وعده خروج سه‌ساله امریکا در ازای خیز اشغال اقتصادی عراق
کد خبر: 1016195
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GMF
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۵
سفر الکاظمی به واشنگتن تمدید شد
مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در واشنگتن است و ظاهراً واشنگتن‌نشینان چنان از نتایج سفر وی به وجد آمده‌اند که درخواست تطویل سفر وی را کرده‌اند تا رهبر دموکرات‌ها هم با وی دیدار داشته باشد و عملاً روشن شود که سیاست مواجهه با حضور ایران سیاستی دو حزبی است. مشخصاً خود ترامپ اولویتش را حذف ایران از بازار انرژی عراق قرار داده است، چنان که وزارت انرژی ایالات متحده اعلام کرد که پنج شرکت امریکایی با هدف تقویت استقلال انرژی عراق و عدم وابستگی آن به ایران، با دولت عراق قرارداد‌های انرژی امضا کرده‌اند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: وزارت انرژی امریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت‌های هانی ول اینترنشنال، بیکرهیوز، جنرال‌الکتریک، استرلار انرژی و شوران توافق‌هایی به ارزش ۸ میلیارد دلار با وزارتخانه‌های نفت و برق عراق امضا کرده‌اند. دن برویت، وزیر انرژی امریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این قرارداد‌ها برای آینده انرژی عراق بسیار مهم هستند و من مطمئن هستم همان شرکت‌هایی که به ایالات متحده کمک کردند تا از نظر انرژی به استقلال برسد، از تخصص بالای‌شان برای کمک به عراق جهت دستیابی به پتانسیل کامل خود در بخش انرژی بهره خواهند گرفت.»

این توافق‌ها پس از دیدار وزیران نفت و برق عراق با برویت و همچنین میزگردی در واشنگتن با حضور نخست‌وزیر عراق و وزیر انرژی امریکا، امضا شدند. در عین حال مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق با درخواست سران کنگره امریکا برای تمدید مدت زمان حضور در این کشور به دلیل تمایل آنان برای دیدار با وی موافقت کرد زمان بازگشت به عراق را که قرار بود عصر روز پنج‌شنبه باشد، به تعویق انداخت. تمدید زمان سفر به درخواست مقامات کنگره به دلیل تمایل آنان برای دیدار با الکاظمی و نیز بازدید از برخی مراکز اقتصادی و تحقیقاتی و سیاسی صورت گرفته است. برنامه دیدار الکاظمی شامل دیدار با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان می‌شود. مصطفی الکاظمی پس از دیدار عصر روز پنج شنبه در واشنگتن با دونالد ترامپ گفت که روابط کشورش و امریکا وارد مرحله‌ای تازه شده است. وی با اشاره به امضای چند یادداشت تفاهم در زمینه نفت و انرژی با طرف امریکایی گفت: «مهم‌ترین [یادداشت]در زمینه نفت در استان ذی‌قار بود که یک طرح راهبردی است و فواید بسیاری برای مردم این استان و عراق دارد.» خبرگزاری رسمی عراق (واع) به نقل از الکاظمی گزارش داد: «طرفین عراقی و امریکایی از این دیدار، خشنود خارج شدند. در این دیدار درباره همکاری اقتصادی، امنیتی و ارزیابی مجدد حضور امریکا در عراق، صحبت شد.»

الکاظمی در توئیتی نوشت که یک دیدار «پربار» با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا برگزار کرده است. وی از رئیس‌جمهور ترامپ و دوستان امریکایی برای کمک در جنگ با تروریسم تشکر کرد.

وعده خروج سه‌ساله

رئیس‌جمهور امریکا در دیدار با نخست‌وزیر عراق مدعی شد که نیرو‌های امریکایی طی سه سال آتی، از عراق خارج خواهند شد وی ادامه داد: «در جریان گفت‌وگوی راهبردی به ریاست وزیر خارجه [عراق]و همتای امریکایی وی، بر سر یک سری اصول توافق شد که همه آن، در راستای منافع ملت عراق است؛ [اصولی]که مربوط به حضور امریکا، تعیین مجدد جدول زمانی و بازاستقرار آن در خارج از عراق است.» نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه در این گفتگو، بر سر «تشکیل یک تیم فنی برای ایجاد مکانیزم این استقرار در خارج از عراق» توافق شد، خاطرنشان کرد، برای نخستین بار بود که امریکا نسبت به مطالبات دولت عراق، موضع روشن داشت و این مواضع را درک می‌کرد. الکاظمی همچنین خاطرنشان کرد، ترامپ تأکید کرد که «نیرو‌های امریکایی طی سه سال آتی، از عراق خارج خواهند شد و آنان در پی استقرار آن‌ها در خارج از عراق هستند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار