«عصر‌های کریسکان» مزین به تقریظ رهبر انقلاب شد
کد خبر: 1040502
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004MgI
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۰
کتاب «عصر‌های کریسکان» نوشته کیانوش گلزارراغب که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است، مزین به تقریظ رهبر انقلاب شد.
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: به نقل از روابط عمومی انتشارات سوره مهر، کتاب «عصر‌های کریسکان» خاطرات امیر سعیدزاده و نوشته کیانوش گلزارراغب به تقریظ مقام معظم رهبری مزین شد.

در این اثر امیر سعیدزاده (سعید سردشتی) به همراه همسرش سعدا حمزه‌ای خاطرات خود را از سردشت و بانه از اواخر دهه ۵۰ و دو دهه بعد روایت می‌کنند.

«عصر‌های کریسکان» خاطرات یکی از نیرو‌های انقلابی اهل سردشت از ۱۵ سال مبارزه است. راوی این کتاب، یکی از منحصربه‌فرد‌ترین نیرو‌های دفاع مقدس است چراکه او عضو هیچ سازمانی نیست. یک نیروی آزاد است و در عین حال در مأموریت‌های اطلاعاتی و عملیاتی شرکت می‌کند، مأموریت‌هایی نیز برای شناسایی در خارج از کشور دارد. پس از آن راهی سپاه می‌شود.

سعیدزاده پیش از انقلاب، از طرف ساواک، مورد پیگیری و بازخواست قرار گرفته و فراری می‌شود. اسیر کومله می‌شود و از گروهک کومله نیز فرار می‌کند. چهار سال بعد از جنگ، سعیدزاده به اسارت گروهک کومله درمی‌آید. این دوران از ابتدای انقلاب تا سال ۷۴، یعنی یک دوره ۱۵ ساله، به طول می‌انجامد.

این کتاب با یک سبک ابتکاری، خاطره چندروایی را طرح کرده و فصل به فصل بیان شده است. خواننده وقتی سعیدزاده را می‌شناسد، او وارد یک تنش و درگیری می‌شود، سپس در فصل بعدی اینکه خانواده‌اش چه عکس‌العملی نشان می‌دهد، بررسی و از زبان همسر او همان خاطرات تکمیل می‌شود؛ اتفاقاتی که حول محور خانواده رخ می‌دهد، یعنی راوی اصلی خود خبر ندارد، اما خانواده کاملاً به تمام جوانب مسلط است. در بخشی همسر او وارد داستان می‌شود و آن نقاط مبهم را تکمیل می‌کند.

دوباره در فصل بعدی راوی اصلی ادامه ماجرا را می‌گوید و همسر راوی وارد داستان می‌شود و خاطرات را شرح می‌دهد. راوی دوم پیگیری‌های جانبی که برای خانواده رخ می‌دهد مانند شهادت دیگر برادران، اسارت پدر و بمباران‌هایی را که در شهر رخ می‌دهد بازگو می‌کند. به عبارتی راوی دوم وظیفه تکمیل روایت‌های اصلی را برعهده دارد.

کریسکان منطقه‌ای در کوه سنجاق در کردستان عراق است که مقر اصلی گروهک تروریستی موسوم به حزب دموکرات بوده است. سعیدزاده دوران اسارت چهار ساله خود را در منطقه کریسکان بوده و به دلیل اینکه بیشتر اتفاقات در آن منطقه رخ داده، این نام را برای کتاب انتخاب کرده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار