نقش جنبش دانشجویی در پیگیری فرمان ۸ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب
فرمان هشت ماده‌ای رهبر انقلاب در اردیبهشت ۸۰ جریان عدالت‌خواهی در دانشگاه‌ها را وارد فاز جدیدی کرد. روندی که در سال‌های اخیر توانسته بود با جسارت در برابر زیاده‌خواهان و مفسدان بایستد.
گردهمایی بزرگ دانشجویان در کربلا
بیست‌ویکمین دوره عتبات دانشگاهیان از ۲۷تیر ماه آغاز شده است و همچنان اعزام کاروان‌ها ادامه دارد. تاکنون هم ۶۳ کاروان از دانشگاهیان به عتبات اعزام شده‌اند که به‌صورت میانگین حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از مجموعه ۱۳هزار نفری که قرار است در طول این دوره اعزام شوند را شامل می‌شود.
از امکانات هوشمند این خودرو می‌توان به دستیار رانندگی هوشمند، کنترل دمای خودکار، سیستم نمایش فشار باد لاستیک ها، دوربین دید عقب، هشدار رانندگی بین خطوط و نمایشگر نقاط کور دید راننده اشاره کرد.
نبود هماهنگی بین برخی دانشگاه‌های بزرگ و سازمان سنجش موجب شده که پذیرفته‌شدگان دوره دکتری نیمه‌متمرکز امسال صدای اعتراضشان بلند شده است. برخی از این دانشجویان از رسیدن به مرحله مصاحبه آزمون دکتری محروم شده‌اند.
طرح ساماندهی آموزش عالی از سال گذشته در دستور کار مسئولان وزارت علوم قرار گرفت و در نهایت نیز آیین‌نامه‌ای برای آن نوشته و ابلاغ شد، اما واقعیت آن است که این طرح جزو یکی از بند‌های سند آمایش آموزش عالی است که از تصویب آن در شورای عالی انقلاب فرهنگی بیش از سه سال می‌گذرد و حال، وزارت علومی‌ها تصمیم گرفته‌اند این بند را به مرحله اجرا برسانند.
تحلیل آمار عرضه شده یک سال اخیر مؤسسات رتبه‌بندی تایمز و شانگ‌های نشان از عملکرد ضعیف دانشگاه‌های امریکایی و رشد شتابان دانشگاه‌های شرقی به خصوص چین دارد. در غرب آسیا هم دانشگاه‌های ایرانی در سال‌های اخیر دانشگاه‌های اسرائیل، ترکیه و عربستان را پشت سر گذاشته‌اند.
در حال حاضر ۲۴ دانشگاه کشور با اتحادیه اروپا همکاری علمی دارند که نقطه تماس آن‌ها هم دانشگاه تهران است. حال آنکه از ۹ پردیس خود دانشگاه تهران فقط پردیس ارس به همکاری‌های بین‌المللی اهمیت داده است و سایر پردیس‌ها منفعلند.
عدم شناخت از رشته‌های دانشگاهی به آن می‌انجامد که همگی از یک الگوی نانوشته برای پر کردن جدول صدتایی انتخاب رشته پیروی می‌کنیم. اولی‌ها را به زعم خود به رشته‌های تاپ همچون مهندسی‌ها، پزشکی‌ها و حقوق و روانشناسی اختصاص داده و آخری‌ها را هم خرج علوم پایه می‌کنیم تا مطمئن شویم حتماً در رشته‌ای قبول خواهیم شد!
رییس سازمان سنجش در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد
رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه با فاجعه خالی ماندن ظرفیت رشته‌های علوم پایه مواجه‌ایم، گفت: متاسفانه ما در عرصه گرایش به سمت رشته‌های علوم تجربی با یک فاجعه در کشور مواجه هستیم و ظرفیت بسیاری از رشته‌های علوم پایه خالی مانده است.
بررسی علل گرایش به رشته تجربی در گفتگو با میثم مهدیار
میثم مهدیار به خوش‌خوشان پزشکان در کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: «پزشکان به واسطه موقعیت‌های مختلفی که در حوزه‌های مختلف اشغال کرده‌اند توانسته‌اند بیشترین منفعت را از وضعیت‌های اقتصادی و اجتماعی کسب کنند به همین دلیل جهت‌گیری نظام آموزش عالی به سمت رشته‌های تجربی حرکت کرده است.
۲