کد خبر: 1133848
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004kxs
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۰
رئیس صداوسیما با رئیس‌شورای عالی فضای مجازی برای تعیین تکلیف پلتفرم فیلیمو مکاتبه کرد
تخلفات مکرر و اقدامات غیرقانونی پلتفرم فیلیمو با پخش سریال «سقوط» روندی تازه به خود گرفته است، تا جایی که رئیس رسانه ملی را مجبور به نامه‌نگاری با رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی کرده است. اگرچه برخی رسانه‌ها سعی می‌کنند تذکرات و هشدار‌های ساترا به قانون‌شکنی مکرر فیلیمو را به مخالفت آن‌ها با حضور فرخ‌نژاد در سریال «سقوط» ربط بدهند، اما واقعیت این است که اقدامات خلاف قانون این پلتفرم خیلی پیش‌تر از ساخت و پخش این سریال بدون مجوز کلید خورده است، تخلفاتی که می‌تواند به ابطال مجوز این پلتفرم برای عبرت دیگر خاطیان منتهی شود.
مصطفی شاه‌کرمی

تولید و پخش سریال بدون مجوز «سقوط» با بازی حمید فرخ‌نژاد از سوی پلتفرم فیلیمو در فضای مجازی، فصلی جدید از سقوط سریالی این پلتفرم در عدم رعایت قوانین و حرکت در چارچوب مقررات است که مدت‌هاست آغاز شده است. تخلفات گسترده و عدم توجه مسئولان و گردانندگان این پلتفرم پخش ویدئو به قوانین که یکی از ۳۳۷ سکوی دارای مجوز این عرصه محسوب می‌شود باعث شده پیمان جبلی، رئیس سازمان صداوسیما طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی، ابطال مجوز و توقف فعالیت این پلتفرم (سکوی پخش ویدئویی) را درخواست کند.
ساترا و تخلفات مکرر فیلیمو
به‌دنبال انتشار این خبر و عدم توجه مسئولان پلتفرم فیلیمو به تذکرات قانونی ساترا و اصلاح نکردن مسیر انحرافی و خلاف قانونی که در پی گرفته‌اند، سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه روی صحبت ساترا به‌طور خاص، پلتفرم فیلیمو است که این روز‌ها اتفاقاً سریال «سقوط» را پخش می‌کند، با این تأکید که پلتفرم مذکور براساس قانون موظف به اخذ مجوز پخش مجموعه از سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر بوده، اما این اتفاق نیفتاده است.
ساترا در این اطلاعیه با تأکید بر این بند که «ساترا در برابر هرگونه قانون‌شکنی و بی‌توجهی به حقوق مخاطبان و رقابت غیرقانونی و ناعادلانه با سایر سکو‌های دارای مجوز از ساترا (۳۳۷ سکوی دارای مجوز)، اقدامات قانونی لازم را انجام خواهد داد»، به نامه رئیس صداوسیما به رئیس‌جمهور هم اشاره کرده است.
روابط‌عمومی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، در بخش‌هایی از متن اطلاعیه خود آورده است: «پلتفرم فیلیمو بدون اخذ مجوز قانونی تولید سریال «سقوط» اقدام به تولید این مجموعه و همچنین بدون اخذ مجوز انتشار، اقدام به انتشار آن کرده است. این اقدام غیرقانونی به‌رغم تذکرات و مکاتبات پیاپی ساترا و یادآوری فرایند قانونی اخذ مجوز و بی‌توجهی مکرر این پلتفرم صورت گرفته است. با توجه به تکرار تخلفات این پلتفرم در گذشته، گزارش تخلف جدید فیلیمو به نهاد‌های نظارتی و قضایی گزارش و در این خصوص اطلاع‌رسانی شد. فارغ از محتوای سریال سقوط، بی‌توجهی آشکار و عمدی پلتفرم فیلیمو به قانون و زیر پا گذاشتن مقررات علت پیگیری ساترا در راستای وظایف قانونی آن است و در این خصوص برای تحقق اجرای قانون همه نهاد‌های مربوطه از جمله شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی تابع این شورا نیز در جریان تخلف مذکور قرار گرفته‌اند.»
ساترا در بخش دیگری از این اطلاعیه با تأکید بر مکاتبه رئیس رسانه ملی با رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی از ارائه گزارش تخلفات این پلتفرم به رئیس شورای عالی فضای مجازی و نیز درخواست انجام اقدامات قانونی خبر داده است.
در بخش پایانی این اطلاعیه نیز آمده است: «سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی تأکید می‌کند رویکرد این سازمان نسبت به فعالان تولید محتوا در فضای مجازی، رویکرد حمایتی و نظارتی است و در راستای حمایت از آنان به وظایف خود عمل کرده و در برابر هرگونه قانون‌شکنی و بی‌توجهی به حقوق مخاطبان و رقابت غیرقانونی و ناعادلانه با سایر سکو‌های دارای مجوز از ساترا (۳۳۷ سکوی دارای مجوز)، اقدامات قانونی لازم را انجام خواهد داد و در این راستا در مقابل تخلف از قانون، مسئولیت خود را به شکل کامل انجام می‌دهد.»
سقوط تدریجی یک پلتفرم
واقعیت این است که نامه‌نگاری جبلی به عنوان رئیس سازمان صداوسیما و نهاد بالادستی مجموعه ساترا -که به عنوان نهاد قانونی تنظیم‌گر صدا و تصویر در فضای مجازی باید به وظایفش عمل کند- با رئیس شورای عالی فضای مجازی، پرده نهایی این نمایش و به نوعی آخرین قسمت سریال سقوط تدریجی پلتفرم فیلیمو محسوب می‌شود. چه اینکه سابقه این پلتفرم در عدم توجه به قوانین و گردنکشی در مقابل نهاد‌های مجری قانون سیاهه بلند و بالایی دارد، فعالیت‌های مشکوک و گاه عجیب و غریبش در ایام اغتشاشات اخیر از حذف پخش برخی سریال‌ها با موضوعات خاص یا انتشار پست‌ها و استوری‌های هدفمند در فضای مجازی که به نوعی تأیید‌کننده اخبار دروغین معاندان علیه کشورمان بود تا این اواخر با حاشیه‌آفرینی‌های متعددی مثل تولید و پخش سریال «سقوط» را می‌توان در آن لیست کرد.
وجه دیگر این ماجرا، همراهی و تقویت موضع این پلتفرم از سوی برخی رسانه‌هاست که سعی دارند اقدامات ساترا در جلوگیری از پخش سریال بدون مجوز سقوط را به بازی حمید فرخ‌نژاد در آن ربط بدهند. این رسانه‌ها به دنبال طرح این فرض غلط سعی می‌کنند با برجسته کردن اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که گفته بود: «توقف سریال‌ها به دلیل عملکرد بازیگران‌شان ممنوع است»، همه اقدامات ساترا را اولاً به حضور فرخ‌نژاد در این سریال ربط بدهند و ثانیاً با استناد به حرف وزیر ارشاد اقدام مجموعه ساترا را در جلوگیری از پخش این سریال اقدامی متناقض و در مخالفت با وزیر ارشاد نمایش بدهند!
تجاهل عمدی رسانه‌های حامی این پلتفرم خاطی و قانون‌شکن در مواجهه با ساترا در حالی است که با یک بررسی ساده در فضای خبر می‌توان متوجه شد این پلتفرم نسبت به تذاکرات مکرر و قبلی ساترا در رابطه با تخلفات متعددش همواره نگاهی تقابل‌گرایانه داشته تا جایی که کار به درخواست رئیس رسانه ملی از مقام بالاتر برای پایان دادن به گردنکشی‌های مکرر و عدم احترام فیلیمو به قوانین کشیده است. نکته دیگری که این رسانه‌ها- به امید درگیر کردن این دو بخش حاکمیتی با یکدیگر-عمداً به آن توجه نمی‌کنند، این است که اساساً ساترا جزو زیرمجموعه‌های سازمان صداوسیماست، نه وزارت ارشاد و دولت. از این‌رو ممکن است ساترا به دلیل همراهی و هم‌افزایی به برخی درخواست‌های وزیر ترتیب اثر بدهد، اما این همراهی بدان معنا نیست که وزیر ارشاد بتواند برای ساترا دستور و تعیین تکلیف قانونی صادر کند.
موقعیت پیش آمده در رابطه با پلتفرم فیلیمو مبتلا‌بِه برخی حوزه‌های دیگر فرهنگی و هنری کشورمان است و به نظر می‌رسد مسئولان باید از این فضا برای اجرای مُر قانون و ازاله کردن بخش‌ها و افرادی که به اجرای قوانین اعتقادی ندارند یا نسبت به آن احترام نمی‌گذارند، اقدام کنند. چه اینکه به قول شهید امیرکبیر، اداره حکومت با سفارش عمه و خاله میسر نمی‌شود. (نقل به مضمون)

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار