سپاه تاکنون ۱۱۰۰ پرواز اطفای حریق در داخل انجام داده است
کد خبر: 1057573
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R7d
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
فرمانده عملیات هوایی نیروی هوافضای سپاه:

فرمانده عملیات هوایی نیروی هوافضای سپاه از اجرای بیش از هزارو ۱۰۰ سورتی پرواز اطفای حریق برای مهار آتش‌سوزی‌های داخل کشور توسط هواگرد‌های این نیرو خبر داد.
چند روزی است که ماجرای آتش‌سوزی در ترکیه و در پی آن اعزام بالگرد‌ها و هواپیما‌های اطفای حریق سپاه به این کشور یکی از موضوعات پربحث و حاشیه در فضای مجازی شده است. برخی مطالبی که در این رابطه توسط کاربران فضای مجازی منتشر می‌شود، طرح این سؤال است که نیروی هوافضای سپاه چرا به جای کمک به اطفای حریق جنگل‌های کشور خودمان تجهیزات اطفای حریق هوایی را به کشور ترکیه اعزام کرده است.
در همین باره سرتیپ دوم خلبان «شمس‌الدین فرزادی‌پور» فرمانده عملیات هوایی نیروی هوافضای سپاه در گفتگو با تسنیم با بیان اینکه نیروی هوافضای سپاه، اولین ارگانی در کشور بود که بدون اتّکا به کمک‌های خارجی و تنها با تکیه بر توان متخصصان داخلی، تجهیزات اطفای حریق هوایی را طراحی و تولید کرد، گفت: اکثر نقاط کشور ما طبیعت گرم و خشک دارد و در فصول گرم سال به دلیل افزایش درجه حرارت هوا با آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع کشور روبه‌رو هستیم، لذا در مقطعی نیاز به تجهیزات اطفای حریق هوایی به شدت احساس می‌شد.
وی افزود: با توجه به اینکه بر اثر تحریم‌های ظالمانه، چنین تجهیزاتی به ما فروخته نمی‌شد، بر آن شدیم با بهره‌گیری از توان متخصصان داخلی، کار طراحی و ساخت این سامانه‌ها را آغاز کنیم. در ابتدا، موفق به طراحی سبد‌های اطفای حریق برای بالگرد‌های mi۱۷ شدیم و توانستیم با بهره‌گیری از این تجهیزات، کمک شایانی به اطفای حریق جنگل‌های کشور کنیم.
بالگرد mi۱۷ نیروی هوافضای سپاه مجهز به سبد اطفای حریق
فرمانده عملیات هوایی سپاه تصریح کرد: برخی آتش‌سوزی‌ها به دلیل وسعت زیاد باید توسط حجم بیشتری آب‌ریزی هوایی اطفا می‌شد که برای این کار نیاز به هواپیمای آتش‌نشان داشتیم، لذا طراحی سامانه اطفای حریق هوایی برای هواپیما‌های ایلوشین ۷۶ در دستور کار قرار گرفت.
وی عنوان کرد: این موضوع کار پیچیده‌ای بود، زیرا این هواپیما قادر است تا ۴۰ تن آب با خود حمل کرده و در مدت زمان ۳۰ ثانیه این میزان آب را تخلیه کند. سرعت بالای تخلیه آب در کنار پرواز در ارتفاع پایین در مأموریت‌های اطفای حریق موجب می‌شود تا نقطه ثقل هواپیما دچار نوسان شود، از این رو پرواز‌های اطفای حریق با هواپیمای ایلوشین نیاز به مهارت‌های خاصی دارد.
سردار فرزادی‌پور اظهار داشت: پیچیدگی طراحی سامانه اطفای حریق برای ایلوشین، در کنار آموزش خلبان برای پرواز‌های اطفای حریق، مسیر دشواری را پیش روی ما قرار می‌داد که به لطف خداوند توانستیم بدون هیچ‌گونه کمک خارجی، از عهده این کار برآییم و برای اولین بار در کشور و منطقه، موفق به طراحی و ساخت سامانه اطفای حریق برای هواپیمای ایلوشین ۷۶ شدیم.
هواپیمای ایلوشین ۷۶ سپاه مجهز به سامانه اطفای حریق هوایی
فرمانده عملیات هوایی نیروی هوافضای سپاه با اشاره به مأموریت‌های اطفای حریق سپاه عنوان کرد: یکی از مأموریت‌های ما کمک به مأموریت‌های مردم‌یاری سپاه و سایر ارگان‌های کشور است. در مورد مأموریت اطفای حریق باید گفت که این مأموریت به دو صورت حمل نفر و تجهیزات و همچنین عملیات آب‌ریزی هوایی صورت می‌گیرد.
وی افزود: ما از زمان دستیابی به تجهیزات اطفای حریق هوایی در تمامی حوادث آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع که در داخل کشور اتفاق افتاده حضور مؤثر و تعیین‌کننده داشته‌ایم که اجرای بیش از هزارو ۱۰۰ سورتی پرواز اطفای حریق توسط هواگرد‌های سپاه خود گویای این امر است.
سردار فرزادی‌پور با بیان اینکه ما تنها در یک ماه اخیر، بیش از ۲۳۰ سورتی پرواز اطفای حریق در داخل کشور انجام داده‌ایم، خاطر نشان کرد: یکی از مأموریت‌های مهمی که ما انجام دادیم اطفای حریق هورالعظیم در سال ۹۷ بود. در این سال، هواپیمای ایلوشین ۷۶ ما برای نخستین مرتبه، عملیات اطفای حریق را انجام داد و کادر پروازی در این عملیات، طی یک روز قریب به ۱۰ سورتی پرواز اطفای حریق انجام داد که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. این یعنی کادر پروازی ما روزانه ۱۰ سورتی پرواز انجام دادند و هر روز ۱۴ ساعت درگیر عملیات اطفای حریق بودند.
وی در پاسخ به برخی شبهات مبنی بر عدم اجرای پرواز اطفای حریق از سوی سپاه به دلیل پرداخت نشدن بدهی‌ها از سوی برخی ارگان‌ها گفت: این موضوع کذب محض است و در چند سال اخیر هر کجا از ما درخواست کرده‌اند و نیاز به حضور هواگرد‌ها و تجهیزات ما بوده است، بدون چشمداشت به اجرای مأموریت پرداخته‌ایم.
فرمانده عملیات هوایی سپاه در ادامه با اشاره به مأموریت‌های برون مرزی اطفای حریق توسط نیروی هوافضای سپاه گفت: توانمندی سپاه در دستیابی به تجهیزات اطفای حریق هوایی و همچنین ارائه آموزش‌های مناسب به کادر پروازی نیرو، در کنار اجرای موفق عملیات‌های اطفای حریق در داخل کشور، موجب شد برخی کشور‌های خارجی نیز برای اجرای این‌گونه مأموریت‌ها از ما درخواست همکاری کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار