ارزش دلاری بورس بیش از این‌ها است
کد خبر: 976478
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00461e
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۶
افت ۴۳۲۸ واحدی شاخص بورس در هفته دوم آبان
فراز و فرود‌های بازار بورس در چندماه اخیر باعث شده تا فعالان این بازار روز‌های پر رونقی را در شبکه‌ای تلوزیونی و رسانه‌ها داشته باشند. با این حال قالب اظهارنظر‌ها بر این است که بازار بورس از یکسو نیاز به استراحت داشته و از سوی دیگر ارزش و ظرفیت آن بیش از این‌ها است.
مهران ابراهیمیان
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: شاخص بورس در هفته دوم آبان ماه با ۴ هزار و ۳۲۸ واحد کاهش، معادل ۴ /۱ درصد افت را به ثبت رساند. تعطیلی‌های یکی در میان و نگاه برخی کارشناسان به لزوم اصلاح قیمت‌ها و استراحت بازار بورس باعث شده تا این بازار روندی آهسته و نزولی به خود بگیرد. با این حال برخی کارشناسان بر این باورند که افت شاخص موقتی است، زیرا بازار بورس هنوز به ارزش دلاری سال ۹۱ نرسیده است.
به گزارش جوان در جریان معاملات هفته دوم آبان ماه امسال تعداد ۱۲۳۵۰ میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش ۵۴۹۹۴ میلیارد ریال در بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب ۴ /۷۴، ۷۸ و ۷ /۵۸ درصد افزایش را نسبت به هفته قبل‌تر تجربه کردند.

این درحالی است که تعداد ۴۵۵ میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز در هفته گذشته در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۶۵۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت که با ۴۴ درصد افزایش همراه شدند.
در بازار بدهی هم که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می‌شود، در این مدت تعداد یک میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش کل بیش از ۹۶۴ میلیارد ریال معامله شد.

شاخص بورس نیز در هفته منتهی به ۱۷ آبان ماه با ۴۳۲۸ واحد کاهش، معادل ۴ /۱ درصد افت کرد و به رقم ۳۰۵۳۳۳ واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز در این مدت با ۱۱۲۷ واحد افزایش معادل ۳۳ /۱ درصد رشد کرد و رقم ۸۵۶۸۹ واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص بازار اول نیز در هفته گذشته با ۴۰۳۱ واحد کاهش به رقم ۲۲۱۴۶۲ واحد و شاخص بازار دوم با ۴۸۱۱ کاهش به عدد ۶۲۲۹۷۰ واحد رسیدند که به این ترتیب شاخص بازار اول با ۷۹/ ۱ درصد و شاخص بازار دوم با ۷۷ /۰ درصد کاهش همراه شدند.

بورس حباب ندارد
با این حال عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در‌این‌باره معتقد است که همه بازار‌های موازی بورس چند برابر شده، اما بازار بورس همانند آن‌ها رشدی نداشته است. اگر به دلاری محاسبه کنیم، هنوز بازار بورس به ارزش سال ۹۱ خود نرسیده است پس بازار بورس حباب ندارد.
فراز و فرود‌های بازار بورس در چندماه اخیر باعث شده تا فعالان این بازار روز‌های پر رونقی را در شبکه‌ای تلوزیونی و رسانه‌ها داشته باشند. با این حال قالب اظهارنظر‌ها بر این است که بازار بورس از یکسو نیاز به استراحت داشته و از سوی دیگر ارزش و ظرفیت آن بیش از این‌ها است.

حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه پایش در خصوص ورود سرمایه‌های خرد مردم به بورس گفت: بازار سرمایه ما کوچک است. البته در حال حاضر پول جدیدی به بورس نیامده است. همه بازار‌های موازی بورس چند برابر شده، اما بازار بورس همانند آن‌ها رشدی نداشته است. اگر به دلاری محاسبه کنیم، هنوز بازار بورس به ارزش سال ۹۱ خود نرسیده است پس بازار بورس حباب ندارد.

وی ادامه داد: حضور مردم در بازار بورس امری مبارک است. ضریب نفوذ بازار سرمایه بالا رفته و حضور در بازار بورس باعث کمک به شفافیت و رونق تولید است. این نماینده مجلس افزود: بازار سرمایه یک بازار تخصصی و جای سرمایه مازاد است. قرار نیست همیشه بازار بورس مثبت باشد.
حسن‌نژاد تأکید کرد: در چند ماه اخیر بازار بورس رشد خوبی داشته است و نمی‌توان منفی‌های اخیر را جزو ریزش حساب کرد و آن هم جزیی از بازار است. ما به عنوان مجلس به بازار پایه ورود کردیم، اما نمی‌توانیم در مثبت یا منفی بورس دخالت کنیم.

وی گفت: ما در ریزش بازار پایه ۴۰۰ کد را بررسی کردیم. در این قضیه هیچ رانت اطلاعاتی وجود نداشت. قوانین بازار پایه اصلاح شده است و فقط مشکل حد نوسان دارد. این نماینده مجلس ادامه داد: افزایش ساعت کار بازار بورس هیچ تأثیری در بازار بورس ندارد. بازار بورس در حال حاضر حباب ندارد و هر بالا رفتنی حباب نیست. در سال ۹۲ ارزش بازار ۱۵۰ میلیارد دلار بود، ولی در حال حاضر ارزش بازار ۱۱۵ میلیارد دلار است. پس با این همه رشد قیمت‌ها بازار بورس هنوز جای رشد زیادی دارد. پس در این بازار نمی‌توان گفت حبابی وجود دارد.
وی در پایان تصریح کرد: بازار بورس ما در مقایسه با کشور‌های همسایه موفق‌تر است، اما در مقایسه با کشور‌های پیشرفته عقب مانده هستیم. بازار بورس بازار پر استرسی است، اما هنوز جای رشد زیادی دارد که سخت نیز است. بورس نسبت به بازار‌های دیگر بازار موفقی است، اما باید در ورود به آن همه جوانب را رعایت کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار