کد خبر: 1154444
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004qK4
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۳:۲۰
آیت‌الله حاج آقا رحیم ارباب در آیینه روایت یاران
اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، حالات و مقامات آیت‌الله حاج آقا رحیم ارباب از اَعلام شهر اصفهان را مورد تحقیق و بازخوانی قرار داده است.
محمدرضا کائینی

اثری که هم اینک در معرفی آن سخن می‌رود، حالات و مقامات آیت‌الله حاج آقا رحیم ارباب از اَعلام شهر اصفهان را مورد تحقیق و بازخوانی قرار داده است. دکتر محمدحسین ریاحی مؤلف اثر در دیباچه‌ای بر آن، در باب محتوای این اثر چنین آورده است:
«یکی از استوانه‌های معنوی و از مشاهیر فرهیخته دوران معاصر، علامه حاج‌آقا رحیم ارباب است. او که در خاندانی ادب دوست و اهل فرهنگ رشد یافته بود، با ورود به حوزه آن زمان اصفهان که در مرتبه‌ای والا قرار داشت و محیطی سرشار از صفا و یگانگی بود و نیز با استفاده از استادان مهذب و شایسته به مرتبه‌ای دست یافت که در علم و عمل شهره زمان خود شد و انصافاً الگویی مثال زدنی و نمونه‌ای بارز از اخلاق، اندیشه و معنویت گردید. اگر چه امروزه آن فضا‌ها کمتر وجود دارد، اما نام و شخصیت آقای ارباب در تاریخ فرهنگ این سرزمین جاودانه و خلل‌ناپذیر است. اصفهان نیز که در ادوار مختلف تاریخی به ویژه در اعصار متعدد، از حیث پرورش نخبگان و دانشمندان خوش درخشیده، به امثال مرحوم ارباب مباهات می‌کند. امروزه مزار آن عالم عامل زیارتگاه خاص و عام است، اما مهم‌تر از همه مسائلی است که باعث اعتلا و عظمت روحی و تجلی فضایل در شخصیت او گردیده و سعی بر آن بوده که در اثر حاضر به آن پرداخته شود. بیش از دو دهه قبل به اهتمام نگارنده این سطور مطالبی فراهم آمد و به چاپ رسید، اما در این مدت نسبتاً طولانی همواره درصدد بودم که آگاهی‌های بیشتری یافته و آن را در اختیار عموم فرهنگ دوستان این مرز و بوم گذاشته تا شیفتگان چنین شخصیت‌هایی بتوانند بیشتر با زوایای دانش، پارسایی و درست‌اندیشی آقای ارباب آشنا شوند و توفیقی حاصل شد که در مدت چندین ماه، با فراهم آوردن اطلاعات قبلی و سامان دادن و اصلاح آن‌ها و نیز به‌دست آوردن مواردی جدید، مطالب را تنظیم کنم و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهم.
این اثر در چهار بخش تدوین شده، بخش اول مشتمل بر حکایات گوناگونی است که راویان آن معمولاً از شاگردان و دست‌پروردگان یا مصاحبان و علاقه‌مندان آیت‌الله ارباب بوده‌اند. بخش دوم، دربردارنده مقالاتی است که بیشتر به ویژگی‌های آقای ارباب یا مسائل مرتبط با ایشان پرداخته است. جزء سوم اشعار مختلفی است که درباره شخصیت وی بوده که تعدادی مربوط به رحلت و رثای مرحوم ارباب و مواردی بعد‌ها و به مناسبت یاد وگرامیداشت او سروده شده است. چهارمین یا آخرین قسمت، بخش ضمائم یا تصاویر که آن نیز در رابطه با زادگاه و محل زندگی، حضور ایشان در برخی مجالس و محافل، بعضی استادان و پاره‌ای شاگردان و تعداد دیگری مربوط به آن فرهیخته دوران است. در پایان مناسبت دارد از کلیه عزیزانی که در انجام این کار همراه ما بودند، از جمله شهرداری، شورای‌اسلامی شهر (دوره چهارم و پنجم) و مردم دانش‌دوست چرمهین خصوصاً آقای خسرو پرگر تقدیر نموده، همچنین از مساعدت‌های مدیریت محترم انتشارات جنگل‌ـ‌جاودانه، آقای مهدی نحوی و همکارانشان و خانم مرضیه سجاد (ویراستار) و آقای وحید شریفی (طراح) و نیز آقایان: مهدی نقش، غلامرضا نصرالهی، حمید خلیلیان و محمدحسین آقاداودی سپاسگزاری نمایم. گفته‌ها و نوشته‌های بسیاری از فرهیختگان در تألیف کتاب و شکل دادن به اثر مؤثر بود که از درگاه حضرت احدیت برای رفتگان از آن‌ها طلب مغفرت و آمرزش و جهت بازماندگان و حاضرین صحت و شادکامی آرزومندم....»

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار