کد خبر: 1215233
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۳:۴۰
نظر و گذری بر «حسینیه ارشاد  به روایت اسناد»
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، کارکرد و کارنامه مؤسسه اسلامی حسینیه ارشاد را از منظر اسناد ساواک بررسی کرده است. این پژوهش به دست محبوبه جودکی انجام شده و مرکز اسناد انقلاب اسلامی به انتشار آن همت گمارده است
 شاهد توحیدی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، کارکرد و کارنامه مؤسسه اسلامی حسینیه ارشاد را از منظر اسناد ساواک بررسی کرده است. این پژوهش به دست محبوبه جودکی انجام شده و مرکز اسناد انقلاب اسلامی به انتشار آن همت گمارده است. تارنمای ناشر در معرفی این کتاب، به نکات ذیل اشارت برده است:
«روشن ساختن زوایای گوناگون فعالیت مؤسسه حسینیه ارشاد، از آن رو حائز اهمیت است که به عنوان یکی از پایگاه‌های فکری انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌آید و نقش مهمی در شکل‌گیری ذهنیت جوانان مسلمان ایرانی، در فعالیت‌های انقلابی داشته است. حضور مستمر و فعالانه دو متفکر بزرگ معاصر ایرانی، استاد مرتضی مطهری و دکتر علی شریعتی در حسینیه ارشاد، علاوه بر آنکه نقش تعیین‌کننده‌ای در هدایت نسل جوان به سمت مبادی تفکر اسلامی داشته، بخش عمده و اثرگذاری در حیات علمی و اجتماعی آن دو نیز قلمداد می‌شود. از این رو واکاوی تاریخچه فعالیت‌های صورت گرفته در حسینیه ارشاد می‌تواند تا حد زیادی نیز روشنگر جنبه‌هایی از حیات این دو تن باشد. پژوهش حاضر به منظور بررسی عملکرد این مؤسسه طی سال‌های دهه ۱۳۴۰ و اوایل دهه ۱۳۵۰ ش، صورت گرفته است. این مهم با تدوین و آماده‌سازی اسنادی میسر می‌گردد که ساواک از آغاز تأسیس حسینیه ارشاد از فعالیت آن تهیه کرده است. اسناد مذکور حاوی اطلاعات متنوعی از فعالیت‌های مختلف این مؤسسه است و در تبیین مسائلی چون: امور جاری حسینیه ارشاد، فعالان و نحوه عملکرد آنان در این مؤسسه، محتوای مباحث مطرح شده در خلال سخنرانی‌ها، انعکاس عملکرد مؤسسه در میان قشر‌های مختلف مردم و رابطه نهاد‌های مذهبی کشور و حسینیه ارشاد بسیار راهگشاست. بخش گزیده اسناد حسینیه ارشاد در برگیرنده گزارش‌های مأموران ساواک است که در زمان وقوع رویداد‌ها تهیه و در پرونده‌ای با نام حسینیه ارشاد ضبط شده است. نسخه‌ای از این اسناد پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در اختیار مرکز اسناد انقلاب اسلامی قرار گرفته است و به دلیل تهیه شدن آن از سوی مهم‌ترین سازمان امنیتی کشور (ساواک)، حائز اهمیت فراوان است. اسناد انتخاب شده برای درج در مجموعه حاضر، از میان پرونده مربوط به حسینیه ارشاد انتخاب گردیده که مراحل آماده‌سازی آن بدین شرح است:۱. مطالعه و بررسی تمام اسناد مربوط به حسینیه ارشاد، ۲. گزینش اسناد مهم این مجموعه بر اساس معیارهایی، چون محتوای سند و جامعیت، ۳. مرتب شدن اسناد انتخابی با توجه به اساس معیارهایی، چون محتوای سند و جامعیت. در تنظیم بخش علمی و پژوهشی نوشتار حاضر، علاوه بر اطلاعات برگرفته از اسناد، اطلاعات تکمیلی دیگری نیز از خلال کتب خاطرات، مصاحبه‌ها و مقاله‌های مندرج در مجلات و روزنامه‌ها نیز استخراج گردید و در تدوین این بخش مورد استفاده قرارگرفت. در فصول پنج‌گانه مدخل پژوهشی تلاش گردیده است تا ضمن ارائه نمایی کلی از تاریخچه حسینیه ارشاد، مهم‌ترین جریان‌ها و فعالیت‌های آن نشان داده شود. در فصل اول زمینه‌های شکل‌گیری مؤسسه، بانیان آن، نحوه ساخت و بخش‌های فعال آن معرفی شده است. فصل دوم به بررسی حضور استاد مطهری در حسینیه ارشاد اختصاص دارد و به سؤالاتی، چون جایگاه شهید مطهری در حسینیه ارشاد و علل و نتایج خروج ایشان از مؤسسه پاسخ داده شده است. فصل سوم به بررسی چگونگی حضور دکتر شریعتی در حسینیه ارشاد می‌پردازد. فصل چهارم با عنوان مخالفان حسینیه ارشاد با دسته‌بندی این مخالفت‌ها به بررسی علل این مخالفت‌ها پرداخته و در فصل آخر سرانجام کار حسینیه ارشاد و نحوه تعطیلی این مرکز بررسی می‌شود....»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار