فراخوان جایزه‌ ماه و سال کتاب کودک و نوجوان
کد خبر: 991535
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049wV
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان صورت می‌گیرد؛
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان جایزه‌های جدیدی را با عنوان جایزه ماه و سال به مؤلفان، مترجمان، تصویرگران و پدیدآورندگان کتاب‌های کودک و نوجوان اهدا می‌کند.

 

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ،به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی  آموزش‌وپرورش، هدف از اهدای این جایزه‌ها کمک به ارتقای کیفیت آثار و معرفی کتاب‌های مناسب کودک و نوجوان و حمایت از پدیدآورندگان این حوزه اعلام و فراخوان شرکت در این رویداد از سوی معاونت فرهنگی کانون منتشر شده است.

بر این اساس قرار است داوران این رویداد هرماه به یک نویسنده، شاعر یا مترجم، جایزه‌ی کتاب ماه شامل: نشان مرغک سیمین، تندیس، لوح و جایزه‌ی نقدی اهدا کنند و مرغک سیمین درعین‌حال و در پایان هر فصل نیز به یک ناشر برتر این حوزه تعلق گیرد، این جایزه البته در پایان هر فصل به برگزیدگان هرماه اهدا خواهد شد.

هم‌چنین جایزه ‌کتاب‌های برگزیده‌ی سال شامل نشان مرغک زرین، تندیس، لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی با انتخاب هیئت‌داوران به پدیدآورندگان و ناشران اهدا می‌شود.

بر اساس این فراخوان همچنین کتاب‌هایی که موفق به دریافت مرغک سیمین و مرغک زرین ‌شوند در فهرست خرید مراکز فرهنگی هنری کانون قرار می‌گیرند و در هر فصل نیز به‌عنوان کتاب‌های مناسب اعلام خواهد شد.

نگاه به ارزش‌های اسلامی، ایرانی و بومی ازجمله معیارهای اصلی انتخاب کتاب‌های برگزیده‌ی ماه و سال است.

دبیرخانه این رویداد با انتشار فراخوانی از پدیدآورندگان و ناشران حوزه‌ی کودک و نوجوان دعوت کرده است تا آثار خود را مطابق با آیین‌نامه‌ جایزه‌ی مرغک، به معاونت فرهنگی کانون ارسال کنند.

در این فراخوان توضیح داده‌شده است که این جایزه در بخش‌های «خواندنی‌های حوزه‌ی داستان» شامل: تألیف، ترجمه (مشمول قانون کپی‌رایت)، بازآفرینی، ادبیات نمایشی و فیلم‌نامه‌های چاپ‌شده است و در بخش «خواندنی‌های حوزه‌ی شعر» آثار تألیفی، قصه‌های منظوم و ترجمه (مشمول قانون کپی‌رایت) را شامل می‌شود.

هم‌چنین بر اساس این فراخوان تمامی کتاب‌های ترجمه، مورد بررسی قرار می‌گیرد، اما تنها کتاب‌هایی جایزه دریافت خواهد کرد که قانون حق نشر (کپی‌رایت) را رعایت کرده باشد و امتیاز انطباق و تناسب بافرهنگ و ارزش‌های بومی را کسب کند.

درعین‌حال کتاب‌های ترجمه‌ برگزیده، فارغ از ورود به جایزه‌ی مرغک، در فهرست کتاب‌های منتخب کانون قرار می‌گیرد.

بر همین اساس این جایزه در بخش کتاب‌های تصویرگری نیز به‌صورت سالانه اهدا می‌شود و جایزه خلاقیت نیز هر فصل در حوزه‌ی تألیف یا نشر به صاحب یک اثر برتر اهدا می‌شود.

همچنین جایزه‌ی دیگری با عنوان «فرصت طلایی» باهدف حمایت از چاپ آثار منتشرنشده نویسندگان و هنرمندان (بالای ۱۸ سال) در حوزه‌ی تألیف شعر و داستان کودک و نوجوان هم‌زمان در جایزه‌ کتاب سال به‌صورت سالانه اهدا می‌شود و آثار منتخب در این بخش از سوی انتشارات کانون پرورش فکری به چاپ خواهد رسید.

بر اساس فراخوان جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان جایزه‌ی «مداد پرنده» نیز سالی یک‌بار بنا به تشخیص و تصویب شورای سیاست‌گذاری، به یکی از چهره‌های ادبیات کودک و نوجوان اهدا و جایزه‌ی استاد مهدی آذریزدی از میان آثار رسیده به دبیرخانه، به کتاب‌های بازنویسی منتخب اهدا می‌شود.

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار