نسبت به مردم حاشیه‌نشین بی‌تفاوت نیستیم
کد خبر: 1042563
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NDX
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۱
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه حکومت نمی‌تواند نسبت به سرنوشت مردم حاشیه‌نشین بی‌تفاوت باشد، گفت: ساماندهی حاشیه‌نشینی به ساماندهی بسیاری از مسائل کشور منجر می‌شود.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ظهر امروز (شنبه) در مراسم افتتاح چند طرح شهری و عمرانی در شهر مشهد با اشاره به شهر نشینی بخش عمده‌ای از جمعیت کشور و حضور جمعیت فراوانی در کلانشهرها، گفت: کلانشهرهای کشور با مسائل پیچیده و مهمی روبرو هستند که باید در این زمینه بیش از پیش تلاش کرد.

جهانگیری با اشاره به پیامدهای کرونا در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گفت: موضوع سلامت مردم به اندازه‌ای از اهمیت برخوردار است که مدیران کشور با علم به وجود تعارض میان اقتصاد و سلامت؛ سلامت را در اولویت خود قرار دادند به طوری که در شهری مانند مشهد که شهری وابسته به گردشگری است پذیرفته شد که محدودیت‌های رفت و آمدی اعمال شود تا سلامت مردم به مخاطره نیفتد.

وی ادامه داد: موضوع سلامت باید برای همیشه در اولویت تصمیم گیری‌ها باشد. موضوع آلودگی هوا و آثار آن بر سلامت انسان‌ها همان قدر اهمیت دارد که کرونا و پیامدهایش دارد. اگرچه ممکن است آثار آن در دراز مدت بر سلامت انسان‌ها مشخص شود. در این زمینه بهبود محیط زیست، مسئله اول مردم و مسئولین است و هیچ خط قرمزی از آن بالاتر قرار ندارد به همین دلیل است که هیچ طرح عمرانی در کشور انجام نمی‌شود مگر آنکه پیوست‌های زیست محیطی داشته باشد.

جهانگیری با اشاره به طرح‌های افتتاح شده در این مراسم نظیر فاز نخست تقاطع غیر هم سطح آزادگان، اظهار داشت: موضوع ترافیک هم باعث اتلاف وقت شهروندان و هم موجب افزایش آلایندگی می‌شود. بنابراین سرمایه گذاری در طرح‌های زیرساختی مرتبط با تسهیل ترافیک شهرها آثار مثبتی روی بهبود محیط زیست دارد.

معاون اول رئیس جمهور سپس به برگزاری تنها جلسه هیأت دولت در ۸ سال گذشته در شهر مشهد اشاره کرد و گفت: در آن جلسه پیرامون مسئله ساماندهی رودخانه کشف‌رود، تصمیم‌گیری شد و خوشبختانه شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد پای کار آمدند، اعتبارات دولت اختصاص یافت و ساماندهی این رودخانه در حال انجام است تا این رودخانه به بستری برای سلامت، زیبایی، نشاط و تفریح مشهد تبدیل شود.

وی از حاشیه نشینی به عنوان موضوع مهم دیگری که کلان شهرهای کشور را تحت تأثیر قرار داده است یاد کرد و گفت: امروز به دلیل مهاجرت مردم به حاشیه شهرهای بزرگی نظیر مشهد و تهران شاهد برخی کمبودها در زیرساخت‌های آموزشی و بهداشتی این شهرها هستیم در حالی که یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایجاد فضاهای آموزشی و خانه‌های بهداشت در دورترین روستاهای کشور است.

جهانگیری تاکید کرد: حکومت نمی‌تواند نسبت به سرنوشت مردم حاشیه نشین بی تفاوت باشد. ساماندهی حاشیه نشینی به ساماندهی بسیاری از مسائل کشور منجر می‌شود. این موضوع به اندازه‌ای اهمیت دارد که رهبر معظم انقلاب چندین جلسه در این خصوص با حضور نمایندگان قوای سه‌گانه و سایر دستگاه‌ها تشکیل دادند تا آسیب‌های اجتماعی کاهش یابد. یکی از مهمترین نتایج این جلسات رسیدگی به وضعیت حاشیه نشینی در شهرها بود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه گزارش‌هایی که شهرداری مشهد و استانداری خراسان رضوی در ساماندهی حاشیه نشینی ارائه کرده است قابل توجه و ارزنده است، گفت: قطعاً فراهم کردن حداقل زندگی آبرومند برای مردمی که در حاشیه شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند اجر و ثواب فراوانی دارد و احتمال افزایش آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد. خوشبختانه در این دولت در شهرهای دیگر نیز در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده است.

وی یکی دیگر از موضوعات مرتبط با کلان شهرها را ایجاد مترو دانست و گفت: کمترین تعللی در این کار نباید انجام شود اگرچه احداث خطوط قطار شهری کاری پرهزینه است اما باید در این زمینه برنامه‌ریزی جدی داشت. دولت پذیرفته است که ۵۰ درصد هزینه‌ها را پرداخت کند. خوشبختانه راه برای استفاده از منابع خارجی به ویژه خط اعتباری ۲ میلیارد دلاری فاینانس چین برای خرید لوکوموتیو و واگن در حال باز شدن است.

جهانگیری در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه واگذاری مدیریت شهری به مردم یکی از کارهای موفق در جمهوری اسلامی بوده است، گفت: فصلی از قانون اساسی به شوراهای شهر و روستا اختصاص دارد که در دولت آقای خاتمی این فصل‌ها اجرایی شد. امروز پنجمین شورا به پایان عمر خود رسیده است. ارزیابی که ما از واگذاری اختیارات دولت به شوراها و مردم داریم نشان از موفقیت این طرح دارد که باید آن را تقویت کنیم.

معاون اول رئیس جمهور افزود: باید آنچه از مدیریت شهری می‌توان از دولت به شوراها انجام دهیم در دستور کار خود قرار دهیم. امروز در آستانه انتخابات شوراهای شهر و روستا قرار داریم، امیدوارم همزمانی آن با انتخابات ریاست جمهوری باعث کم اهمیت تلقی شدن آن از سوی مردم نشود زیرا زندگی جاری مردم با شوراها سروکار دارد.

در این مراسم علاوه بر پروژه تقاطع ۴ سطحی آزادگان از فاز اول پروژه ساماندهی کشف رود، پارک جنگلی ۵۰۰ هکتاری ارتفاعات جنوب و پروژه احداث بلوار الزهرا (س) بهره برداری شد.

منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار