مردم رئیس‌جمهور خوب می‌خواهند همین!
کد خبر: 1046891
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OLL
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۳
مطالبه ساده‌ای که به سادگی محقق نمی‌شود
مردم آنقدر مشکلات و دغدغه‌های فراوان داشته‌اند که اکنون دلشان فقط یک رئیس‌جمهور خوب و دلسوز می‌خواهد، کسی که مردم را بفهمد، در برابر مشکلات و سختی‌ها ایستادگی کند و به وعده‌های انتخاباتی خود جامه عمل بپوشاند
زهرا هنربخش
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: با توجه به اینکه شخص رئیس‌جمهور وظایف بسیار سنگینی را بر عهده دارد، قانون اساسی کشور ما برای افرادی که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می‌شوند شرایطی را اعمال کرده و مرجع تشخیص صلاحیت و واجد شرایط بودن یا نبودن آن‌ها را شورای نگهبان تعیین کرده است، اما برای رئیس‌جمهور خوب بودن این‌ها به تنهایی کافی نیست. خیلی از رئیس‌جمهور‌ها آمدند و ظاهراً تمام مشخص‌های لازم را برای تأیید صلاحیت شدن داشتند، ولی آیا واقعاً رئیس‌جمهور خوبی بودند؟ مردم رئیس‌جمهوری می‌خواهند که بی‌تفاوت نباشد و به وضعیت مردم اهمیت بدهد و از اعتماد مردم نسبت به خود سوءاستفاده نکند. مردم فقط رئیس‌جمهور خوب می‌خواهند و مفهوم رئیس‌جمهور خوب بودن چندان مبهم نیست و قرار نیست از یک کره دیگر بیاید و اوضاع نابسامان کنونی را سامان ببخشد. به نظر می‌رسد مردم باید قدری در سبک نگرش و انتخاب خود تجدیدنظر کرده و دقیق‌تر عمل کنند.

از جمله شرایط قانونی کاندیدای ریاست جمهوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. از رجال مذهبی و سیاسی کشور باشد: همین عبارت قابل تجزیه به چندین شرط است؛ چه اولاً باید از رجال باشد؛ مردبودن اولین شرط کاندیدای ریاست جمهوری می‌باشد اگر چه آوردن لفظ رجال مذهبی و سیاسی زنان نامدار و قدرتمند در زمینه سیاسی و مذهبی را نیز شامل می‌شود، اما از سوی شورای نگهبان هنوز تفسیری دقیق و قاطعانه در خصوص این موضوع ارائه نگردیده است.

کاندیدا باید از مردان سیاسی باشد، یعنی شخصیتی مطرح و صاحب نظر و صاحب عنوان از منظر سیاسی که سوابق کاری و فعالیت‌های اجتماعی و همچنین نظریاتی که در مسائل سیاسی، مقالات، عقاید و دیدگاه‌های خود مطرح کرده معرف سیاسی بودن او باشد.

فرد نامزد ریاست جمهوری باید از نظر مذهبی نیز شناخته شده و قابل احترام و دارای ارزش و اعتبار باشد و در اصول دینی و اعتقادی اسلامی خویش محکم و ثابت قدم بوده و فاقد لغزش و نقطه ضعف‌های انحرافی باشد.

۲. ایرانی‌الاصل باشد: داوطلب ریاست‌جمهوری باید از حیث نژاد، ریشه و اعقاب ایرانی باشد، اما با توجه به اینکه قانون‌اساسی کشور ما بر موازین اسلامی استوار است، به نظر می‌رسد منظور باید به این صورت باشد که کاندیدا تابعیتی اصلی ایرانی داشته باشد و نه تابعیت اکتسابی، یعنی از زمان تولد ایرانی بوده و تابعیت ایران را احراز کرده باشد.

۳. تابع ایران باشد: ممکن است افرادی ایرانی‌الاصل باشند، اما در حال حاضر تابعیت ایران را نداشته باشند که چنین افرادی قطعاً نمی‌توانند در انتخابات ریاست‌جمهوری کاندید شوند.

۴. شرط مدیریت: شخصی که داوطلب اداره کشور می‌شود، باید در زمینه مدیریت و استراتژی‌های مدیریتی توانایی لازم را داشته باشد.

۵. مدبر بودن: شخص کاندیدای ریاست جمهوری باید آینده‌نگر و دارای بینش باشد، یعنی بتواند اوضاع و احوال و اتفاقات آینده را در تصمیمات مهم خود لحاظ کند و در روابط پیچیده و متغیر خارجی بینش و شناخت واقعی را جهت حل مسائل و جلوگیری از بروز مشکلات داشته باشد.

۶. حسن سابقه و امانت‌داری: با توجه به اینکه مسند و جایگاه ریاست‌جمهوری، امانتی است که به صورت موقت به شخص رئیس‌جمهور سپرده می‌شود چنین فردی نباید در طول زندگی و امور خویش تاریکی و ابهاماتی داشته باشد؛ تا بتواند از این امانت و ودیعه مردمی به درستی و در جهت منافع عموم مردم استفاده کند.

۷. مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور: کسی که دارای شرط رجال سیاسی و مذهبی بودن است، حتماً از نظر مذهبی فردی معتقد و مؤمن شناخته شده و با توجه به لزوم داشتن ایمان و اعتقاد در زمره افراد مؤمن و معتقد نیز قرار می‌گیرد.

۸. رعایت تقوا: نامزد ریاست‌جمهوری باید خداترس باشد و تقوا را در همه حال و در تمام موارد سرلوحه خود داشته باشد. در واقع داشتن تقوا یکی از مواردی است که شخص هنگام ورود به این عرصه اگر آن را دارا باشد قطعاً دیگر شرایط را نیز با وجدان خود می‌سنجد و با توجه به شناختی که از خود دارد، اعلام آمادگی می‌کند.

با توجه به تمام مواردی که گفته شد نباید فراموش کنیم که رئیس قوه مجریه باید در همه حال مصلحت کشور و مردم را در نظر بگیرد، انتقادپذیر باشد و بداند که نگاه و بینش خودش یک مدل از واقعیت است و نه صرفاً خود واقعیت و بداند و بپذیرد که هر چقدر به دیدگاه‌های مختلف چه موافق و چه مخالف گوش فرا دهد، بهتر عمل کرده و در سیاست‌ها موفق‌تر عمل می‌کند. رئیس‌جمهور باید بداند که نباید تنها به دنبال تأیید کار‌ها و سیاست‌های خود باشد بلکه باید ببیند و بیندیشد که سیاست و ترفند‌های او به نتیجه دلخواه مردم رسیده است یا نه؟!

همچنین با توجه به اهمیت قرآن کریم به عنوان مهم‌ترین منبع مسلمانان در زندگی، شایسته است که در انتخاب فرد اصلح در انتخابات ریاست جمهوری به کتاب مقدس‌مان رجوع کنیم.

بررسی آیات و سوره‌های قرآن کریم نشان می‌دهد که مهم‌ترین مشخصه در این رابطه، توانایی است.
در آیه ۵۸ از سوره مبارکه نسا، به مؤمنین توصیه شده است که امانات الهی به اهل آن‌ها بازگردانده شود و «اداره کشور» به عنوان مهم‌ترین ودیعه الهی و امانت مردم نیز باید به اهل آن سپرده شود:

«خدا به شما فرمان می‌دهد که امانت‌ها را به صاحبانشان باز گردانید.»

رئیس قوه مجریه نباید فراموش کند که جایگاه او مرهون انتخاب و اعتماد مردم به اوست و باید درکی واقع‌بینانه و غیرشعاری داشته باشد، به آنچه وعده می‌دهد پایبند و متعهد باشد و جز برای رضایت خدا و رضایت عموم مردم قدمی بر ندارد. رئیس‌جمهور منتخب باید به حقوق مردم کشور احترام بگذارد، یعنی حق تک‌تک افراد جامعه را در تصمیمات مهم و اساسی کشور در نظر بگیرد، دلسوز مردم باشد و برای رفع موانع و مشکلات اقتصادی صادقانه و خالصانه بکوشد و به کاهش درد‌ها و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی کمک کند.

مردم رئیس‌جمهور خوب می‌خواهند، مردم ما آنقدر مشکلات و دغدغه‌های فراوان داشته‌اند که اکنون دلشان فقط یک رئیس‌جمهور خوب و دلسوز می‌خواهد، کسی که مردم را بفهمد، در برابر مشکلات و سختی‌ها ایستادگی کند و به وعده‌های انتخاباتی خود جامه عمل بپوشاند.

مردم رئیس‌جمهوری می‌خواهند که بی‌تفاوت نباشد و به وضعیت مردم اهمیت بدهد و از اعتماد مردم نسبت به خود سوءاستفاده نکند.

کاش هر رئیس‌جمهوری که می‌آید وقتی می‌بیند نمی‌تواند و از پس این کار بر نمی‌آید برود تا دل مردم از انتخاب اشتباهشان نگیرد و دردشان فزونی نکند. موضوع ساده است، مردم فقط رئیس‌جمهور خوب می‌خواهند. مفهوم رئیس‌جمهور خوب بودن هم چندان مبهم نیست و قرار نیست از یک کره دیگر بیاید و اوضاع نابسامان کنونی را سامان ببخشد.

* کارشناس ارشد حقوق
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی