اکسیژن‌سازی جهادگران پس از تلاش ۷ ماهه
کد خبر: 1056284
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qmq
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۴
پس از تلاش شبانه‌روزی هفت ماهه نخبگان و حمایت بسیج، نخستین خط تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی روز گذشته افتتاح شد. اکنون با حمایت بسیج از وارد‌کننده اکسیژن‌ساز خانگی به تولید‌کننده آن تبدیل شدیم و قیمت‌های نجومی این دستگاه هم شکسته شد.

پس از تلاش شبانه‌روزی هفت ماهه نخبگان و حمایت بسیج، نخستین خط تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی روز گذشته افتتاح شد. اکنون با حمایت بسیج از وارد‌کننده اکسیژن‌ساز خانگی به تولید‌کننده آن تبدیل شدیم و قیمت‌های نجومی این دستگاه هم شکسته شد.
با شروع کرونا مهم‌ترین وسیله‌ای که کمبود آن خبرساز شد، دستگاه اکسیژن‌ساز بود؛ چراکه نبود این وسیله حتی در دوره‌ای آمار فوتی‌ها را هم افزایش داد. حالا بماند که اکسیژن‌ساز خانگی اصلاً پیدا نمی‌شد. اکنون با کمک‌های بسیج و تلاش محققان، خط تولید اکسیژن‌ساز خانگی راه‌اندازی شده تا بیماران رنج ماندن در بیمارستان را هم نکشند و بیمارستان‌ها هم خلوت شود.
اهمیت اکسیژن‌ساز نسبت به ونتیلاتور
فرآیند دریافت مجوز واردات کپسول اکسیژن به خصوص نوع خانگی آن بسیار زمان‌بر است. نبود تولید داخلی و پروسه طولانی مجوز واردات باعث شده‌بود کمبود کپسول اکسیژن‌ساز خانگی موجب افزایش بستری‌ها در مراکز درمانی شود. این افزایش بستری‌ها هم بار مالی سنگین برای بیمارستان‌های دولتی داشت و هم انرژی زیادی را از نظام سلامت می‌گرفت. جالب اینکه دستگاه اکسیژن‌ساز از اهمیت بالاتری نسبت به ونتیلاتور (Ventilator) برخوردار است. ونتیلاتور یک دستگاه تنفس مصنوعی است که با توجه به شرایط بیمار به عمل تنفس کمک می‌کند یا برای بیمارانی که قادر به تنفس نیستند، تنفس را به صورت کامل انجام می‌دهد. یعنی فقط بیماران خاصی که وضعیت پیچیده دارند، از این وسیله استفاده می‌کنند. در حالی که دستگاه اکسیژن‌ساز برای اکسیژن رساندن به افراد دارای اختلالات تنفسی استفاده می‌شود. افرادی که اکسیژن‌سازی خون آن‌ها از حد نرمال کمتر است؛ معمولاً به یک اکسیژن‌ساز برای این کار نیاز دارند. یعنی این دستگاه طیف بیشتری از بیماری‌ها و به خصوص برای مراحل اولیه بیماری‌های تنفسی کاربرد دارد. دستگاه اکسیژن‌ساز هوا را فیلتر کرده و سپس فشرده می‌کند تا اکسیژن خالص را به بدن بیمار برساند. همچنین این دستگاه مجهز به فیلتر‌های ویژه است که باعث خارج کردن نیتروژن از هوا می‌شود تا اکسیژن کاملاً تصفیه‌شده ایجاد شود. تمام کسانی که به بیماری آسم و ذات‌الریه مبتلا هستند به این دستگاه نیاز مبرم دارند.
برگ زرینی بر افتخارات ایران
خط تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی با همت بسیج اصناف راه‌اندازی شده‌است. هم اکنون ۳ میلیون واحد صنفی وجود دارد و از میان آن‌ها بیش از ۵۰۰ هزار نفر هم عضو بسیج اصناف هستند.
در همین راستا مسئول سازمان بسیج اصناف در مراسم افتتاح خط تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز گفت: سازمان بسیج اصناف از ابتدای شیوع ویروس منحوس کرونا در خدمت مردم و کادر درمان بوده و با استفاده از ظرفیت‌های مردمی در سراسر کشور توانست طرح‌های مهمی را در امر مبارزه با این ویروس به نتیجه برساند.
غلامرضا حسن‌پور افزود: یکی از طرح‌های مهم و با فناوری بالا تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز و دستگاه‌های تنفسی است که بسیج اصناف از آبان ۹۹ با درخواست وزارت بهداشت به این مسئله ورود کرد و توانست تولیدکنندگان را گرد هم آورد و در مدت زمان کوتاهی مشکل تأمین اکسیژن برخی بیمارستان‌ها را با دستگاه‌های تولید داخل برطرف و با افزایش تولید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی، کمبود این دستگاه‌ها جبران کرد. وی تصریح کرد: امروز شاهد راه‌اندازی خط تولید جدید دستگاه‌های اکسیژن‌ساز به همت جوانان نخبه‌ای هستیم که با تلاش شبانه‌روزی هفت ماهه و حمایت سازمان بسیج اصناف و همراهی اداره کل تجهیزات پزشکی توانستند برگ زرینی بر افتخارات ایران اسلامی بیفزایند. حسن‌پور با بیان اینکه با ورود بسیج در موضوع اکسیژن قیمت‌های نجومی به تعادل رسید، خاطر نشان کرد: با حمایت سازمان بسیج اصناف از تولیدکنندگان خط تولید شرکت احیا گستر طب افتتاح شد. در حالی که در سال گذشته به خاطر نیاز کشور، واردکننده این دستگاه‌ها بودیم و با تشویق وکمک بسیج اصناف و برگزاری جلسات کارشناسی متعدد، موفق به تولید شدیم. گفتنی است در بحث کمک‌های مؤمنانه هم بیشترین کمک را در اقشار بسیج، بسیج اصناف انجام داد. پویش «نذر نفس» هم از اقدامات جالب بسیج اصناف بود. با راه اندازی این طرح، دستگاه اکسیژن‌ساز به صورت رایگان و امانت در اختیار بیماران کرونایی و بعد از بهبود، دستگاه در اختیار دیگر بیماران قرار می‌گرفت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار