راه اندازی برند مشترک لوازم خانگی با پاکستان و قزاقستان
کد خبر: 1070433
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UT3
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
رئیس سازمان توسعه تجارت از برند‌سازی در حوزه لوازم خانگی خبر داد و گفت: در حوزه لوازم خانگی به دنبال همکاری و برند مشترک با قزاقستان و پاکستان هستیم و می‌توانیم از این ظرفیت برای تهاتر استفاده کنیم.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: رئیس سازمان توسعه تجارت از برند‌سازی در حوزه لوازم خانگی خبر داد و گفت: در حوزه لوازم خانگی به دنبال همکاری و برند مشترک با قزاقستان و پاکستان هستیم و می‌توانیم از این ظرفیت برای تهاتر استفاده کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید: در سه ما گذشته بیش از هزار جلسه با صادرکنندگان برگزار کردیم و برنامه‌هایی برای گشایش‌های صادراتی و رفع قوانین دست و پا گیر دارد. وی معتقد است که می‌تواند میعانات گازی روی دست دولت باقیمانده ظرف یک ماه بفروشد و پول حاصل از آن را صرف مشوق‌های صادراتی کند. علیرضا پیمان‌پاک در نشست صبحانه‌کاری با نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی در اتاق بازرگانی تهران از برنامه‌های بلندپروازانه‌اش سخن گفت و وعده‌هایی را به پارلمان بخش خصوصی داد. وی با اشاره به صادرات لوازم خانگی گفت: در حوزه لوازم خانگی به دنبال همکاری و برند مشترک با قزاقستان و پاکستان هستیم و می‌توانیم از این ظرفیت برای تهاتر استفاده کنیم. تراز تجاری پاکستان منفی است، صحبت کردیم که ذخایر معدنی خود را در اختیار ما بگذارند.
وی در مورد تجارت با سوریه گفت: کشوری مانند سوریه پولی ندارد و وضعیت ارزی آن‌ها از ما بدتر است، طرف سوری اجازه خروج یک دلار از کشورش را نمی‌دهد، ما باید خود ایجاد ثروت کنیم. برای مثال می‌توان از زمین‌های سوریه استفاده کرد و وارد کشت فراسرزمینی و تولید پنبه شد با توجه به اینکه ما سالانه ۱۵۰ هزار تن واردات پنبه داریم این مورد می‌تواند کمک‌کننده باشد.
پیمان پاک اضافه کرد: در مورد پاکستان می‌توانیم از صادرات قطعاتی که به این کشور داریم استفاده کنیم. در مورد قزاقستان نیز باید از ظرفیت‌های اتحادیه اوراسیا استفاده کرد. صادراتی که ما به قزاقستان داشته باشیم می‌تواند به باقی کشور‌های این اتحادیه نیز برود. سوریه قطعاً به اتحادیه عرب باز خواهد گشت ما باید از این فرصت استفاده کنیم و با راه‌اندازی خطوط تولید، بتوانیم از ظرفیت‌های ایجاد شده بعد از بازگشت سوریه به این اتحادیه بهره ببریم.

تشکیل صندوق مدیریت عوارض صادراتی
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به موضوع عوارض صادراتی گفت: یکی از برنامه‌های وزیر صمت صندوق مدیریت عوارض صادرات است که وزیر صمت پیگیر است درآمد‌های حاصل از این صندوق صرف زنجیره‌سازی شود تا سرمایه وارد این فضا گردد. وی افزود: همچنین معتقدیم که محدودیت گذاشتن باعث کمبود منابع ارزی می‌شود و مشکلی را حل نمی‌کند، اگرچه بین بانک مرکزی و وزارت صمت در این حوزه اختلاف‌نظر وجود دارد.
پیمان‌پاک بیان داشت: تراز تجاری پاکستان ۵۰ درصد منفی است، بنابراین با مقام مسئول این کشور صحبت کرده‌ایم تا ذخایر معدنی را در اختیار ما قرار دهد و از این کشور در حوزه واردات مواد معدنی از جمله سنگ آهن استفاده کرد. وی افزود: سوریه اواخر سال شمسی قطعاً به اتحادیه عرب بازخواهد گشت که این سه ماه فرصت بسیار مهم و تاریخی است که ما خط کشتیرانی راه‌اندازی کنیم و بتوان در حوزه صنایع کوچک و متوسط از این فرصت فعلاً استفاده کنیم.
پیمان‌پاک از احتمال افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات ایران خبر داد و اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه نیز قبول کرده که برای صادرات، ۵۰۰ میلیون دلار افزایش اولیه سرمایه صندوق را عملیاتی کنیم که اعتبارات صندوق ضمانت صادرات ایران را جایگزین ال‌سی خواهیم کرد.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: نباید صادرکننده و واردکننده را در چارچوب یک کالای مشخص قفل کرد، اگرچه ملاحظاتی وجود دارد، اما هر کس افزایش صادرات دارد که فارغ از سقف و سابقه است. پیمان در مورد کارت‌های بازرگانی و مشکلات صدور کارت بازرگانی در حوزه فرش بیان داشت: این موضوع به حوزه فرش بر می‌گردد و برای حل داریم راهکار تعریف می‌کنیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: در حال حاضر هفت خط کشتیرانی در حوزه دریای خزر راه‌اندازی کرده‌ایم و برای تجارت روان باید تعاملات لازم انجام شود. این در حالی است که کانال‌های مالی در برخی از کشور‌ها راه‌اندازی شده و آماده گشایش ال سی هستند و در بعضی از کشور‌ها کانال مالی و بانکی راه‌اندازی شده است و امکان جابه جایی پول وجود دارد، اما نکته مهم این است که باید مشتری وجود داشته باشد و مشتری هم دنبال سوزاندن کانال نباشد؛ بنابراین باید ساز و کار تعریف شود و مجموعه متقاضی این کانال را استفاده کند و این کانال نیز فعال شود.
وی اظهار داشت: باید ساز و کاری تعریف شود که مجموعه متقاضی دریافت تسهیلات از کانال‌های مالی استفاده کنند و بانکی که در کشور ثالث ریسک را پذیرفته باید تقاضا برای خدماتش وجود داشته باشد، بنابراین باید سازمان توسعه تجارت ایران بتواند این فرآیند را به بهترین شکل انجام دهد.

مشوق‌های صادراتی در بن بست
پیمان پاک در مورد پرداخت مشوق‌های صادراتی اظهار داشت: سال گذشته کلاً ۳۵ میلیارد تومان مشوق پرداخت شده و تا به امروز نیز یک ریال از این مشوق‌ها پرداخت نشده است.
وی افزود: توسعه بازار، لجستیک، گمرکات و تعرفه‌ها و مسائل مالی و بانکی باید در اولویت باشد تا مسائل زیر ساختی کامل شود ما روی این موارد کار می‌کنیم و کار رایزن بازرگانی نباید تهیه گزارش کشوری باشد، زیرا تاجر به راحتی ۵۰ برابر رایزن می‌تواند اطلاعات کسب کند.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: برای سال بعد مبلغ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی مطرح شد، در حالی که این مشوق‌ها عملیاتی نمی‌شود؛ بنابراین مطرح کرده‌ایم با سازمان برنامه که این مبالغ را سازمان توسعه تجارت از منابع نفت و گاز تأمین کند. بنده یک ماهه این را تبدیل به پول خواهم کرد و اگر همین میعاناتی را که نمی‌توانند بفروشند به سازمان توسعه تجارت بدهند ما آن را می‌فروشیم و تبدیل به پول می‌کنیم و این منابع را هزینه اولویت‌های مطرح خواهیم کرد.
پیمان‌پاک با اشاره به نبود نیروی متخصص در این سازمان افزود: افرادی که در سازمان توسعه تجارت هستند، برخی در سال‌های مختلف کارمند بوده‌اند و بیش از ۶۰۰ نفر کارمند مستقیم در سازمان توسعه تجارت وجود دارد که از این تعداد ۲۵۰ نفر دیپلم و زیردیپلم هستند و از این افراد نمی‌توان انتظار داشت که جهش صادراتی در کشور ایجاد کنند، بنابراین بهترین کار آن است که خود تشکل‌های خصوصی کمک کنند تا برنامه عملیاتی تعریف کنیم و ما به عنوان سازمان توسعه تجارت بازو و ابزار شما در کل دولت خواهیم شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار