کد خبر: 1133868
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kyC
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۲
هر سال در ماه‌های سرد، بیش از ۸۶ گونه پرنده مهاجر آبزی و کنارآبزی از مناطق سردسیر و سیبری به زیستگاه‌های سیستان و بلوچستان مهاجرت و زمستان گذرانی می‌کنند.

رئیس حفاظت و مدیریت حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان، از اجرای طرح سرشماری پرندگان آبزی و کنارآبزی در زیستگاه‌های آبی استان خبر داد و گفت: ۳۴ منطقه زمستان گذرانی برای پرندگان مهاجر در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

محمدپور بیان داشت: همه ساله در ماه‌های دی و بهمن، بیش از ۸۶ گونه از پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی از مناطق سردسیر و سیبری به زیستگاه‌های استان مهاجرت و در این مناطق زمستان گذرانی می‌کنند.
وی افزود: این مناطق شامل سد‌ها و بندها، رودخانه‌ها، تالاب‌ها، خورها، خلیج‌ها، دماغه‌ها، سواحل و اسکله‌ها در نوار ساحلی جنوب استان و چاه نیمه‌ها در شمال سیستان و بلوچستان هستند.

محمدپور ادامه داد: کشیم کوچک و بزرگ، پلیکان پاخاکستری، باکلان بزرگ، انواع اگرت، انواع حواصیل، فلامینگوی بزرگ، اردک سانانی، چون اردک ارده ای، سرسبز، مرمری، نوک پهن، خوتکا، انواع سلیم‌ها، چنگر معمولی و نوک سرخ، انواع گیلانشاه، انواع آبچلیک، انواع کاکایی و پرستو‌های دریایی، انواع عقاب‌ها و سارگپه‌ها و انواع تلیله، گونه‌هایی هستند که همواره در فهرست آمار پرندگان زمستان گذران استان مشاهده می‌شوند.

وی در پایان یادآور شد: همه ساله و با شروع مهاجرت پرندگان به زیستگاه‌های آبی استان و با همت کارشناسان این اداره کل، سرشماری زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی با هدف بررسی گونه‌های مهاجر و وضعیت جمعیتی آنان و شناسایی گونه‌های جدید صورت می‌گیرد؛ به گونه‌ای که در سال ۱۴۰۰ موفق به شناسایی گونه اسکوتر بال سفید در زیستگاه‌های آبی شمال استان و در سال ۱۳۹۹ موفق به شناسایی گونه اردک سوت زن هندی در زیستگاه‌های آبی شمال و جنوب استان برای اولین بار شدیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار