پدیده پشت‌بام فروشی؛ حاصل عدم نظارت کافی مسئولان
کد خبر: 1029037
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004JhN
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی
رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی با بیان اینکه پدیده «‌بام فروشی» یکی از تبعات افزایش بی‌رویه قیمت مسکن است، گفت: در سایه نبود نظارت‌های کافی از جانب دستگاه‌های مسئول با پدیده «بام‌فروشی» در کلان‌شهر‌ها مواجه هستیم.

محمود پژوم، رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی با بیان اینکه پدیده پشت‌بام فروشی یکی از تبعات افزایش بی‌رویه قیمت مسکن است، گفت: در سایه نبود نظارت‌های کافی از جانب دستگاه‌های مسئول با پدیده «بام‌فروشی» در کلان‌شهر‌ها مواجه هستیم.

 وی در خصوص پدیده «بام فروشی» در کلان‌شهرها، عنوان کرد: مشهد یکی از کلان‌شهرهایی است که گریبان گیر رواج پدیده «بام فروشی» شده و اخیراً به دلیل افزایش چشمگیر قیمت مسکن، این پدیده گسترش یافته است، گفت: متأسفانه به دلیل وضعیت اقتصادی مردم و افزایش قیمت مسکن و به‌تبع آن رانده شدن مردم به سمت حاشیه شهر، چندی است با مسئله پشت‌بام فروشی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه پدیده «بام‌فروشی» امروزه با مباحث اقتصادی روز درگیر شده است، گفت: این اتفاق در ساختمان‌های قولنامه‌ای یا وکالتی که فاقد سند است رخ می‌دهد و معمولاً برخی افراد با سؤاستفاده از این اوضاع نابسامان اقتصادی اقدام به فروش پشت‌بام منزل خود می‌کنند.

وی افزود: این پدیده در تمام مناطق مشهد مشاهده نمی‌شود و تنها در مناطقی که تراکم جمعیت زیاد و مردم توان خرید کمتری دارند، قابل‌رؤیت است.

وی ادامه داد: «بلوار دوم طبرسی» و منطقه «سیدی» ازجمله منطقه‌هایی هستند که به دلیل گستردگی و سکونت جمع زیادی از همشهریان این‌گونه است همچنین پُشت کارخانه قند آبکوه واقع در خیابان جانباز، مرکز خریدوفروش پشت‌بام است که بیشترین تخلف در همین مناطق صورت می‌گیرد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی بیان کرد: اغلب ساختمان‌های قولنامه‌ای دارای یک سند مادر است اما مالک پس از تکمیل ساختمان برای تفکیک سند اقدام نمی‌کند و واحدها را به صورت وکالتی یا قولنامه‌ای می‌فروشد. در این منازل مسکونی پشت‌بام همان ملک به فرد دیگری واگذار شده است.

پژوم افزود: متأسفانه برخی از مردم به دلیل شرایط اقتصادی و برخی به دلیل نبود آگاهی اقدام به خرید و احداث غیرمجاز سازه می‌کنند و زمانی که ساختمان‌ پلمپ شد تازه متوجه می‌شوند که کارشان غیرقانونی بوده است.

وی عنوان کرد: بسیاری از تخلفاتی که رخ می‌دهد بر روی توسعه بناهاست که معمولاً فاقد استحکام است، چراکه بدون مجوز از شهرداری و شبانه اقدام به ساخت بنا می‌کنند لذا مردم نباید به دنبال واحدهای قولنامه‌ای باشند تا شاهد تبعات بعدی مشکلات آن نباشیم.

رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی با بیان اینکه در شورای حل اختلاف همه روزه شاهد فریب‌خوردگی قشر ضعیف جامعه در این خصوص هستیم، گفت: بسیاری از منازل قولنامه‌ای به این صورت است که مجوز ۴ طبقه پروانه ساختمان‌ را از شهرداری گرفتند، در صورتی که با افزایش واحدها و عدم امکان دریافت پایان کار و به طبع صورت‌جلسه تفکیکی و سند، واحدهایی که به این صورت ساخته شده معمولاً فاقد پارکینگ بوده و سند که به صورت وکالت و با قولنامه در بنگاه به افرادی که از قوانین مطلع نیستند با قیمت نازل‌تر از بازار بفروش می‌رسد.

وی ادامه داد: در هنگام استفاده از واحد نیز اغلب بر سر مشاعات، منازعه و درگیری به وجود می‌آید که موجب تراکم کاری دستگاه قضایی می‌شود؛ این در حالی است که متأسفانه فروشنده و بنگاهی که در آن این معاملات صورت گرفته هردو از منافع بهره برده و مصون از هرگونه مسئولیت می‌باشند.

وی با اشاره به اینکه برخی مالکان با داشتن سند ساختمان اقدام به فروش فضای پشت‌بام منزل خود می‌کنند، بیان کرد: این‌گونه سازه‌ها بدون نظارت مهندس ناظر ایجاد می‌شود و پس از تکمیل به روش‌های مختلف اقدام به گرفتن پایان کار می‌کنند که تمام علم سازه و ساختمان را زیر سؤال می‌برند و متأسفانه هنوز شهرداری نتوانسته مانع از این ساخت‌وسازها شود.

پژوم افزود: در قوانین تملک آپارتمان‌ها، پشت‌بام و پله‌ها جز مشاعات است و هیچ کسی به تنهایی نمی‌تواند برای آن تصمیم بگیرد، در صورت اخذ تأییدیه از سازمان نظام و اخذ تأیید از شهرداری و تهیه صورت‌جلسه تفکیکی با موافقت سایر مالکین امکان استفاده اختصاصی از پشت‌بام برای یک واحد ممکن بوده لیکن همچنان جزو مشترکات ساختمان بوده و حق فروش ندارد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی گفت: مالکان با ایجاد سازه‌ای در پشت‌بام منازل مسکونی خود مرتکب خلاف می‌شوند و در آینده با مشکلات حقوقی عدیده‌ای مواجه و متضرر خواهند شد.

وی بیان کرد: همچنین به خریداران نیز توصیه می‌کنیم خریداری این‌گونه املاک به نسبت وجهی که پرداخت می‌کنند پایدار نیست البته شهرداری نیز در این میان باید زمین مناسب را در اختیار انبوه‌سازان قرار دهد تا ساخت‌وسازهایی با زیربناهای کوچک برای این چنین متقاضیانی که وادار شدند ملک‌های تخلفی بخرند اقدام کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار