سلام پهلوان‌ها به توکیو
کد خبر: 1051623
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PZf
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۷
به انگیزه معرفي رسمي6 ملي‌پوش كشتي آزاد براي حضور در المپيك
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد دیروز پس از عبور از چرخه انتخابی‌ها، اسامی شش ملی‌پوش المپیکی برای حضور در توکیو را اعلام کرد.
سعید احمدیان
سه روز بعد از پایان تورنمنت زیلکوفسکی لهستان که آخرین مرحله انتخابی کشتی‌گیران المپیکی آزادکار بود، دیروز به صورت رسمی فدراسیون کشتی، اسامی ملی‌پوشان آزاد برای حضور در توکیو را منتشر کرد تا همان‌طور که غلامرضا محمدی وعده داده بود، پرونده انتخاب شش کشتی‌گیر اعزامی به المپیک در خرداد‌ماه بسته شود. با معرفی آزادکاران المپیکی حالا در فاصله ۵۰ روز باقی مانده تا المپیک، تمام تمرکز روی آمادگی این شش ملی‌پوش برای کسب نتایج درخشان در توکیو خواهد بود. ملی‌پوشانی که مانند تمام ادوار گذشته، خیلی از نگاه‌ها برای مدال گرفتن متوجه آنهاست.
۳+ ۳
تیم ملی کشتی آزاد با سهمیه کامل و شش نفره راهی توکیو خواهد شد. آزادکاران در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان توانستند در سه وزن ۵۷، ۸۶ و ۱۲۵ کیلو توسط رضا اطری، حسن یزدانی و یدالله محبی سهمیه بگیرند.
آزادکاران برای سه سهمیه باقی مانده بار دیگر گذرشان به قزاقستان افتاد و پس از لغو و تغییر چندین باره میزبان گزینشی‌های المپیک در نهایت فروردین امسال در آلماتی، شاگردان غلامرضا محمدی در وزن‌های ۶۵، ۷۴ و ۹۷ توسط مرتضی قیاسی، یونس امامی و محمدحسین محمدیان سهمیه گرفتند تا کشتی آزاد با ترکیب کامل آماده حضور در توکیو شود.
مسیر توکیو فقط از راه انتخابی
همان‌طور که رئیس فدراسیون و کادر فنی توافق کرده بودند، گرفتن سهمیه تضمینی برای حضور در توکیو نبود و قرار شد ترکیب کشتی برای حضور در المپیک از طریق چرخه انتخابی تعیین شود. وقتی تابستان ۹۸ علیرضا دبیر توانست رأی اعضای مجمع فدراسیون کشتی را بگیرد و جایگزین رسول خادم شود، یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایش عبور کشتی‌گیران از چرخه انتخابی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی بود. چرخه‌ای که سبب می‌شد سلیقه‌ها در انتخاب اعضای تیم ملی به حداقل برسد و مدعیان با محک خوردن رودررو یا در تورنمنت‌های مختلف، عیارشان را نشان دهند و برترین‌ها به تیم ملی برسند.
اگرچه لغو بسیاری از مسابقات و اعزام‌های بین‌المللی چرخه انتخابی را با مشکل روبه‌رو کرد، اما با تصمیم رئیس فدراسیون و کادر فنی با تمام محدودیت‌هایی که وجود داشت قرار شد حضور ملی‌پوشان در ترکیب تیم ملی کشتی در المپیک توکیو که با یک سال تأخیر مرداد امسال برگزار می‌شود از مسیر انتخابی بگذرد. به همین خاطر پس از سه مرحله انتخابی، دیروز بود که ترکیب تیم ملی کشتی آزاد برای المپیک مشخص شد و حتی قهرمانی مانند حسن یزدانی هم استثنا نشد.
ابتدا اسفند گذشته بود که حسن یزدانی و رضا اطری با برتری در مسابقه انتخابی برابر کامران قاسمپور و رحمان عموزاد توانستند به عنوان کشتی‌گیران وزن‌های ۸۶ و ۵۷ کیلو برای المپیک انتخاب شوند. هفته اول خرداد نیز مرتضی قیاسی در وزن ۶۵ کیلو توانست امیرمحمد یزدانی را شکست دهد و به عنوان سومین ملی‌پوش آزادکار برای المپیک معرفی شود. تکلیف سه وزن دیگر هم هفته گذشته در تورنمنت زیلکوفسکی لهستان مشخص شد و مصطفی حسین‌خانی، محمدحسین محمدیان و امیرحسین زارع توانستند با برتری مقابل رقبای داخلی‌شان در این تورنمنت خارجی به ترتیب در وزن‌های ۷۴، ۹۷ و ۱۲۵ کیلو صاحب دوبنده تیم ملی در المپیک شوند.
آزادکاران حاضر در توکیو را بشناسید
با این شرایط تیم ملی کشتی آزاد با ترکیب رضا اطری، مرتضی قیاسی، مصطفی حسین‌خانی، حسن یزدانی، محمدحسین محمدیان و امیرحسین زارع آماده حضور در المپیک می‌شود. در وزن ۵۷ کیلو رضا اطری یکی از باتجربه‌ترین ملی‌پوشان آزاد حاضر در توکیو خواهد بود که در سال‌های اخیر به تورنمنت‌های زیادی اعزام شده است. این ملی‌پوش بابلی که طلای ۲۰۱۷ آسیا و برنز ۲۰۱۹ آسیا را به همراه برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا در کارنامه‌اش دارد، در اوج تجربه و پختگی به توکیو می‌رود تا پس از حسن رحیمی که برنز المپیک ریو را گرفت، بتواند در این وزن باز هم ایران را صاحب مدال کند. اگرچه او با توجه به مدعیان زیاد این وزن کار سختی پیش‌رو خواهد داشت.
مرتضی قیاسی نماینده ایران در وزن ۶۵ کیلو خواهد بود. کشتی‌گیر ناشناخته لرستانی که در دو سال گذشته نامش سر زبان‌ها افتاده است. قیاسی که در قهرمانی آسیای ۲۰۲۱ که فروردین امسال در قزاقستان برگزار شد، توانست به مدال برنز برسد با عبور از سد مدعیانی مانند امیرمحمد یزدانی توانست صاحب دوبنده تیم ملی در این وزن شود، وزنی که مانند ۵۷ مدعیان زیادی دارد و قیاسی که تجربه زیادی نسبت به دیگر ملی‌پوشان ندارد، مأموریت سختی در توکیو در پیش خواهد داشت.
در وزن ۷۴ کیلو مصطفی حسین‌خانی، کشتی‌گیر کهنه‌کار و باتجربه آزادکار ایران در المپیک حاضر خواهد بود. او که برنز جهانی ۲۰۱۶ را در کارنامه‌اش دارد، پس از پشت سر گذاشتن یک دوره مصدومیت طولانی و عمل زانو دوباره توانسته به سطح اول برگردد و با پشت سر گذاشتن یونس امامی، عملکرد بهتری داشته باشد و با قهرمانی در جام زیلکوفسکی به عنوان صاحب دوبنده تیم ملی در توکیو معرفی شود. حسین‌خانی ۳۲ ساله که در اواخر دوران ورزش قهرمانی به سر می‌برد در المپیک به دنبال یک پایان باشکوه خواهد بود.
بخت اصلی یکی از خوش‌رنگ‌ترین مدال‌های کاروان ایران در توکیو، حسن یزدانی در وزن ۸۶ کیلو است. یزدانی که دو طلای قهرمانی جهان در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ و طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو را در کارنامه دارد، در توکیو به دنبال دومین طلای المپیکی خودش است. البته ستاره جویباری کشتی آزاد یک رقیب سرسخت به نام دیوید تیلور امریکایی پیش‌رو دارد که نبرد این دو نفر می‌تواند یکی از جذاب‌ترین کشتی‌های توکیو باشد.
در وزن ۹۷ کیلو که مدعیان زیادی مانند علیرضا کریمی و علی شعبانی داشت، محمدحسین محمدیان توانست با نتیجه‌ای که در تورنمنت زیلکوفسکی به دست آورد و برتری مقابل دو رقیب اصلی‌اش برای حضور در المپیک انتخاب شود. محمدیان که برنز جهانی ۲۰۱۴ را در کارنامه دارد، پس از یک محرومیت چهار ساله، سال ۹۸ دوباره به میادین برگشت و توانست در این مدت به یکی از مدعیان وزن ۹۷ تبدیل شود. البته محمدیان ۲۹ ساله کار سختی برای تکرار موفقیت‌های پدرش یعنی عسگری محمدیان دارنده مدال برنز المپیک سئول و بارسلون دارد و اسنایدر امریکایی می‌تواند مهم‌ترین رقیب او باشد.
امیرحسین زارع پدیده کشتی ایران در سال‌های اخیر که طلای جوانان جهان در سال ۲۰۱۹ و نقره المپیک جوانان ۲۰۱۸ بوینس‌آیرس در کارنامه‌اش دیده می‌شود، نماینده کشورمان در وزن ۱۲۵ کیلو در المپیک خواهد بود. زارع با عبور از سد مدعیانی، چون امین طاهری به دنبال شگفتی‌سازی در المپیک است، مانند سال ۹۸ که در لیگ کشتی توانست گنو پتریاشویلی دارنده سه طلای جهان و یک برنز المپیک را شکست دهد و شگفتی‌ساز شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار