«مکانیسم ماشه» فقط بازی اروپا با افکار عمومی خودشان بود
کد خبر: 989484
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049PQ
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۵
واعظی در حاشیه جلسه دولت مطرح کرد
سخنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نشان‌دهنده آن است که آنچه اروپایی‌ها درباره مکانیسم ماشه مطرح کردند، عملیاتی نمی‌شود.
سرويس سياسی جوان آنلاين: سخنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نشان‌دهنده آن است که آنچه اروپایی‌ها درباره مکانیسم ماشه مطرح کردند، عملیاتی نمی‌شود.
به گزارش مهر، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه روز گذشته هیئت دولت درباره سفر اخیر «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به کشورمان اظهار داشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه به تهران سفر و با رئیس‌جمهور، رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.
وی با اشاره به اینکه این سفر به درخواست خود جوزف بورل بود، ادامه داد: با توجه به تصمیم اخیر جمهوری اسلامی در برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات برجامی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تقاضا داشت به ایران سفر کند و در این دیدار‌ها مذاکرات بسیار خوبی انجام شد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به مفاد برخی از مذاکرات مقامات کشورمان با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تصریح کرد: در وهله اول وی قبول کرد که پس از خروج امریکا از برجام، اروپایی‌ها نتوانستند به تعهداتشان در برجام عمل کنند، اما وی اعلام کرد که حتماً اروپا می‌خواهد که با ایران در همه ابعاد روابط خوبی داشته باشد. واعظی ادامه داد: همچنین وی گفت که در اتحادیه به سهم خودمان تلاش می‌کنیم برجام بماند چراکه فعلاً هیچ موافقتنامه‌ای بهتر از برجام نداریم و از ما هم خواست که با هم همکاری کنیم.

وی با اشاره به اینکه صحبت‌های مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نشان‌دهنده آن است که آنچه اروپایی‌ها درباره مکانیسم ماشه مطرح کردند، عملیاتی نمی‌شود، گفت: بنده در هفته‌های گذشته هم عرض کردم که اروپایی‌ها پس از آنکه ایران گام پنجم در کاهش تعهدات برجامی را برداشت، به دلیل آنکه خواستند برای افکار عمومی خودشان پاسخی در برابر این اقدام ایران داشته باشند، بحث مکانیسم ماشه را مطرح کردند، اما معنای حرف آنان این نبود که بخواهند تا جایی پیش روند که عملاً برجام به هم بخورد.

واعظی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه این مسئول اروپایی پیشنهاد عملی هم در این جلسات ارائه داد؟ افزود: امکانات اقتصادی اروپا با توجه به فشار‌های امریکا تا حدودی محدود است، اما آنان تلاش خودشان را انجام می‌دهند. جمهوری اسلامی هم کاملاً در چارچوب برجام اقدامات خود را در راستای کاهش تعهدات اتخاذ کرد و عملاً ما بدهکار نیستیم و این مسیر را دنبال می‌کنیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: الان دست برتر را ما داریم و از آنجایی که گام پنجم کاهش تعهدات برجامی را اتخاذ کرده‌ایم، آن‌ها به دنبال آن هستند که با ما گفتگو کنند.
واعظی تصریح کرد: با توجه به شرایطی که کشور در آن قرار دارد اگر انتخابات پرشور و مشارکت حداکثری در انتخابات داشته باشیم قطعاً می‌توانیم بسیاری از توطئه‌های دشمنان را خنثی کنیم و این مسئله اقتدار بیشتر نظام را نشان خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه مشارکت حداکثری سیاست دولت است، افزود: زمانی مشارکت حداکثری به وجود می‌آید که انتخابات رقابتی باشد و طی هفته‌های گذشته مسئولانی، چون رئیس‌جمهور و وزیر کشور تأکید کرده‌اند که در حوزه‌های انتخابیه مختلف در سراسر کشور باید شرایط به گونه‌ای باشد که مردم قدرت انتخاب داشته باشند و اگر در این فرصت باقی مانده شورای نگهبان این فرصت را برای مردم به وجود آورد، قطعاً نتیجه بهتر خواهد شد.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور بیان کرد: بر این اساس انتخابات مسیر خود و رفراندوم مسیر خودش را دارد.

در موضوع سقوط هواپیما به مردم دروغ نگفتیم
واعظی ادامه داد: من مجبور شدم دیروز جلسه‌ای برگزار کنم و از متخصصان هواپیمایی کشوری و بقیه متخصصان در این جلسه دعوت کردم. در این جلسه اعلام شد هواپیما متعلق به شرکت آسمان در کرج بوده و قصد داشته در فرودگاه مهرآباد فرود بیاید، از آنجا نوری را می‌بیند و به برج اعلام می‌کند من نوری را می‌بینم، این نور چیست؟ برج مراقبت هم همان موقع از پدافند سؤال می‌کند، پدافند هم می‌گوید هیچ چیزی نیست، شلیکی صورت نگرفته است، لذا هواپیمای آسمان سؤال می‌کند که برگردم یا بنشینم که به این هواپیما اجازه می‌دهند در فرودگاه مهرآباد بنشیند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: آقای عابدزاده نیز این خبر را اعلام کرده بود، لذا موضوع جدیدی نبود، مسئولان ما خودشان این فایل را در اختیار اوکراینی‌ها قرار دادند و موضوع پنهانی نیست. خلبان‌ها معمولاً هر چیزی را که می‌بینند با برج مراقبت در میان می‌گذارند. وی تصریح کرد: هیچ جای این فایل یک دقیقه‌ای نمی‌گوید که موشک زده شده است، فقط خلبان می‌گوید که از کرج تهران را می‌بینم که یک نقطه نورانی در حال حرکت است و از برج مراقبت سؤال می‌کند که این نقطه چیست و برج مراقبت اعلام می‌کند، مشکلی نیست.

واعظی ادامه داد: رسانه‌های خارجی از قول رسانه‌های ایرانی اعلام می‌کنند که مسئولان مطلع بوده‌اند، اما قطعاً دولت مطلع نبوده است، آقای رئیس‌جمهور جمعه بعد از ظهر مطلع شد، اولین کسی که مطلع شده، آقای عابدزاده بوده است.
وی افزود: اگر آقای عابدزاده زودتر مطلع شده بود برای حیثیت خودش هم بود روز پنج‌شنبه که حدود ۴۵دقیقه با مردم صحبت کرد، به نوع دیگری صحبت می‌کرد، حتی در آن مصاحبه آقای عابدزاده گفت، همزمان به ما شواهد و اطلاعاتی داده بودند که یک نوری دیده می‌شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تأکید کرد: دولت با مردم صادق بوده و ما معترض بودیم که چرا دولت مطلع نبوده است. واعظی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه شنیده‌ایم سردار سلامی همان روز از این موضوع توسط سردار حاجی‌زاده اطلاع پیدا می‌کنند، گفت: سردار سلامی در جلسه غیرعلنی مجلس اعلام کرده که بعدازظهر آن روز این خبر به ایشان اعلام شده است. وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا در زمان اعلام خبر به سردار سلامی، موضوع برای سپاه قطعیت پیدا کرده بوده است، گفت: نمی‌دانم. ستاد مشترک و گروهی از نیرو‌های سپاه همان زمانی که مطلع شدند، تیمی را تشکیل دادند تا موضوع را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند، این تیم حق نداشته است هیچ اطلاعی را به بیرون بدهد، مگر اینکه به جمع‌بندی برسد، حتی به دولت هم اطلاعاتی ندادند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار