آژیر قرمز معیشت هنرمندان به صدا درآمده است
کد خبر: 1010515
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Esd
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۷
عضو هیئت مدیره خانه تئاتر:
تئاتر و تئاتری‌ها در روز‌های ماقبل شیوع کرونا خیلی اوضاع و احوال مناسبی نداشتند و حالا با تعطیلی سالن‌های نمایش، معیشت فعالان این عرصه هنری به شکل جدی در مخاطره افتاده است تا جایی که عضو هیئت مدیره خانه تئاتر از به صدا درآمدن آژیر قرمز و شرایط بحرانی هنرمندان خبر می‌دهد و یک کارگردان تئاتر به دلیل بی‌توجهی مسئولان درخواست تعطیلی همیشگی تئاتر را مطرح می‌کند.
سیدمرتضی ذاکر
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: محمودرضا رحیمی نویسنده، کارگردان و عضو هیئت مدیره خانه تئاتر ضمن اشاره به اینکه بیش از نیمی از اعضای خانه تئاتر، فعالیتی جز تئاتر ندارند، به مهر گفت: ما امروز به طور جد نگران حال هنرمندانی هستیم که استخدام رسمی یا قراردادی هیچ نهاد و سازمانی نیستند و امرار معاش‌شان تنها از طریق اجرای تئاتر است. این صنف به زودی به دلیل معضلات مالی، خاصیت اجتماعی هنرشان را از دست خواهند داد. بار‌ها از وزارت فرهنگ و ارشاد درخواست کرده‌ایم الگوی استانداردسازی کسب‌وکار خودشان را ارائه کنند تا بتوانیم جایگاه هنرمندان را مورد بررسی قرار دهیم و اقدام عملی را آغاز کنیم که هر بار به دلیل نبود تعریف درست از این قشر که استخدام جایی نیستند، نتیجه‌ای نداشته ایم.

این بازیگر و کارگردان تئاتر شرایط کنونی هنرمندان را بحرانی دانست و افزود: امروز آژیر قرمز برای هنرمندان به صدا درآمده و در شرایط فعلی حمایت دولت، قوه مقننه، قوه قضائیه و... از هنر، حمایت از خود این نهاد‌ها محسوب می‌شود، چراکه هنر و به ویژه تئاتر، مفاهیم قدرت‌بخشی هستند که به فهم درست قوانین در جامعه می‌انجامد و از روش‌های عملی، شهروندان را به رعایت اصول شهروندی و حرکت به سمت کاهش جرائم سوق می‌دهد.

ایمان افشاریان کارگردان و بازیگر تئاتر نیز با انتشار یادداشتی نسبت به نبود تدبیر و برنامه مدیران و مسئولان وزارت ارشاد در خصوص تئاتر انتقاد کرد. وی در بخشی از این یادداشت نوشته است: «من به عنوان عضوی از خانواده بزرگ تئاتر از شما خواهش می‌کنم که تئاتر را برای همیشه تعطیل کنید. اشتباه برداشت نکنید، خواهش من به خاطر بیماری وحشتناک کرونا نیست، خواهش من بر این اساس است که با برنامه‌ریزی و تدبیر شما عزیزان دیگر حتی نمی‌شود با عشق هم تئاتر کار کرد. این چه حمایتی است برای علاقه‌مندان و عاشقان تئاتر که باید دربه‌در اسپانسر باشیم، چون چرخ تئاتر نمی‌چرخد و دخل و خرجمان باهم جور نیست که البته جست‌وجوی اسپانسر بدون بازیگر چهره، کار بیهوده‌ای است، به همین خاطر پیشنهاد می‌کنم کلاً تئاتر را تعطیل کنید، حالا که هیچ برنامه‌ای برای درست برگزار شدن آن ندارید، حداقل خیالمان راحت است که تئاتر نداریم.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار