سیاست‌های ارزی سختگیرانه برای رونق گرفتن تولید داخل است
کد خبر: 1007080
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DzE
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۷
عبدالناصر همتی:
رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که سیاست‌های ارزی سخت گیرانه برای این است که تولید داخل رونق بگیرد گفت: دیگر مثل گذشته در تامین ارز برای بخش‌های مختلف از جمله واردات گشاده دستی نمی‌کنیم.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: عبدالناصر همتی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران با بیان اینکه اگر بنا باشد همه کالا‌ها را از خارج تامین کنیم تولید ملی شکل نمی‌گیرد افزود: سیاست‌های ارزی برای این است که بتوان نیاز ارزی کشور را در کنار حمایت از بخش تولید و تولیدکنندگان کشور تامین کرد.

وی گفت: سختگیری‌های ارزی در دو بخش میان و بلند مدت اتخاذ می‌شود و تلاش می‌کنیم تا با شکل گیری تولید، تولید و صادرات کشور از وارادت پیشی بگیرد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد وضعیت اقتصادی کشور رشد خوبی را طی می‌کند و آمار سال گذشته نیز با وجود پیش بینی رشد منفی اقتصاد غیر نفتی کشور، در بخش‌های مختلف کشاورزی و صنعت رشد خوبی داشت.

وی افزود: خود این پیش بینی‌ها موجی را در جامعه ایجاد می‌کند، اما در پایان سال ۹۸، با وجود همه فشار‌های اقتصادی، شاهد رشد مثبت اقتصاد غیر نفتی کشور بودیم.

همتی ادامه داد: میزان رشد اقتصادی در سال ۹۸ در بخش کشاورزی ۸.۸ درصد و صنعت و معدن ۲.۳ درصد ثبت شد.

رییس کل بانک مرکزی گفت: رشد بخش خدمات تا پایان فصل سوم سال ۹۸ مثبت و قابل توجه بود و شاخص ۳.۸ درصد را نشان می‌داد، اما در اسفند با شیوع ویروس کرونا این بخش دچار شوک شد.

وی گفت: بخش خدمات در شکل گیری تولید ناخالص داخلی نقش دارد و با شیوع ویروس کرونا در فصل چهارم سال ۹۸، شاهد رشد منفی ۰.۲ درصدی بود.

همتی با بیان اینکه سیاست‌های ارزی سخت گیرانه برای این است که تولید داخل رونق بگیرد افزود: دیگر در تامین ارز وارداتی گشاده دستی نمی‌کنیم و با حمایت از تولید داخل، جهش در صادرات ما نیز شکل خواهد گرفت.

وی گفت: ما اکنون از صادرات نفتی به غیر نفتی شیفت می‌شویم، هرچند صادرات غیر نفتی ما پیش از این به خروج سرمایه منتهی می‌شد، اما اکنون این گونه نیست و کنترل نظارت و شفافیت سازی صورت گرفته به ویژه در بحث ورود و خروج ارز که خدمات بزرگی به کشور کرده است.

وی با بیان اینکه تمام تلاش ما این است که از طریق تامین ارز مورد نیاز کارخانجات رونق پیدا کند گفت: در بحث تسهیلات بانکی نیز در سال گذشته ۹۷۵ هزار میلیارد تسهیلات سیستم بانکی ما بود (در کل کشور) که البته ممکن است بخشی از این تسهیلات استمهال باشد، اما بخش عمده آن سرمایه در گردش است.

همتی گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد استان تهران وام اعتبارش بالاست و طی یک دوره دو ساله باید این را به ۵۰ درصد برسانیم و انشاءالله سال آینده سهم استان افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: طرح گام ما برای تولید کنندگان مناسب است و ما از طرح‌ها و پروژه‌های که ۸۰ و ۹۰ درصد آن تحقق پیدا کرده است حمایت می‌کنیم که در اولویت ما قرار دارد.

وی گفت: البته در بحث ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برخی از بانک‌ها منابع شان کم است و برخی نیز ممکن است کم کاری کند در این شرایط اگر گزارشی از کم کاری‌ها ارائه شود حتما رسیدگی می‌کنیم.

منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار