خیز روسیه برای نفوذ اقتصادی در عراق
کد خبر: 977700
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046LM
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۳
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: روسیه بیشتر به مسائل اقتصادی و تجاری در عراق علاقه‌مند است و با توجه به قرارداد‌های بلندمدت نفت و گاز بین روسیه و عراق، سهم بازار روسیه در عراق افزایش خواهد یافت.
به گزارش فارین پالیسی، پس از سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ میلیارد دلار در بخش انرژی عراق طی ۹ سال گذشته، تعجبی ندارد که روسیه بیشتر به مسائل اقتصادی و تجاری در این کشور علاقه‌مند باشد.

شرکت‌های روسی در حال حاضر حضور خوبی در میان شرکت‌های نفت حاضر در عراق دارند. با توجه به قرارداد‌های بلندمدت نفت و گاز بین روسیه و عراق، سهم بازار روسیه در عراق با گذشت زمان افزایش خواهد یافت. در ۲۰۰۹ شرکت لو یکی از اولین قرارداد‌های نفتی در عراق را برای توسعه پروژه قرنه ۲ در بصره برنده شد. این پروژه قرار است ۲۵ سال طول بکشد و هدف آن رسیدن به تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز تا پایان ۲۰۲۴ است.

یکی از دیگر قرارداد‌هایی که پس از ۲۰۱۱ بسته شد سرمایه‌گذاری ۵/ ۲ میلیارد دلاری گازپروم و شرکایش در مرکز عراق و منطقه کردستان است. در ماه سپتامبر شرکت روسی استروی ترنسگس یک قرارداد ۳۴ ساله برای اکتشاف نفت و گاز در استان انبار عراق را برنده شد. لاوروف در دیدارش از عراق مخصوصاً به خاطر امضای این قرارداد تشکر کرد.
شرکت رزنفت مالک ۶۰ درصد خط لوله نفت کردستان عراق است که مهم‌ترین خط صادرات این کشور است. این شرکت همچنین در بهار ۲۰۱۸ امضای یک قرارداد با وزارت منابع طبیعی کردستان عراق را برای توسعه زیرساخت‌های نفت و گاز آن اعلام کرد. به گفته یکی از سیاستمداران عراق، روسیه با این قرارداد قدرت سیاسی بسیاری در عراق به دست آورد. نفت حدود ۹۶ درصد صادرات عراق را تشکیل می‌دهد ولی بدون یک خط لوله صادراتی، نفت هیچ ارزشی برای این کشور ندارد و حالا روسیه این صادرات را کنترل می‌کند.

روسیه همیشه تا این حد درگیر بخش نفت و گاز عراق نبوده است. پس از سقوط رژیم صدام حسین در ۲۰۰۳ و به دنبال اشغال عراق، شرکت‌های روسی در این کشور غایب بودند. همه‌چیز با افزایش درگیری‌های داخلی در ۲۰۰۹ تغییر کرد. در آن زمان بسیاری از شرکت‌های غربی مثل اکسون موبیل و چورون منطقه را به خاطر نگرانی‌های امنیتی ترک کردند و شرکت‌های روسی که تمایل بیشتری به ریسک داشتند جای آن‌ها را گرفتند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار