۱۱ هزار بمب کرونایی را از سطح شهر جمع کنید!
کد خبر: 996829
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BJt
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۵
مسئولان بر اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برای کنترل ویروس کرونا تأکید دارند تا جلوی شیوع بیشتر این بیماری گرفته شود، اما متأسفانه خبر‌ها از رها‌سازی ۱۱ هزار معتاد متجاهر تحت نظر و درمان مراکز ستاد مبارزه با مواد مخدر اعتیاد در شهر تهران حکایت دارد. این موضوع سبب شده است تا نگرانی‌ها در زمینه انتشار بیماری کرونا افزایش یابد.
بیژن سورانی
سرویس جامعه جوان آنلاین: در این خصوص عضوهیئت رئیسه شورای شهر تهران ضمن هشدار در مورد حضور این افراد در پایتخت به دلیل تعطیلی مراکز نگهداری آنان بر بازگشایی این مراکز و قرنطینه معتادان جهت پیشگیری از افزایش انتقال کرونا تأکید کرد.

حدود دو ماهی است که ویروس کووید ۱۹ میهمان ناخوانده کشور شده است. در این میان حضور معتادان متجاهر در برخی از مناطق پایتخت به دلیل تعطیلی مراکز ماده ۱۶ که تحت‌نظر ستاد مبارزه با مواد مخدر است بر نگرانی از شیوع این بیماری افزوده است.

در همین خصوص زهرا نژادبهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران درباره حضور معتادان متجاهر در برخی از مناطق پایتخت از جمله میدان شوش به دلیل تعطیلی مراکز ماده ۱۶، اظهار داشت: حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار نفر در مراکز ماده ۱۶ که تحت‌نظر ستاد مبارزه با مواد مخدر است نگهداری می‌شدند که پس از بروز کرونا این افراد در مراکز تحت قرنطینه کامل بودند ولی متأسفانه به دلیل اینکه گمان می‌شد مراکز تجمع در این مراکز سبب شیوع کرونا می‌شود تعطیلی مراکز ماده ۱۶ اتفاق افتاد.

وی تأکید کرد: باید جلوی شیوع کرونا را گرفت، حدود ۱۱ هزار معتادی که از مراکز ماده ۱۶ آزاد شده‌اند همچون منابع سیار انتقال بیماری کرونا محسوب می‌شوند و ما نسبت به این مسئله انتقادات بسیاری داشته‌ایم.

نژادبهرام با اشاره به اینکه در برخی از مناطق پایتخت شاهد تجمع این معتادان هستیم و تردد‌های بسیاری به رغم هشدار برای بیرون نیامدن از منازل انجام می‌گیرد، گفت: بسیاری از این معتادان از خانواده‌هایشان طرد شده‌اند یا اصلاً خانواده‌ای ندارند، بنابراین در خیابان اسکان دارند و محل تردد دائمی آن‌ها خیابان است و این مسئله در شهر خطرآفرین است.

این عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: رها شدن معتادان متجاهر از مراکز ماده ۱۶ عکس اقدامات مقابله با کروناست چراکه این افراد عوامل سیار کرونا در اجتماع محسوب می‌شوند.

سیدمالک حسینی سرپرست سازمان رفاه خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران هم با اشاره به اینکه تعطیلی مراکز ماده ۱۶ سبب شیوع کرونا می‌شود، گفت: زمانی که این مراکز تعطیل شد دلیل آن نگرانی از شیوع ویروس کرونا بود ولی با آزادی معتادان متجاهر دردسر‌ها بیشتر شد و در واقع نتیجه معکوس داشت.

وی افزود: تجربه ما در گرمخانه‌ها نشان می‌دهد نگهداری افراد بی‌خانمان و آسیب‌دیده در پیشگیری از کرونا بسیار حائز اهمیت است البته هر چند این مسئله به سختی انجام می‌گیرد ولی امکانپذیر است.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران افزود: تفاوت مراکز ماده ۱۶ با گرمخانه‌های پایتخت در این بوده که در گرمخانه‌ها به صورت کامل قرنطینه انجام نمی‌گیرد و حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد مددجویان ثابت هستند و تردد روزانه و خروج از گرمخانه را داریم ولی با این وجود کنترل کرونا و مقابله با آن به خوبی صورت گرفته است.

حسینی تصریح کرد: از ستاد کرونای تهران درخواست فوری داریم که هر چه سریع‌تر به این مسئله ورود یابد چراکه وضعیت پیش آمده حاصل از تعطیلی مراکز ماده ۱۶ نگران‌کننده است.

وی با بیان اینکه معتادان نگهداری شده در مراکز ماده ۱۶ متجاهر یا به اصطلاح ته خطی هستند، گفت: این افراد رفتار‌های حرفه‌ای در زمینه فروش مواد داشته و برخی از آن‌ها اقدامات خطرناکی انجام داده‌اند و از آنجایی که امکان قرنطینه کامل آن‌ها در این مراکز وجود دارد پس باید تصمیم جدیدی در این راستا اتخاذ شود.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: میزان پذیرش در گرمخانه‌های پایتخت در ۱۵ روز نخست فروردین ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال پیش بیش از ۴۹ درصد افزایش یافته است و حتی با روز‌های سرد زمستان که همیشه با افزایش مددجو مواجه بوده‌ایم آمار قابل مقایسه نیست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار