نشست لیبرمن-گانتس برای دورزدن نتانیاهو
کد خبر: 994583
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ajf
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۵
برنده انتخابات شاید بازهم موفق به تشکیل کابینه نشود
ائتلاف بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ظاهر انتخابات هفته قبل را با دستیابی به ۵۸ کرسی به نفع خود تمام کرد، ولی در روندی معکوس، ظاهراً این ائتلاف آبی- سفید به رهبری بنی گانتس است که به تشکیل کابینه نزدیک می‌شود. آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل بیتنا» چند شرط برای ائتلاف با بنی گانتس گذاشته که از قضا او هم گفته این شروط را قبول می‌کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: دیروز بنی گانتس، رئیس حزب موسوم به کاحول-لاوان (آبی-سفید) و آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسبق و رئیس حزب اسرائیل بیتنا با هم ملاقات کردند؛ دیداری که شاید روند تحولات بعد از انتخابات سوم در سرزمین‌های اشغالی را تغییر دهد و البته شاید هم با ایجاد بن‌بستی جدید، به انتخابات چهارم منجر شود. بعد از انتخابات هفته قبل، تعداد کرسی‌های ائتلاف راستگرای نتانیاهو، متشکل از احزاب لیکود با ۳۶کرسی، «شاس» با ۹ کرسی، «یهودیت تورات متحد» با هفت کرسی و «یامینا» با شش کرسی، به عدد ۵۸ رسید، در حالی که ائتلاف راست میانه به رهبری گانتس، متشکل از احزاب آبی و سفید با ۳۳ کرسی و «کارگر-گشر- میرتص» با هفت کرسی و البته مشارکت احتمالی «فهرست مشترک عرب» با ۱۵ کرسی به عدد ۵۷ رسید. انتظار این بود که نتانیاهو با ائتلاف اکثریت خود که تنها دو کرسی تا دستیابی به ۶۰ کرسی فاصله داشت، دست به تشکیل کابینه بزند، ولی موضع‌گیری آویگدور لیبرمن و واکنش بنی گانتس به آن، روند تحولات را تغییر داد. روز یک‌شنبه لیبرمن در فیس‌بوک پنج شرط را برای پیوستن به ائتلاف دولتی مطرح کرد:

۱- در نظر گرفتن دست کم ۷۰ درصد پایه حقوق برای بازنشستگان ۲- واگذاری اختیارات حمل و نقل عمومی و فعالیت‌های تجاری در روز‌های شنبه به مقامات محلی ۳- تصویب قانونی برای جذب طلاب مدارس مذهبی براساس مصوبه ژوئیه ۲۰۱۸، ۴-تصویب قانون ازدواج مدنی در اراضی اشغالی [در اراضی اشغالی ازدواج مدنی ممنوع است و باید این کار در کشور دیگری و براساس قوانین این کشور انجام و در وزارت داخلی رژیم صهیونیستی ثبت شود.]۵- انجام عملیات یهودی‌سازی از سوی خاخام‌های شهر‌ها که به این ترتیب هر شهری می‌تواند دادگاه ویژه یهودی‌سازی تشکیل دهد.

در حالی که هر یک از دو ائتلاف نتانیاهو - گانتس برای تشکیل دولت جدید به کرسی‌های لیبرمن نیاز دارند، گانتس دیروز در واکنش به این شروط در صفحه توئیتر خود این شروط را پذیرفت و خواستار حرکت رو به جلو به منظور تشکیل کابینه آتی با مشارکت لیبرمن شد. بنی گانتس و لیبرمن دیروز برای بررسی جزئیات بحث‌های مطرح شده در حالی با همدیگر دیدار کردند که کنست شاهد تنش بین نمایندگان بود. «اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با اتهام‌زنی به نمایندگان حزب «لیست مشترک اعراب»، مدعی شد این لیست مملو از تروریست است. به نوشته روزنامه جروزالم‌پست، کاتص نمایندگان عرب کنست را «تروریست‌های کت‌وشلوارپوش» خطاب کرد و گفت: «شنیده‌ایم که بنی گانتس (رئیس حزب آبی‌وسفید) به دنبال کابینه اقلیتی با حمایت اعضای لیست مشترک است.»‌وی ادامه داد: «آن‌ها (لیست مشترک) خلاف تصمیم اتحادیه عرب در تروریستی شناختن حزب‌الله، عمل کردند. آن‌ها تروریست‌های کت‌وشلوارپوش یا حامیان تروریست‌های کت‌وشلوارپوش هستند». ایمن عوده، رئیس حزب لیست مشترک اعراب نیز در واکنش به این اتهام‌زنی کاتص، تصریح کرد: «[اعضای]لیکود نیز بازنده‌های کراوات‌پوش هستند». یک عضو دیگر این حزب نیز با کنایه به ناتوانی حزب لیکود به ریاست نتانیاهو در کسب اکثریت پارلمان در انتخابات اخیر، گفت: «تروریست‌های کت‌وشلوارپوش، اسم رمز زیبایی برای این عبارت است. ما در انتخابات شکست خوردیم و اکنون نمی‌دانیم چگونه با آن کنار بیاییم». همزمان، یکی از فعالان که خود را از حامیان سرسخت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر کنونی رژیم صهیونیستی معرفی کرده است، در اظهارات تهدیدآمیز علیه گانتس رقیب وی در توئیتر نوشت: «پایان گانتس همانند (اسحاق) رابین خواهد بود، این احمق هنوز نفهمیده است.» اسحاق رابین، نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در چهارم نوامبر ۱۹۹۵ به دست یک صهیونیست به نام یجال عامیر و در اعتراض به اقدام وی در امضای توافق اسلو با یاسر عرفات ترور شد. یک صهیونیست دیگر به نام لالو لیبور در فیس‌بوک به صراحت خواستار قتل گانتس شد و نوشت‌: «گانتس باید در میدان رابین (در تل‌آویو) کشته شود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار