ارتباط سیگار با ریزش مو
کد خبر: 1050068
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PAa
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵
بسیاری از افراد از تاثیر مخرب استعمال سیگار و دخانیات بر سلامت ریه ها، خطر ابتلا به سرطان ریه و سایر بیماری‌های تنفسی آگاهی دارند، اما تاثیر منفی مواد دخانی بر سلامتی، تنها به ریه‌ها محدود نمی‌شود.
سرویس جامعه جوان آنلاین: طبق مطالعات انجام گرفته در گذشته، دود سیگار حاوی بیش از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی است که حداقل ۶۹ مورد آن‌ها سرطانزا هستند. زمانیکه این مواد شیمیایی از طریق تنفس وارد بدن شوند از راه ریه‌ها به جریان خون راه پیدا می‌کنند. این مواد شیمیایی با جریان خون به دیگر اندام‌های بدن نیز می‌رسند و بر بسیاری از جنبه‌های سلامتی تاثیر می‌گذارند.

یکی از عوارض جانبی کمتر شناخته شده‌ی استعمال سیگار، افزایش احتمال ریزش مو است. به طور دقیق مشخص نیست چرا مصرف سیگار با ریزش مو مرتبط است، اما این باور وجود دارد که فاکتور‌های بسیاری در این رابطه نقش دارند.

- سیگار کشیدن چگونه باعث ریزش مو می‌شود؟

استعمال سیگار می‌تواند به فولیکول‌های مو آسیب برساند و خطر ابتلا به ریزش مو را افزایش دهد. در مطالعه‌ای که سال گذشته انجام گرفت شیوع زود هنگام آلوپسی آندروژنتیک (ریزش مو) در مردان سیگاری و غیر سیگاری ۲۰ تا ۳۵ سال مقایسه شد.

محققان دریافتند که ۴۲۵ نفر از ۵۰۰ فرد سیگاری، میزانی از ریزش مو داشتند در حالیکه از هر ۵۰۰ فرد غیرسیگاری فقط در ۲۰۰ نفر علائمی از ریزش مو مشاهده شد. آنان بر این باورند که نیکوتین و مواد شیمیایی مرتبط، ممکن است در تسریع ریزش مو نقش داشته باشند، اما لازم است تحقیقات بیشتری برای اثبات این فرضیه انجام شود.

همچنین ممکن است استعمال سیگار، موجب استرس اکسیداتیو و کاهش جریان خون در فولیکول‌های مو شود که می‌تواند در ریزش مو نقش داشته باشد.

- استرس اکسیداتیو

استعمال سیگار، تولید رادیکال‌های آزاد در بدن را افزایش می‌دهد. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی هستند که به راحتی در برابر سایر مولکول‌های بدن واکنش نشان می‌دهند و به طور بالقوه می‌تواند به DNA سلول‌ها آسیب برسانند. استرس اکسیداتیو زمانی ایجاد می‌شود که در بدن، فعالیت بیش از حد رادیکال‌های آزاد وجود داشته باشد.

قرار گرفتن در معرض موارد زیر به طور بالقوه می‌تواند باعث استرس اکسیداتیو شود:

٭استعمال دخانیات

٭آلودگی

٭تشعشعات

٭پرتو‌های فرابنفش

همچنین در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۳ انجام گرفت محققان اظهار داشتند مواد شیمیایی سمی موجود در دود دخانیات ممکن است به آسیب DNA در فولیکول مو منجر شود. آسیب DNA در این سلول‌ها می‌تواند در رشد مو اختلال ایجاد کند.

- کاهش جریان خون به فولیکول مو

مواد شیمیایی موجود در تنباکو می‌تواند بر گردش خون و سلامت قلب و عروق تاثیر منفی بگذارد. همچنین استعمال سیگار موجب ایجاد پلاک در عروق خونی شده که می‌تواند خطر ابتلا به برخی عارضه‌ها از جمله موارد زیر را افزایش دهد:

٭لختگی خون

٭حمله قلبی

٭سکته مغزی

عروق خونی، فولیکول‌های مو را تغذیه و شرایط انتقال مواد مغذی و دفع مواد زائد را فراهم می‌کنند. اختلال در جریان خون در پوست سر می‌تواند منجر به ریزش یا آسیب مو شود.

- شرایط دیگری که استعمال سیگار به ریزش مو کمک می‌کند:

به گزارش ایسنا به نقل از هلث لاین، سیگار کشیدن ممکن است منجر به تغییرات دیگری در بدن شود که به ریزش مو کمک می‌کنند.

برخی از این فاکتور‌ها شامل موارد زیر است:

٭انتشار سیتوکین‌های پیش التهابی که التهاب را تقویت می‌کنند

٭آسیب فولیکول‌های مو ناشی از افزایش سطح سیتوکین‌ها

٭تغییر سطح آنزیم‌های کنترل کننده بازسازی بافت در چرخه رشد مو
منبع: ايسنا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار