سرمایه‌سازی از یک ذخیره الهی
کد خبر: 1020944
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Haq
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۴
عباس حاجی نجاری
بیانات فرماندهی معظم کل قوا در ارتباط تصویری با مراسم تکریم و تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت به مناسبت چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس مردم ایران علیه هجوم همه‌جانبه دشمنان نظام اسلامی را باید یکی از جامع‌ترین ارزیابی‌ها از دفاع مقدس هشت ساله مردم ایران در برابر تهاجم مشترک قدرت‌های جهانی با عاملیت رژیم بعثی حاکم بر عراق دانست که هدف اصلی آن در هم کوبیدن وبراندازی نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این سخنان ضمن تبیین نقش بسیار حساس و شگفت‌انگیز رهبری و فرماندهی حضرت امام خمینی (ره) در مدیریت جنگ، دفاع مقدس هشت ساله مردم ایران را یکی از عقلانی‌ترین و مدبرانه‌ترین حوادث ملت ایران و مظهر بروز عالی‌ترین فضائل اخلاقی و عروج معنوی در دوران معاصر دانسته که به پیروزی نظام جمهوری اسلامی ایران و شکست دشمن انجامید.

اما فراتر از تجلیل از حماسه‌های مردم ایران در دوران دفاع مقدس که از ضرورت‌های پاسداشت آن در چهلمین سال و همه سال‌های پس از پایان دفاع مقدس است، مهم‌ترین وظیفه ما در این سال‌ها و آینده درس‌آموزی از ویژگی‌ها و شاخصه‌های دفاع مقدس و بهره‌گیری از آن برای حفظ و استمرار حرکت انقلاب اسلامی در ایجاد یک جامعه الگو برای جهان معاصر است که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان «سرمایه سازی دفاع مقدس» برای کشور نام برده‌اند، نکته‌ای که در پیام روز پنجشنبه (سوم مهر) ایشان به مناسبت روز تجلیل از شهیدان و ایثارگران در هفته دفاع مقدس بر آن تأکید شده و آمده است که: «این ذخیره تاریخی همواره به نسل‌های ما امید و همت و جرئت خواهد بخشید تا گام‌ها به سمت هدف‌های والا را محکم و استوار بر دارند و از دشمنی شیاطین وخناسان عالم نهراسند». ایشان آنگاه وعده می‌دهند که در این صورت «جبهه حق و عدل با این توان و آرایش الهی به پیروزی‌های بزرگ دست خواهد یافت.»

آنچه که به مردم ما در طول سال‌های پس از جنگ توان ایستادگی و استقامت و صبر در برابر فشار‌ها و تهدید‌ها و تحریم‌ها را داده و ایران به سمبلی از مقاومت در جهان تبدیل شده است که دوست و دشمن بر آن اذعان می‌کنند، در عین الطاف الهی و هدایت‌های امامین انقلاب، بهره گیری از همین آموزه‌های دفاع مقدس است. رهبر معظم انقلاب در تبیین این حقیقت و واقعیت دفاع مقدس می‌فرمایند: «ما از جنگ، بشارت به دست آوردیم، پیشرفت به دست آوردیم، طراوت به دست آوردیم؛ این جنگ با همه سختی‌هایش، با همه مشکلاتش، با همه ضایعاتی که در گوشه و کنار برای ما داشت، برای ما آورده داشت.»

ابعادی از این سرمایه سازی دفاع مقدس را درابعاد زیر می‌توان بر شمرد:

- سرمایه امنیت: یکی از این سرمایه‌سازی‌های ارزشمند «امنیت» است که به برکت دفاع مقدس به‌دست آمده زیرا دفاع ملت ایران نشان داد که هزینه تعرض و تجاوز به کشور بسیار بالا است و هر متجاوزی با پاسخ کوبنده مواجه می‌شود، بنابراین متجاوز قبل از هر اقدامی تأمل خواهد کرد و آن را به‌صرفه نخواهد دانست.

-تحقق روحیه خود باوری: روحیه خودباوری که در میدان‌های حساس دفاع مقدس تجلی پیدا کرد وایران توانست یک تنه در برابر جبهه متحد کفر ونفاق که همه قدرت‌های مطرح جهان را در پی خود داشت بایستد وپیروز این میدان باشد، احساس اطمینان به نفْس است. دفاع مقدّس توانست ثابت کند که ملّت ایران از ورطه‌هایی مثل ورطه جنگ تحمیلی می‌تواند با سربلندی، سر بلند کند.

-دستیابی به نوآوری‌های فنی و علمی: تحمیل جنگ هشت ساله و تحریم‌های اقتصادی، علمی، نظامی وفناوری و... مردم ایران از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی، نشان دهنده پوچی ادعای سردمداران رژیم گذشته در قرار داشتن ایران در آستانه تمدن بزرگ بود، تمدنی که حتی قادر به تولید سیم خاردار هم نبود، چه برسد به تجهیزات پیچیده نظامی، اما دفاع مقدس و تحریم‌های دشمنان این فرصت را برای ورود کشور به عرصه دستیابی به نوآوری‌های فنی وعلمی ایجاد کرد. رهبر معظم انقلاب خاطر نشان می‌کنند که در همان دوران و هنگامی که شهر‌های ایران هدف موشک‌های دشمن بود و هیچ کشوری به ما موشک و تجهیزات نمی‌داد، شهید طهرانی‌مقدم و دوستان وی، صنایع موشکی را پایه‌گذاری کردند. توانایی کنونی موشکی، وخودکفایی کشور در عرصه تولید تجهیزات دفاعی وامکان صدور آن به دیگر کشور‌ها، نتیجه ظهور واستمرار روحیه خودباوری و حرکت علمی از آن زمان است.

-ارتقای سرمایه انسانی کشور: دفاع مقدس میدان حضور وتجلی مدیریت جوان وانقلابی در کشور و اداره خطیر‌ترین صحنه‌ها بود واین محصول اعتمادی بود که حضرت امام خمینی (ره) به جوانان کردند. بنای مدیریت جهادی وانقلابی که در طول سال‌های دفاع مقدس وپس از آن (آنجا که مجال پیدا می‌کرد) منشأ تحول گردید، از همان دوران گذاشته شد. رهبر معظم انقلاب به نمونه‌ای از آن اشاره ویادآور می‌شوند: یک نمونه از سرمایه‌های انسانی دوران دفاع مقدس، شهید سلیمانی بود که در عرصه منطقه و دیپلماسی، اقدامات شگفت‌آوری انجام می‌داد و هنوز ملت ایران از گستره فعالیت‌های این شهید عزیز اطلاع کافی ندارد.

- برملا شدن ذات و واقعیت بزک‌شده تمدّن غرب: انقلاب اسلامی ایران اگر چه با ظهور خود، مبانی فکری واندیشه‌ای دوتفکر حاکم برجهان؛ یعنی لیبرالیسم وکمونیسم را متزلزل کرد، اما در عرصه میدانی، این ایستادگی و مقاومت مردم ایران در دوران دفاع مقدس بود که ماهیت ضد انسانی و ضد بشری این دوتفکر را آشکار کرده است. مصادیق بارز این رفتار‌های غیرانسانی در گذشته وحال منشأ این تحولی است که این روز‌ها در عرصه جهانی در زمینه ضرورت تغییر در ساختار و آرایش قدرت در جهان وفروپاشی هژمون غرب وبه ویژه امریکا مطرح می‌شود

- الگو سازی از یک نظام مردم‌سالار: اگر چه این روز‌ها حضور مردم در عرصه انتخابات‌ها به عنوان نمادی از دموکراسی‌ها و نظام‌های مردم سالار معرفی می‌شود، اما تأثیر گذاری تبلیغات و هزینه کرد سرمایه‌های کلان برای تغییر وکسب آرا، پوچ بودن ادعای دموکراسی‌های کنونی را آشکار کرده است. اما حضور واقعی ومیدانی مردم در صحنه‌های دفاع مقدس ودیگر عرصه‌های حساس نظام، الگوی واقعی از یک نظام موفق مردم سالار را به جهان عرضه کرد، عاملی که استمرار آن به رغم همه فراز ونشیب‌ها سبب شکست فشار حد اکثری دشمنان علیه ملت ایران وپیروزی‌های نیرو‌های جبهه مقاومت گردیده است.

- تحول در الگوی بازدارندگی نظامی: دفاع مقدس مردم ایران الگوی بازدارندگی در جهان را متحول کرد. تا پیش از پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی، داشتن سلاح هسته‌ای محور رقابت قدرت‌های جهانی وداشتن آن، نماد توان بازدارندگی یک کشور بود. اما دفاع مقدس وتحولات پس از آن در ایران اسلامی این الگو را تغییر داد ونشان داد که بدون داشتن سلاح اتمی نیز می‌توان به توان بازدارندگی رسید، به گونه‌ای که حتی در شرایط اوج فشار‌ها و تحریم‌ها، دشمنان به توان ایران در دفاع از منافع ملی خود اذعان می‌کنند واین خود عامل بازدارنده‌ای در برابر هرگونه تهدید است

- جهانی شدن گفتمان مقاومت: یکی از اهداف اصلی دشمنان در تحمیل جنگ علیه مردم ایران، تضعیف وشکست انقلاب و ممانعت از شکل گیری یک دولت کارآمد برای جلوگیری از صدور انقلاب بود، اما مقاومت مردم ایران در دفاع مقدس مبتنی بر ارزش‌های الهی وعاشورایی، سبب گسترش فرهنگ انقلاب و اقبال مردم وبه ویژه جوانان در کشور‌های مختلف گردید. تحول در مقاومت فلسطین، شکل گیری هسته‌های مقاومت در اقصی نقاط جهان وبه ویژه در کشور‌های اسلامی، ناشی از سرمایه سازی عظیم مردم ایران در دفاع مقدس است.

نماد‌های فوق وبسیاری دیگر از جلوه‌های دفاع مقدس که مجال پرداخت آن در این مقال نیست، مسئولیت ما در شرایط کنونی را دوچندان می‌کند، چرا که در عین تحول نسلی، دشمنان بر تحریف این ارزش‌ها متمرکز شده اند، نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب در این بیانات بر آن تأکید و خاطر نشان می‌کنند: هرچه از زمان دفاع مقدس دورتر می‌شویم باید به معرفت آن نزدیک‌تر شویم، چرا که دست‌های تحریف‌گر در کمین هستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار