پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف مانع بروز فساد‌های احتمالی می‌شود
کد خبر: 992582
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ADO
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
توکلی خطاب به نمایندگان:
فساد، امروز بزرگ‌ترین دشمن آزادی و استقلال، تولید و اقتصاد و دین و اخلاق است. نمایندگان نیز هدف دام شبکه‌های سازمان‌یافته فساد و تباهی هستند. خود را دریابید.
سرويس سياسی جوان آنلاين: فساد، امروز بزرگ‌ترین دشمن آزادی و استقلال، تولید و اقتصاد و دین و اخلاق است. نمایندگان نیز هدف دام شبکه‌های سازمان‌یافته فساد و تباهی هستند. خود را دریابید.
به گزارش روابط عمومی دیده‌بان شفافیت و عدالت، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارسال نامه‌ای به منتخبان مجلس یازدهم ضمن ارائه چند تذکر و پیشنهاد در راستای تبدیل مجلس یازدهم به مجلسی پویا، از نمایندگانی که تاکنون به پویش مجلس ضدفساد نپیوسته‌اند خواست با امضای تعهدنامه شفافیت به این پویش ملحق شوند. «احمدتوکلی» غرض از تدوین این نامه را ارائه راه‌هایی عنوان کرد که با تقویت مجلس و ترمیم ناکارآمدی آن، امید برانگیخته شده در مردم را لباس وجود بپوشاند.

در نامه توکلی خطاب به منتخبان مجلس یازدهم آمده است: به یاد داشته باشید. اگر مدیریت زمان نداشته باشید، از صبح چهارشنبه در فکر رفتن به حوزه انتخابیه خواهید بود و به احتمال زیاد با پرواز اول صبح یک‌شنبه یا با خودرو شبانه حرکت می‌کنید برای شرکت در جلسه علنی، خسته‌وکوفته بدون آنکه یک صفحه مطالعه کرده باشید یا با چند کارشناس مباحثه کرده باشید. روز‌هایی که در تهران هستید هم بدون یک زنگ تفریح، ساعت‌به‌ساعت گرفتارید و وقت مطالعه ندارید. در نتیجه، رأی شما اساس محکمی نخواهد داشت. پرسشی که ممکن است پیش بیاید این است که پس سرکشی به حوزه انتخابیه و تماس با توده مردم چه می‌شود؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: برای این نیاز بسیار مهم، قانون تدبیر کرده و هر ماه یک هفته را که با روز‌های پس‌وپیش، معمولاً ۱۰ روز می‌شود مجلس را تعطیل و کار این روز‌ها را سرکشی و رسیدگی به حوزه انتخابیه قرار داده است. مردم اگر بدانند سر زدن هفتگی چه به روز نماینده و نمایندگی می‌آورد و چه خطراتی را متوجه آنان می‌کند هیچ گلایه‌ای از شما نخواهند داشت.

در همه مسائل اظهارنظر نکنید
وی خاطرنشان کرد: شما از روز تصویب اعتبارنامه‌تان در مجلس یک سیاستمدار تلقی می‌شوید و حق دارید در تمام مسائل کشور اظهارنظر کنید. اینکه قانون اساسی به شما حق داده که در تمامی مسائل کشور اظهارنظر کنید بدین معنا نیست که باید در همه مسائل اظهارنظر کنید! شما نباید پیش از تسلط بر یک موضوع درباره آن صحبت کنید. این جواز مقنن قانون اساسی به معنای آن است که هر نماینده باید آزاد باشد تا بتواند قوه مجریه را کنترل کند. هر چه شما بگویید به نوعی در توزیع قدرت و ثروت مؤثر است. برای تأثیرگذاری صحیح، در قیامت سؤال است و تأثیرگذاری ناصحیح هم عقاب دارد.

توکلی با اشاره به ضرورت مطالعه و نیز استفاده از کارشناس در مباحث مجلس یادآور شد: در سال۱۳۷۲ در مجلس چهارم به همت علی‌اکبر ناطق‌نوری رئیس مجلس، جواد لاریجانی و مرتضی نبوی نمایندگان تهران، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی برپا شد. این مرکز نیاز کارشناسی را برای نمایندگان پاسخ می‌دهد. قدرش این روز‌ها شناخته نمی‌شود و باز در سایه قرار گرفته است. شما می‌توانید در همه ابعاد وظایف نمایندگی از مرکز کمک بخواهید، خود را به این بهره بردن مقید کنید.

در دوره ریاست لاریجانی به اسم مهار و هدایت مجلس، آیین‌نامه تغییر کرد
رئیس هیئت مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت اضافه کرد: در دوره ریاست علی لاریجانی بر مجلس، عمل‌گرایی و تمایل به افزایش قدرت رئیس به اسم مهار و هدایت مجلس، تغییرات زیادی در آیین‌نامه مجلس اعمال شد. این تغییرات در جهت محدود ساختن نمایندگان و انتقال اختیارات بیشتر به رئیس صورت گرفته است، در حالی که آیین‌نامه یکی از محکم‌ترین قوانین کشور است و چون همین آیین‌نامه قواعد بازی در زمین تقنین و نظارت و مهار صاحبان قدرت و ثروت را معین می‌کند، نباید دم به دم عوض شود.

وی تأکید کرد: قانون، اداره مجلس، صحن علنی، کمیسیون‌ها و ادارات آن را به رئیس و هیئت‌رئیسه سپرده است. در عین حال مقرر کرده که اِعمال مدیریت باید با مشارکت نمایندگان صورت گیرد تا مبادا در اثر عمل نکردن به آیین‌نامه، سوءمدیریت پیش آید، به همین دلیل اگر هر نماینده‌ای رفتاری یا موضعی خلاف آیین‌نامه ببیند، بدون تأخیر تذکر می‌دهد. اگر حکم یا موضوعی در لوایح و طرح‌ها مغایر اصولی از قانون اساسی باشد هر نماینده حق دارد و مکلف است اخطار قانون اساسی بدهد.

تفاهم بر سر خط‌مشی مجلس آینده از نان شب واجب‌تر است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: انتخابات تمام شد و نرخ مشارکت در قیاس با انتخابات ۱۰دوره پیشین مجلس، نسبتاً پایین‌تر بود، البته نگرانی از شیوع بیماری کرونا عامل مؤثری برای این کاهش بوده است ولی تعیین سهم این بلیه طبیعی و سهم سایر عوامل سیاستی، مدیریتی و رفتاری مقامات و مسئولان و نیز سهم فساد گسترده و چاره هر کدام از آن‌ها به تحقیق مستقلی نیازمند است. آنچه ذکرش در این مقال لازم است، هشدار به جریان برنده است. برادران اصولگرا باید این حقیقت را برابر چشم داشته باشند که عامل اصلی پیروزی، ضعف و ناکارآمدی دولت و مجلسی بود که رقبای اصلاح‌طلب اکثریت را در آن‌ها داشتند، وگرنه شما هم مانند اصلاح‌طلبان در چهار سال پیش بدون نیازسنجی به بستن لیست پرداختید و فرصت‌ها را به جای تدوین خط‌مشی مجلس جدید، صرف تفاهم ناگزیر کردید. تفاهم بر سر اهداف و خط‌مشی مجلس آینده برای مجلسی که می‌خواهد خادم مردم باشد، از نان شب واجب‌تر است.

فساد بزرگ‌ترین دشمن آزادی و استقلال، تولید و اقتصاد است
توکلی یادآور شد: سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت، در اقدامی دینی و ملی، داوطلبان را به سپردن تعهدی دعوت کرد که آنان را از در غلتیدن به چاه ویل فساد حفظ می‌کند. ۹۲نفر از ۴۶۴داوطلبی که آن تعهد را سپرده‌اند، به مجلس راه یافتند. اگر شما متعهد نشده‌اید، برادرانه تقاضا می‌کنم آن را امضا بفرمایید و برای اجرای آن همگی یاور هم باشید. فساد، امروز بزرگ‌ترین دشمن آزادی و استقلال، تولید و اقتصاد و دین و اخلاق است. نمایندگان نیز هدف دام شبکه‌های سازمان‌یافته فساد و تباهی هستند. خود را دریابید. ممکن است یکی دو بند آن متن سنگین و نشدنی به نظر آید، اما ما قول می‌دهیم ان‌شاءالله با کمک خودتان در شش ماهه دوم سال اول در همایشی برای اصلاح و تکمیل آن میزبان شما باشیم. این پویش مردم را به محافظ شما تبدیل می‌کند.
برچسب ها: فساد ، مجلس یازدهم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار