شائبه دور زدن شورای پروانه نمایش برای اکران «خانه پدری»
کد خبر: 975509
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045m1
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۸
مطرح شدن موضوع اکران فیلم «خانه پدری» شائبه دور زدن شورای پروانه نمایش و اعمال نفوذ برای اکران این فیلم را ایجاد کرده است.
هادی عسگری
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: خانه پدری برای دومین بار به دلیل یک سکانس حاشیه‌ساز توقیف شده است. سیروس الوند درباره اولین دوره که قرار بود خانه پدری اکران شود، می‌گوید: «من در زمان اکران خانه پدرى در جشنواره فیلم فجر رئیس کانون کارگردانان سینما بودم و در آن زمان تصمیم ابتدایى ما بر این بود که ١٧دقیقه از فیلم خانه پدرى باید حذف شود، اما کیانوش عیارى زیر بار ١٧دقیقه این اصلاحیه نرفت.»

اکنون و پس از چند روز از توقیف مجدد «خانه پدری»، این سؤال مطرح است که چطور شورای پروانه نمایش به این فیلم اجازه اکران داده است؟ در همین زمینه «فارس» در خبری نوشت: «صدور پروانه نمایش برای فیلم خانه پدری با اعمال نفوذ مسئولان وزارت ارشاد صورت گرفته و اکثریت اعضای شورای نمایش با اکران عمومی این فیلم مخالف بوده‌اند که نهایتاً با اعمال نفوذ مسئولان وزارت ارشاد و سازمان سینمایی مجوز نمایش این فیلم صادر شده است.»
حسین انتظامی پس از توقیف فیلم «خانه پدری» گفته بود: براساس قانون، شورای پروانه ساخت و نمایش، مراجع قانونی برای تصمیم‌گیری درباره ساخت یا نمایش یک فیلم هستند. وی با اشاره به سوابق اعضای شورای پروانه ساخت و نمایش، ادامه داد: مگر می‌شود اعضای شورایی که تک‌تک آن‌ها افرادی صاحبنظر هستند و از سوی مقامات کشور مورد مشورت قرار می‌گیرند، ضدایرانی، ضدخانواده و ضددین باشند و بعضی از این نوع هجمه‌ها را متوجه نشوند؟

در همین راستا «تسنیم» در گزارشی نوشت: «با توجه به ضرورت رأی اعضای شورای پروانه نمایش - که غالباً دارای رویکرد‌های اصولگرایانه هستند- برای صدور پروانه اکران فیلم از یک سو و از سوی دیگر محتوای قابل تأمل فیلم توقیفی «خانه پدری»، این سؤال ایجاد شده که چرا اعضای این شورا پروانه نمایش فیلم سینمایی مذکور را صادر کرده‌اند؟ عدم مصاحبه و گفت‌وگوی اعضای شورای پروانه نمایش با خبرنگاران و توضیح درباره چرایی بروز این مسئله نشان می‌دهد از سوی رئیس سازمان اعمال نفوذ شده است. چرا برخی از اعضای شورا از پاسخ به این سؤال طفره می‌روند؟ آیا اعضای این شورا با اکران این فیلم واقعاً مخالف بوده‌اند؟ به راستی چرا تاکنون حاضر به گفتگو با خبرنگاران نشده‌اند؟» اکران فیلم سینمایی «خانه پدری» پس از رفع توقیف آن تنها چند روز به طول انجامید و با حکم مقام قضایی اکران محدود آن در تهران متوقف شد.
برچسب ها: خانه پدری
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار