لازمه موفقيت در ليگ ملت‌هاي واليبال
کد خبر: 1048687
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OoJ
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
برگزاري ليگ ملت‌هاي واليبال در اندك زمان باقيمانده تا آغاز رقابت‌هاي المپيك اتفاق بسيار خوبي براي واليبال ايران است. تجربه ثابت كرده است واليبال ايران به ويژه به دليل وجود تحريم‌هاي ناجوانمردانه همواره با مشكلات بسياري براي مصاف با تيم‌هاي بزرگ دنيا مواجه بوده است. در واقع تيم ملي واليبال ايران نه شرايط مساعدي براي پذيرايي از اين تيم‌ها در داخل كشور دارد و نه فرصت چندان مطلوبي براي برگزاري بازي‌هاي دوستانه با آنها در خار
جبار قوچان نژاد*

 سرویس ورزشی جوان آنلاین: برگزاري ليگ ملت‌هاي واليبال در اندك زمان باقيمانده تا آغاز رقابت‌هاي المپيك اتفاق بسيار خوبي براي واليبال ايران است. تجربه ثابت كرده است واليبال ايران به ويژه به دليل وجود تحريم‌هاي ناجوانمردانه همواره با مشكلات بسياري براي مصاف با تيم‌هاي بزرگ دنيا مواجه بوده است. در واقع تيم ملي واليبال ايران نه شرايط مساعدي براي پذيرايي از اين تيم‌ها در داخل كشور دارد و نه فرصت چندان مطلوبي براي برگزاري بازي‌هاي دوستانه با آنها در خارج از مرزهاي ايران. اما اكنون با توجه به تصميماتي كه در خصوص برگزاري ليگ ملت‌هاي واليبال در اندك زمان باقيمانده تا المپيك اتخاذ شده است واليباليست‌هاي ايران فرصت خوبي يافتند تا بعد از مدت‌ها دوري از ميادين بين‌المللي به دليل لغو رقابت‌هاي مختلف در راستاي همه‌گيري شيوع ويروس كرونا، محكي جدي خورده و در ميداني مهم به بررسي نقاط ضعف و قوت خود بپردازند.

ليگ ملت‌هاي واليبال در واقع با توجه به نزديكي زمان آن با بازي‌هاي المپيك (البته به شرط برگزاري) مانند ديدارهايي تداركاتي مي‌ماند آن هم با تيم‌هايي قدرتمند كه مي‌توانند عيار شاگردان آلكنو را نشان دهند. اين رقابت‌ها همچنين فرصت خوبي است براي استفاده از جوانان تيم تا ضمن كسب تجربه به لحاظ جسمي و روحي در شرايط مناسبي قرار گيرند تا در صورت لزوم در المپيك بي‌هيچ ترس و واهمه‌اي از مصاف با قدرت‌هاي نامدار دنيا به ميدان بروند. واليبال ايران هرگز از اعتماد به جوانان خود ضربه نخورده است و اين تصميم حتي اگر ريسك هم باشد ريسك مثبتي است كه مي‌تواند علاوه بر محك زدن نيروي جوان تيم ملي گامي بلند در مسير پشتوانه‌سازي نيز باشد. البته به شرط تلفيق اصولي و منطقي نيروي جوان در كنار بازيكنان باتجربه !
تيم ملي واليبال ايران بعد از شش دوره حضور در اين رقابت‌ها پيشرفت قابل قبولي داشته و روند رو به رشدي را در پيش گرفته و با اين حساب اصلاً دور از ذهن نيست كه در هفتمين دوره حضورش در اين رقابت‌ها با رفتن روي سكو و كسب نخستين مدال در اين مسابقات روحيه و انگيزه خود را براي حضوري پرقدرت در المپيك توكيو افزايش دهد. واليبال ايران سال‌هاست ثابت كرده غيرممكني برايش وجود ندارد و با اين حساب كسب موفقيت در مسابقات روبه‌رو دور از دسترس نيست. با اين وجود اما نوع نگاه آلكنو به اين مسابقات و نحوه استفاده او از بازيكنان و ريسك ميدان دادن به جوان‌ها در حضوري موفق در رقابت‌هاي المپيك تأثير بسيار مهمي دارد. تيم ملي اگر چه نفرات آماده‌اي را در اختيار دارد كه تا پيش از اين كوران مسابقات ليگ را پشت سرگذاشتند اما به دليل لغو بازي‌ها به موجب همه‌گيري شيوع كرونا به زمان نياز دارند براي هماهنگ شدن با هم كه برگزاري بازي‌هاي تداركاتي در اين زمينه اهميت بسيار دارد و جدا از نتيجه‌اي كه انتظار مي‌رود واليبال ايران در ليگ ملت‌ها بگيرد، هماهنگ شدن نفرات تيم نكته قابل توجهي است و در صورت هماهنگي و به تفاهم رسيدن كادر فني با بازيكنان، كسب موفقيت دور از انتظار نيست. خصوصاً كه در سال‌هاي اخير واليبال ايران همواره جزو قدرت‌ها و تيم‌هاي معتبر دنيا بوده و حالا در صورتي كه ليگ ملت‌ها را با تقسيم انرژي بين نيروي جوان و با تجربه پشت سر بگذارد به اين باور خواهد رسيد كه توان عبور از هر سختي را دارد و اميدوارانه‌تر به المپيك مي‌نگرد.
*كارشناس واليبال

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار