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کنید. این اطلاعیه در شرایطی صادر شده که روز گذشته (۱۹ تیر) با ثبت رقم بی سابقه ۷۷ هزار و ۱۵۱ مگاواتی تقاضای لحظه‌ای مصرف برق در کشور، رکورد جدیدی به ثبت رساند.


تا پیش از این، رکورد تقاضای لحظه‌ای مصرف برق به روز شنبه ۱۶ تیرماه باز می‌گردد که با ثبت تقاضای مصرف لحظه‌ای برق به میزان ۷۶ هزار و ۷۳۷ مگاوات، همه را در شگفتی فرو برد و رشد ۴.۵ درصدی را در پیک امسال رقم زد. اما روز گذشته (سه شنبه ۱۹ تیرماه) این رکورد هم شکست تا عجایت برقی تابستان امسال ادامه دار شود. در ساعت ۱۴:۱۶ روز گذشته تقاضای لحظه‌ای مصرف برق به ۷۷ هزار و ۱۵۱ مگاوات رسید تا رکورد جدیدی در تاریخ مصرف برق کشور رقم بخورد.


علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو امروز چهارشنبه در نشست مشترک با مدیران عامل شرکت‌های توزیع برق سراسر کشور با اعلام رکوردشکنی مصرف برق در روز‌های اخیر گفت: با این حال در سایه اجرای برنامه‌های از پیش طراحی شده پایداری شبکه سراسری حفظ شد. با این حال گزارش‌ها حاکی از این است که افزایش گرما و مصرف برق، در روز‌های اخیر خاموشی‌های پراکنده‌ای را رقم زده است.


با توجه به افزایش شدید مصرف برق در فصل گرم سال جاری نیاز است تا برنامه‌های مدیریت مصرف برق با جدیت بیشتری استمرار یابد. در شرایط فعلی لازم است مشترکان به موضوعات مدیریت مصرف حساس‌تر باشند و با انجام راهکار‌های ساده‌ای مانند پرهیز از مصرف همزمان تجهیزات پرمصرف مانند اتو و جاروبرقی در ساعات اوج مصرف یعنی ۱۱ تا ۱۷ و تنظیم دمای کولر گازی در دمای آسایش یعنی۲۴ درجه و تنظیم کولر آبی روی دور کند آن، در بهینه سازی مصرف برق مشارکت داشته باشند.


گفتنی است از شروع به کار دولت سیزدهم، اقدامات متعددی با هدف رفع ناترازی در صنعت برق در دستور کار قرار گرفته که از جمله مهم‌ترین این اقدامات افزایش ظرفیت تولید برق به میزان بیش از ۹ هزار مگاوات و همچنین استفاده از ظرفیت‌های تشویقی و تنبیهی بوده است.

برچسب ها: برق ، مصرف برق ، قطعی برق
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار