دانش‌و‌دانشگاه - صفحه دانشگاه
صفحه دانشگاه
کارشناسان حوزه آموزش عالی در گفت‌وگو با «جوان آنلاین»
کارشناسان درباره گلایه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور برای نبود خروجی مناسب بسیاری از پژوهشگاه‌ها به خبرنگار «جوان آنلاین» می‌گوید: «آقای معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اعلام نکرده‌اند که کدام پژوهشگاه‌ها با وجود دریافت بودجه‌های ۲ الی ۳ میلیاردی هیچ خروجی مناسبی نداشته‌اند؛ بنابراین بهتر است که ایشان اسامی پژوهشگاه‌ها را اعلام کنند تا این مسئله روشن شود.»
دانشجویان انتقادهایشان را با «دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی» در میان گذاشتند
نمایندگان تشکل‌های دانشجویی برای نخستین بار پس از انتصاب حجت‌الاسلام سعید رضا عاملی به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه‌ای چند ساعته به بیان پیشنهادات و انتقادات خود پرداختند.
محدودیت‌سازی‌های مدیران جناحی برای استاد منتقد
سیاست‌بازی و مدیریت‌های بعضاً نحیف در حوزه دانشگاه‌ها، باعث شده که هیچ برنامه‌ریزی اصولی در این زمینه صورت نگیرد و این امر حاکی از آن است که حوزه معاونت فرهنگی در وزارت علوم و دانشگاه‌ها جزو ناکارآمدترین حوزه‌هاست و هیچ برنامه‌ریزی جامعی از سوی وزارت علوم، برای صیانت از ارزش‌های فرهنگی که دانشجویان را تهدید می‌کند، وجود ندارد!
محققان ۱۴۶ فسیل دندان متعلق به ۱۶ گونه مختلف را مورد بررسی قرار دادند. وقتی این فسیل‌ها را با نمونه‌های زنده امروزی مقایسه کردند، تفاوت‌هایی را میان اشکال دندان‌ها مشاهده کردند که به طرح این پرسش انجامید: آیا نیای کروکدیل‌ها همان غذایی را مصرف می‌کردند که آنها امروزه می‌کنند یا به دنبال یک ظرف غذای سبزتر می‌گشتند.
محدودیت ظروف پلاستیکی یک‌بارمصرف در برخی دانشگاه‌ها اعمال می‌شود
چند سالی است که برخی از دانشگاه‌های مطرح کشور در راستای فرهنگ محیط‌زیستی گام‌های جدی برداشته‌اند. تفکیک انواع زباله در دانشگاه و تولید گل و گیاه و اهدای آن به شهروندان در همین راستا بود. محدودیت استفاده از ظروف پلاستیکی هم نخستین گام محیط‌زیستی برخی دانشگاه‌ها شده است.
امریکا برای اساتید ایرانی تله گذاشته است
مسعود سلیمانی، محقق و استاد دانشگاه تربیت مدرس، مهرماه سال گذشته به دلایل نامعلومی در فرودگاه شیکاگوی امریکا بازداشت شد. پلیس فدرال امریکا (FBI) هم اعلام کرده که هیچ «هدف خلافی» درباره این استاد ایرانی پیدا نکرده، اما وی همچنان در بازداشت است.
تازه‌ترین رتبه‌بندی جهانی «کیو اس» منتشر شد
در آخرین رتبه‌بندی پایگاه رده‌بندی کیو‌اس همچون سال گذشته شش دانشگاه از ایران در بین برترین دانشگاه‌های جهان حضور دارند. همچنین دانشگاه‌های صنعتی‌شریف، پلی‌تکنیک و تهران نسبت به سال گذشته دارای رشد رتبه بوده‌اند.