۳ میلیون سرباز فراری داریم
کد خبر: 1042458
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004NBq
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۹
نماینده مجلس:
یک نماینده مجلس می‌گوید با سربازی اجباری کارخانه دشمن‌سازی نظام راه انداخته‌ایم. به گفته او، به خاطر قوانین فعلی ۳ میلیون جوان با عنوان سرباز فراری و غایب، مجرم تلقی می‌شوند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: ابوالفضل ابوترابی، طراح «طرح اصلاح قانون سربازی» در مجلس یازدهم، درباره دلایل طراحی و پیگیری چنین طرحی در مجلس گفت: سربازی در این طرح دارای پنج رکن است؛ رکن اول نیاز به تأمین امنیت است، بنابراین در رکن اول برطرف کردن نیاز نیرو‌های مسلح جزو ضروریات است و در طرح این مسئله در نظر گرفته‌شده که نیروی مازاد بر نیاز نیرو‌های مسلح اجباری برای سربازی رفتن ندارد.

وی در این‌باره تشریح کرد: نیرو‌های مسلح بر اساس نیاز خود از صفر تا مثبت ۱۰۰ و از صفر تا منفی ۱۰۰ رتبه‌بندی می‌کنند و به هر نفر یک نمره می‌دهند و خود ستاد کل آمار مسئولان را در دست دارد و بر اساس نیاز خود مبنی بر زیر دیپلم، بالای دیپلم، کارشناسی، مهندس و پزشک و همچنین مطابق سن نمره‌بندی می‌کند.

ابوترابی با تأکید بر این مسئله که جذب سرباز بر اساس نیاز صورت می‌گیرد، افزود: رکن دوم طرح مزبور این است که سرباز باید همانند نیرو‌های مسلح حقوق دریافت کند؛ بنابراین بعد از جذب سرباز این نیرو‌ها ۹۰ درصد یک حقوق کامل را دریافت می‌کنند.

وی درباره منابع مالی این طرح برای پرداخت حقوق به سربازان جذب‌شده گفت: این منابع مالی به این شرح پرداخت می‌شود که گروه‌هایی که سربازی نیامده‌اند باید مالیات بر امنیت را بر اساس جدول خدماتی که تنظیم شده، تا سن ۵۰ سالگی پرداخت کنند.

طراح طرح سرباز حرفه‌ای چهارمین رکن این طرح را افزایش مدت‌زمان سربازی از دو سال به پنج سال برشمرد و توضیح داد: بعد از دو سال اجباری، سه سال بعدی اختیاری است و با تشخیص و الزام نیاز فرمانده یگان در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود؛ یعنی با این طرح به سمت سربازی حرفه‌ای و اختیاری می‌رویم که این مسئله اختیاری بودن پنجمین رکن طرح است. وی توضیح داد: در حال حاضر با توجه به وضعیت کشور سالانه به حدود ۴۰۰ هزار سرباز نیاز است و در طرح ما در صورت افزایش مدت سربازی از دو سال به پنج سال، نیاز سالانه کشور به ۸۰ هزار نفر در سال می‌رسد.

ابوترابی گفت: به دنبال این شیوه سربازی، استخدامی‌های دولت باید از بین افرادی انتخاب شوند که پنج سال را گذرانده‌اند. در گام بعدی به دنبال این هستیم که استخدام‌های دولت از میان گروهی باشد که پنج سال سربازی را به صورت اختیاری دیده‌اند باشد.

ابوترابی با اشاره به قدمت ۱۰۴ساله قانون سربازی از زمان رضاخان تا امروز توضیح داد: از زمان رضاخان قانون سربازی دو ساله اجباری برقرار است؛ در حالی که قانون باید بر اساس نیاز روز جامعه تغییر کند و در شرایط فعلی به واقع با سربازی اجباری، کارخانه دشمن‌سازی برای نظام راه انداخته‌ایم. این نماینده مجلس ادامه داد: بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، دومین عامل تأخیر ازدواج آقایان سربازی است و این مسئله هم ضرورت تغییر در قانون سربازی را بیشتر می‌کند.

به گزارش رسانه‌ها، ابوترابی در تشریح قوانین سربازی در نقاط مختلف دنیا گفت: در دنیا ۲۸ کشور قانون سربازی اجباری دارند و از این کشور‌ها تنها ۱۸ کشور سربازی اجباری بیش از یک سال دارند که ایران نیز در این زمره است.

وی تصریح کرد: اکنون با قانون فعلی ۳ میلیون غایب و سرباز فراری داریم و جوانان را مجرم کرده‌ایم؛ در جامعه‌ای که قانون منطبق بر واقعیت نباشد شهروندان مجرم تلقی می‌شوند، به همین خاطر قانون سربازی فعلی نیازمند تغییر بنیادی است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار