ماکارونی هم دو نرخی شد
کد خبر: 1071769
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Uob
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰

انجمن کارفرمایان ماکارونی با توجه به افزایش هزینه تولید قیمت محصول نهایی را تا ۶۰ درصد بالا بردند. به همین دلیل هم‌اکنون قیمت ماکارونی در بازار دو نرخی شده است. برخی از کارخانه‌ها با قیمت سال گذشته و برخی دیگر با قیمت جدید این محصول را عرضه می‌کنند. انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران معتقد است تا زمانی‌که دولت گندم با نرخ سال گذشته به آن‌ها می‌دهد، نباید افزایش نرخ را اعمال کنند.
در حال حاضر تولیدکنندگان ماکارونی زیرمجموعه دو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران و انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران کار خود را پیش می‌برند. انجمن تولیدکنندگان از آنجا که گندم را با نرخ سال گذشته از دولت دریافت کرد، قیمت ماکارونی در سال جاری را افزایش نداد، این در حالی است که انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی به‌دلیل خرید گندم آزاد و همچنین بالا رفتن هزینه عوامل تولید، قیمت ماکارونی در سال جاری را ۶۰ درصد افزایش دادند.
محسن امینی در گفتگو با ایلنا، در پاسخ به این پرسش که آیا در سال جاری ماکارونی افزایش نرخ را تجربه کرده است، گفت: قیمت ماکارونی براساس توافق سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان با دو انجمن ماکارونی کشور، یعنی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی و انجمن کارفرمایان ماکارونی محاسبه می‌شود. سال‌هاست که قیمت‌گذاری دستوری اجرا نمی‌شود و تولیدکنندگان با احتساب هزینه تولید قیمت ماکارونی را محاسبه می‌کنند؛ آن‌ها با احتساب قیمت آرد، هزینه بسته بندی، کارگر، سود تولیدکنندگان و... به قیمت نهایی می‌رسند.
به گفته وی، دولت در سال جاری گندم را با نرخ بالاتری از کشاورزان خریداری کرد، اما در جهت حمایت از سفره‌های مردم تا بیش از این کوچک‌تر نشوند، گندم را با نرخ سال گذشته در اختیار صنعتگران قرار داد. انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی باوجود افزایش سایر هزینه‌های تولید به‌غیر از نرخ گندم قیمت ماکارونی در سال جدید را افزایش نداد.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با اشاره به دو نرخی شدن قیمت ماکارونی در بازار خاطر نشان کرد: همانگونه که اشاره کردم انجمن کارفرمایان ماکارونی باتوجه به افزایش هزینه تولید قیمت محصول نهایی را بالا بردند. به همین دلیل هم اکنون قیمت ماکارونی در بازار دو نرخی شده است، برخی از کارخانه‌ها با قیمت سال گذشته و برخی دیگر با قیمت جدید این محصول را عرضه می‌کنند.
وی ادامه داد: انجمن تولیدکنندگان ماکارونی بر این باور است تا زمانی که تولیدکنندگان گندم را با قیمت سال گذشته از دولت دریافت می‌کنند نباید افزایش نرخ را اعمال کنند. باید به این نکته اشاره کنم که دولت به این تولیدکنندگانی که گندم را با نرخ آزاد خریداری کردند پیشنهاد داد که گندم آن‌ها را خریداری و دوباره آن را با نرخ دولتی به آن‌ها می‌فروشد که چنین پیشنهادی مورد موافقت آن‌ها قرار نگرفت.
امینی با اشاره به ثبات قیمت ماکارونی تا پایان سال افزود: بنا به گزارش تعزیرات استان البرز برخی از تولیدکنندگان این صنعت افزایش قیمت را اعمال نکردند.
قیمت گندم یکی از مؤلفه‌های تولید است
در این رابطه مهرداد نوری رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران، در گفتگو با ایلنا گفت: مقرر شده است شرکت‌های که گندم را به صورت مستقیم از دولت خریداری نمی‌کنند، تغییر نرخ را در سال جاری اعمال کنند، اما از سوی دیگر واحد‌هایی که گندم دولتی دریافت می‌کنند تغییر نرخی نداشته باشند.
وی با بیان اینکه نمی‌توان انتظار داشت با ثابت نگه‌داشتن یکی از مؤلفه‌های تولید قیمت محصول نهایی ثابت بماند، افزود: درست است دولت قیمت خرید گندم را تغییر نداد، اما اینجا این پرسش مطرح است که آیا توانست قیمت آرد و سایر عوامل تولید را ثابت نگه دارد.
این فعال اقتصادی بابیان اینکه سازمان حمایت روی قیمت ماکارونی ساده ۵۰۰ گرمی و ۷۰۰ گرمی نظارت خود را اعمال می‌کند، افزود: قیمت ماکارونی‌های غنی شده مشمول رصد قیمت نیستند. نوری در پایان بیان کرد: تولیدکنندگانی که ماکارونی ۵۰۰ گرمی را بسته‌ای ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه می‌کنند در هر بسته هزار و ۳۰۰ تومان به دولت مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند، یعنی کسانی که گندم را ۱۰۰ درصد گران‌تر خریداری کردند، اما ۶۰ درصد افزایش قیمت اعمال کردند، اما ۱۰۰ درصد بیشتر از سایر تولیدکنندگان به دولت مالیات ارزش افزوده پرداخت می‌کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار