عرفانپور: اشعار هیئت‌ها رو به بهبود است
کد خبر: 1003200
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Cye
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۵
افتخار داشتم در این سال‌ها اشعاری در مدح و مرثیه اهل بیت (ع) بسرایم. نوحه‌ها و مرثیه‌هایی که با صدای میثم مطیعی شنیده شده، برای من دوست داشتنی‌تر است. اشعار آیینی و دینی برکت اشعار ما در حوزه‌های دیگر هستند و اگر شعر عاشقانه خوبی هم می‌سراییم، از برکت همین اشعار است.
علی موحد
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: میلاد عرفانپور شاعر جوان و انقلابی کشورمان درباره وضعیت شعر در دوران اخیر به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: پس از انقلاب رشد بسیار خوبی در شعر دینی و شیعی داشته‌ایم. شاعرانی داریم که شانه به شانه شاعران بزرگ تاریخ، شعر فارسی در حوزه شعر شیعی و آثار قابل توجه دارند. ما در موضوع انتظار و موضوعات ریز حوزه عاشورا شعر کم داشتیم، اما بعد از انقلاب حجم بسیار زیادی از این اشعار را شاهد هستیم.

این شاعر در پاسخ به این سؤال که در برخی هیئت‌ها اشعاری را می‌شنویم که با ایده‌ال‌ها فاصله دارند، می‌گوید: اگر شعر هیئت در چارچوب خود و با پشتوانه فنی و علمی لازم نباشد، ممکن است وَهن ایجاد شود. به نظر من در هفت الی هشت سال اخیر اشعار هیئت‌ها رو به بهبود هستند. وی درباره دغدغه رهبر انقلاب در خصوص شعر نیز معتقد است: رهبرمعظم انقلاب فرمودند شعر و شاعر سرمایه ملی است؛ از نگاه ایشان شعر اصیل‌ترین و مهم‌ترین هنر است. رهبر انقلاب فرمودند که اگر یک بودجه مشخص داشته باشیم و به ما بگویند این بودجه باید صرف یک هنر شود، من می‌گویم باید آن هنر شعر باشد. ایشان از این جهت نگاه راهبردی، جدی و عمیقی دارند. عرفانپور درباره شعر «از آخر مجلس شهدا را چیدند» که رهبر انقلاب را متأثر کرد نیز اینگونه توضیح می‌دهد: در سال ۸۷، شبی که خبر شهادت ۱۴نفر از هم هیئتی‌ها را در پی حمله تروریستی به حسینیه سیدالشهدای شیراز شنیدم، چند رباعی برای آن شهدا گفتم. قصد انتشار این رباعی‌ها را در کتابی نداشتم، اما شعر در آن ایام دست به دست شد. چند سال بعد مادر شهیدی به خدمت حضرت آقا می‌رسد، آقا عکس شهید ایشان را طلب کردند که روی آن عکس آن رباعی نوشته شده بود. حضرت آقا آن رباعی را خواندند و متأثر شدند. این شاعر درباره ترانه‌های بدون مضمون و سخیف عنوان می‌کند: به مراتب اوضاع شعر در حوزه ترانه نسبت به شعر هیئت بدتر است. شعر سخیف که حداقل‌های ادبی را ندارد، بسیار رایج شده است و خواننده‌هایی پیدا شده‌اند که الفبای شعر را نمی‌شناسند. متأسفانه این روند رو به افزایش است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار