اول استاندارد‌های سینمایی، بعد محتوا
کد خبر: 1069289
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004UAb
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۶
عضو شورای پروانه ساخت در رابطه با نحوه اعطای مجوز به فیلمنامه‌ها مطرح کرد

عضو شورای پروانه ساخت می‌گوید: آسیب سینمای ما بیشتر سر ساختار است، تلاش و مبنای ما این است که استاندارد‌های سینمایی را در فیلمنامه ارزیابی کنیم؛ اینکه چقدر فیلمنامه عناصر سینمایی را دربردارد و بعد محتوا مورد بررسی قرار می‌گیرد.
سعید مستغاثی، عضو شورای پروانه نمایش و پروانه ساخت درباره رویکرد و شیوه کار اعضای جدید این شورا به تسنیم گفت: مهم‌ترین نکته آن است که فیلمنامه‌ای که به شورا می‌آید از نظر سینمایی استاندارد باشد. این نکته برای اولین بار است که در شورای پروانه ساخت و نمایش صورت می‌گیرد، تا قبل از این بیشتر ممیزی‌ها مورد توجه قرار داشت، اما این بار تلاش و مبنای ما این است که استاندارد‌های سینمایی را در فیلمنامه ارزیابی کنیم؛ اینکه چقدر فیلمنامه عناصر سینمایی را دربردارد و بعد محتوا مورد بررسی قرار می‌گیرد، آن هم بر اساس سیاست‌ها و ضوابطی که سازمان سینمایی اعلام کرده است. برای همین اصل استاندارد‌های سینمایی است.
وی با اشاره به اینکه فیلم‌های سینمای ما عموماً از این نظر دچار مشکلات فراوان هستند، افزود: متأسفانه بیشتر فیلم‌هایی که در سال‌های قبل دیده‌ام، از نظر ساختار و چارچوب‌ها زیر خط استاندارد‌ها قرار دارد. محتوا در درجه دوم قرار دارد. این فیلم‌ها نشان می‌دهد با الفبای ساختار سینمایی آشنا نیستند و از این نظر اشکالات فراوان دارند و اساساً جذاب نیستند. این جذاب‌نبودن و نداشتن مخاطب بلای بزرگی است که بر سر سینمای کشور ما آمده است.
مستغاثی در رابطه با راهکار‌های شورا برای کاهش تطابق‌نداشتن فیلمنامه و فیلم بیان کرد: طبیعی است که چنین فیلمی در شورای پروانه نمایش مجوز لازم را اخذ نمی‌کند. چیزی نباید به فیلمنامه بعد از ساخت اضافه یا کم شود، این کار منجر به ایراد و اشکال در شورای پروانه نمایش می‌شود و سرمایه آسیب می‌بیند. باید فیلمساز در نظر داشته باشد آنچه تصویب شده است باید عین همان ساخته شود. نکات و ملاحظات صورت گرفته باید رعایت شود. آسیب سینمای ما بیشتر سر ساختار است که بیشتر از ۱۰ دقیقه نمی‌شود فیلم را تحمل کرد، غیر از کمدی‌های سخیف که اصل و اساس ضعف آنان نیز به ساختار ربط دارد، محتوا در درجه بعد است که مورد بررسی قرار می‌گیرد. در جلسه اول شورا هم که گفتم بیشتر فیلمنامه‌ها مشکلات ساختاری دارند و از این منظر باید مورد بررسی قرار بگیرد، گفته شد که تا به حال چنین چیزی در شورا مطرح نبوده است و بیشتر ممیزی محتوا می‌شده و به ساختار کار نداشتند. برای همین با سیل عظیمی از فیلم‌هایی که زیر خط استاندارد هستند، مواجه می‌شویم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار