شانس «خورشید» برای معرفی به اسکار بیشتر است
کد خبر: 1022419
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Hyd
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
«خورشید» آخرین ساخته مجید مجیدی فیلمساز شناخته شده سینمای ایران بی شک جدی‌ترین گزینه برای انتخاب در اسکار ۲۰۲۱ است.
ايزد مهرافرين
سرويس فرهنگ و هنر جوان آنلاين: این روز‌ها تنور نقد و نظردرباره انتخاب نماینده ایران برای اسکار ۲۰۲۱ داغ شده است و گزینه‌هایی برای این انتخاب مطرح می‌شود. فیلم‌های مثل «خورشید» (مجید مجیدی)، «جنایت بی دقت» (شهرام مکری)، «شنای پروانه» محمد کارت) و «درخت گردو» (محمد حسین مهدویان) . اما سوال اینجاست که کدام یک از این آثار تمام شرایط لازم برای حضور جهانی و رقابت در اسکار را دارند؟
پرسش ساده است. «خورشید» آخرین ساخته مجید مجیدی فیلمساز شناخته شده بی شک جدی‌ترین گزینه برای این انتخاب است.

حضور در جشنواره «ونیز»

«ونیز» جدای از اینکه قدیمی‌ترین جشنواره سینمایی جهان می‌باشد، یکی از معتبرترین جشنواره‌های جهانی است که سالانه فیلم‌های متعددی متقاضی شرکت در آن هستند. سینمای ایران از سال ۲۰۱۴ که با فیلم «قصه‌ها» (رخشان بنی اعتماد) در بخش اصلی و مسابقه این جشنواره حضور داشت دیگر موفق نشده بود که در این جشنواره عرض اندام کند. این فیلم «خورشید» بود که این غیبت طولانی مدت را شکست و درخشش در هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز باعث شد که اخبار این فیلم بازتاب جهانی داشته باشد و مورد توجه رسانه‌های مختلف سینمایی جهان قرار بگیرد. بازی جواد عزتی و بازیگران نوجوان فیلم شمیلا شیرزاد و روح الله زمانی مورد تمجید اعضای هیئت داوران قرار گرفتند؛ یکی از اعضای اصلی جشنواره ضمن تحسین بازی عزتی در حاشیه جشنواره نوع بازی او را «زندگی کردن در لحظه» خوانده و جالب تراین که برای بازی در فیلم مجیدی ابراز تمایل نمودهاست.
 
در نهایت هم جایزه مهم «مارچلو ماستریانی» را برای بازیگر نوجوان این فیلم به ارمغان آورد. هر چند فیلم «جنایت بی دقت» و «دشت خاموش» نیز در این جشنواره حضور داشتند ولی واقعیت این است که حضور در بخش‌های جنبی جشنواره‌ها هیچگاه اهمیت چندانی ندارد.

پخش کننده جهانی معتبر

«خورشید» پیش از حضور در جشنواره ونیز با پخش کننده جهانی قرار داد بست که در زمینه پخش جهانی نیز عرضه مناسبی داشته باشد؛ شرکت فرانسوی سلولوئید دریمز که پیش از این امتیاز پخش جهانی «بدوک» مجیدی را برعهده داشت پخش این اثر را عهده دار است. این در حالی است که در بین نامزد‌های نمایندگی اسکار فیلم‌هایی وجود دارد که پخش کننده بین المللی مشخصی ندارد و مشخص نیست که قرار است چگونه در بخش جهانی عرضه شود و به نمایش مطلوبی دست پیدا کند

پیشینه مجید مجیدی

مجید مجیدی یکی از کارگردانان نام دار ایرانی در عرصه جهانی است که غالبا آثارش در جشنواره‌های جهانی با اقبال مواجه شده؛ مهم‌ترین دستاورد او نامزدی اسکار برای فیلم «بچه‌های آسمان» است. نگاه خاص او به کودکان و نوجوانان و دغدغه‌های زیستی آن‌ها همواره او را در قامت یک فیلم ساز مولف و جسور قرار داده است. او استاد قهرمان کردن نابازیگر‌هایی است که زندگی ویژه‌ای را پشت سر گذاشته اند. در نقد‌های منتقدان داخلی و خارجی «خورشید» با فیلم «بچه‌های آسمان» مقایسه و همتراز شده و این نکته می‌تواند امتیاز و ویژگی مهمی برای موفقیت این فیلم برای حضور در بخش مسابقه اسکار باشد.

نقد‌های مهم و مثبت در رسانه‌های معتبر

حضور جهانی «خورشید» باعث شد که نگاه رسانه‌های مطرح جهانی به این فیلم جذب شود. لی‌مارشال منتقد اسکرین‌دیلی در مواجه با فیلم مجیدی می‌نویسد «مجیدی فیلم همدلانه دیگری درباره کودکان تهی‌دست ساخته است که نئورئالیسم بی‌تکلف قرن بیست‌ویکمی آن در دوران غریب کنونی به شکل غریبی طراوت‌بخش است. مجیدی هراسی از پرداختن به مشکلات اجتماعی مانند کودکان کار، مصائب مهاجران و ... ندارد.»

«خورشید» در بین بیست فیلم مهم سال از دید هالیوود ریپورتر

منتقدان سینمایی هالیوود ریپورتر از جمله «دیوید رونی»، «جوردن مینتزر»، «استیون دالتون»، «شِری لیندن»، «بوید ون‌هویه‌یج» و «دبورا یانگ» ۲۰ فیلم برتر به نمایش گذاشته شده در دو جشنواره مهم ونیز و تورنتو را انتخاب کردند که در این میان نام فیلم «خورشید» مجید مجیدی از سینمای ایران که در هفتاد و هفتمین دوره جشنواره ونیز به نمایش در آمد به چشم می‌خورد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار