۳ خبر مثبت برای بورس/ شاخص به فاز استراحت می‌رود؟
کد خبر: 1030018
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JxC
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۷
هر چند بورس تهران هفته گذشته را مثبت به پایان برد، اما کارشناسان معتقدند هفته پیش رو هفته مقاومت بازار در محدوده کنونی شاخص است.
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: هرچندبورس تهران چهار روز مثبت پیاپی را تجربه کرد، اما در آخرین روز هفته، شاخص بورس اندکی عقب نشینی کرد بورس به سطح مقاومتی یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد برسد.

در روز‌های پرخبر آخر هفته، سیگنال‌های ارائه شده به بورس سیگنال‌های مثبتی بود. از یک سو دولت در لایحه بودجه پیش‌بینی کرده است نسبت به واگذاری بخش مهمی از سهام خود اقدام نماید که این امر نشان از آن دارد که دولت در سال آینده حساب ویژه‌ای روی بورس باز کرده است.

طبق پیش بینی‌های صورت گرفته دولت قصد دارد ۹۵ هزار میلیارد تومان درآمد از بازار سرمایه داشته باشد. از سوی دیگر اعلام بایدن مبنی بر بازگشت به برجام در کنار اعلام رشد مثبت اقتصادی کشور علائم مثبتی برای بورس تلقی می‌شوند. در کنار این‌ها باید پیش‌بینی افزایش فروش نفت ایران را نیز لحاظ نمود. به این ترتیب بورس تهران با عوامل مثبتی رو به روست که می‌تواند تداوم رشد شاخص را گواهی دهد. با این حال برخی کارشناسان معتقدند هفته آینده به واسطه آغاز بررسی بودجه در مجلس شورای اسلامی، بورس می‌تواند روز‌های پرنوسانی را پشت سر بگذارد.

اما در هفته آینده وضعیت بورس چگونه خواهد شد؟

مجید محمدزاده آرانی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین تاکید کرد:فکر می‌کنم شاخص در محدوده‌ای قرار دارد که نیاز به نفس گیری دارد و احیانا امروز و چند روز آینده را درجا بزند و در این محدوده بماند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت بورس در شرایط کنونی طبیعی است، گفت: نباید انتظار داشت که شاخص مدام مثبت باشد. اگر شاخص مدام مثبت باشد انتظار سرمایه گذاران و سهامدارانی که آماتور و غیرحرفه‌ای هستند، افزایش می‌یابد.

این کارشناس ادامه داد: من معتقدم منفی شدن شاخص در روز چهارشنبه غیرعادی نبود. البته یک بخشی از سهم‌هایی که شاخص‌ساز بودند، فشار عرضه روی آن‌ها زیاد شد.

وی تاکید کرد: تصور من این این است که هفته آینده هفته پرر. نقی نیست. احتمال این که چند روز منفی را داشته باشیم یا با نوساناتی همراه شویم بالاست و این وضعیت فشار فروش را بر یک سری افزایش می‌دهد و باعث خواهد شد که شاخص در این محدوده درجا بزند و از خود مقاومت نشان دهد.

او با اشاره به بازار داغ سیگنال فروش‌ها داغ شده است، گفت: باید سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین کانون کارشناسان رسمی دادگستری به یک سری از افرادی که شاخص هستند و یا افرادی که از طریق آزمون‌هایی می‌توانند برای مشاوره سرمایه گذاری مجوز‌هایی را دریافت کنند را بیاورد تا این قبیل مواردی که مربوط به سیگنال فروشی یا معرفی سهم از طرف افراد غیرمرتبط انجام میشود جلوگیری شود.

وی در پاسخ به این سئوال که سودده‌ترین بازار در سه ماه پایانی سال کدام است؟ گفت: اگر حوادث غیرمترقبه سیاسی اتفاق نیفتد و یا عوامل سیاسی زیاد بر عوامل اقتصادی تاثیرگذار نباشد، پیش بینی میشود بازار سرمایه نسبت با باقی بازار‌ها از سوددهی بالاتری برخوردار است. اما طبیعتا ورود و سرمایه گذاری در بازار سرمایه باید آگاهانه و با دانش باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار