خرید و فروش گندم خارج از شبکه‌های رسمی و تعیین شده قاچاق محسوب می‌شود
کد خبر: 1002889
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ctd
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۱
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: خرید و فروش گندم خارج از شبکه‌های رسمی و تعیین شده قاچاق محسوب شده و با متخلفان طبق ضوابط قضایی برخورد خواهد شد.

 اکبر فتحی  در جلسه کمیته گیاه پزشکی استان آذربایجان‌شرقی که با محوریت کنترل عوامل خسارت‌زا محصولات استراتژیک و بیماری زنگ گندم و نقش آن در کاهش عملکرد در واحد سطح  اظهار داشت: علاوه بر بیماری‌ها، علف‌های هرز، آفات، سن گندم و نوع بذر نیز در کاهش عملکرد گندم در واحد سطح تاثیرگذار است.

وی افزود: خوشبختانه در استان آذربایجان‌شرقی، توانایی لازم در مراکز تحقیقاتی، اجرایی و بخش خصوصی جهت مبارزه و پیشگیری از آفات و بیماری‌های مزارع گندم در سطح استان وجود دارد و اگر هم‌افزایی مطلوب و قابل قبول بین این مراکز تقویت شود، موجب افزایش عملکرد گندم در واحد سطح در اراضی زراعی استان خواهد بود.

فتحی با اشاره به این موضوع که دو میلیون و 800 هزار هکتار اراضی زیرکشت گندم دیم در کشور وجود دارد و از این میزان دو میلیون و 600 هزار هکتار با ارقام حساس کاشت می‌شوند، گفت: مسائل و مشکلات مربوط به کشت ارقام حساس گندم باید در ستادهای مربوطه طرح و راهکارهای عملی و علمی مناسب در راستای حل و فصل این معضلات به‌کار گرفته شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در ادامه با بیان اینکه هیچ یک از ارقام گندم به‌طور مطلق در برابر بیماری‌ها و شرایط نامساعد آب و هوایی مقاوم نیستند و بعد از یک دوره مقاومت خود را از دست می‌دهند، تصریح کرد: مقاومت ارقام مختلف طی چند سال کاهش می‌یابد و ارقام مقاومت کمتری در برابر بیماری‌ها از خود نشان می‌دهند، از این رو مدیریت حفظ نباتات، مراکز تحقیقاتی و بخش خصوصی باید تمام برنامه‌های خود را در قالب حفظ نباتات تنظیم کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ویدئو کنفرانس مقام معظم رهبری که با هفت واحد تولیدی کشور و تاکید ایشان بر حساسیت کاشت گندم به‌عنوان محصول استراتژیک انجام شد، ادامه داد: موضوع گندم مربوط به یک ارگان و سازمان خاص نیست، رهبر معظم انقلاب در این ویدئو کنفرانس به مسئله گندم ورود کرده و اهمیت کاشت گندم در تامین امنیت غذایی کشور را مورد تاکید قرار دادند.

فتحی، یادآور شد: مزارع گندم در سطح استان باید به‌طور مرتب پایش و رصد شوند و وقتی کارشناسی وارد یک مزرعه می‌شود، باید با نگاه ویژه مزرعه را مورد تحقیق و بررسی قرار دهد، رصد و پایش مزارع گندم در شهرستان‌ها باید توسط کارشناسان پهنه، همکاران شاغل در گیاه‌پزشکی و همکارانی که در مراکز غیردولتی فعالیت می‌کنند در اولویت قرار گیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه زمان برداشت گندم نزدیک بوده و اولین برداشت استان تقریباً بعد از یک ماه در مزارع شهرستان خداآفرین شروع خواهد شد، بیان داشت: امسال با توجه به شرایط کرونایی و تحریم اقتصادی کشور، خرید گندم فقط توسط شرکت غله انجام خواهد شد و خرید و فروش گندم خارج از شبکه‌های رسمی و تعیین شده قاچاق محسوب شده و با متخلفان طبق ضوابط قضایی برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به مزیت خوب ادغام محلول‌پاشی و پیشگیری از آفات و بیماری‌ها در مزارع، اضافه کرد: استفاده از ظرفیت پهپادها و ماشین‌آلات کشاورزی ازجمله تراکتور در مزارع بزرگ و مدرن، می‌تواند نقش بسزایی در این راستا داشته باشد.

فتحی بر تغییر و اصلاح تشکیلاتی سازمان حفظ نباتات کشور به‌عنوان پایه و رکن اصلی در باغبانی و زراعت جهت معرفی ارقام جدید و مقاوم در برابر آفات و بیماری‌ها تاکید کرد.

برچسب ها: قاچاق ، پزشک ، تبریز
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار