چهل سال بحث؟
کد خبر: 974145
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Q1
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۳
سرمقاله مدیر مسئول
دکتر عبدالله گنجی
عبارت روحانی در دانشگاه تهران که «۴۰ سال بحث می‌کنیم و به نتیجه نمی‌رسیم» اگر با سنجیدن همه جوانب و برداشت‌های محتمل از آن عنوان شده باشد، بسیار تأمل‌برانگیز است و می‌توان متناسب با تکثر برداشت‌ها، تنوعی از پاسخ‌ها را به آن داد. اولین برداشت این است که ایشان از عدد چهل سال یعنی کل دوران انقلاب شکایت دارد، نه ۱۰ سال، ۲۰ سال یا مثلاً بعد از دوم خرداد ۷۶ یا بعد از رحلت حضرت امام. پس معنای اول حرف ایشان این است که اصلاً چرا انقلاب کردیم، چون بحث‌ها محصول کل عمر انقلاب اسلامی است و خدا رحمت کند حضرت امام را که رفراندومی را برگزار کرد -۱۲ فروردین ۵۸- که می‌توانست برگزار نکند، اما اگر نمی‌کرد امروز مشکلات بیشتری داشتیم.

دومین برداشت این که اصل ۵۹ در حیطه مجلس است و ربطی به دولت ندارد، روحانی با طرح آن می‌خواهد خود را مجری قانون اساسی اعلام کند که طبق اصل ۱۱۳ به جز اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می‌شود با ایشان است که البته حرف درستی است. روحانی در این مدل فقط می‌خواهد از جایگاه خود دفاع کند نه برگزاری رفراندوم، زیرا رفراندوم، اصل ۵۹ در صلاحیت قوه دیگری است.

سومین برداشت این است که هرچه به سمت انتخابات می‌رویم نارضایتی از دولت در درون جریان حامی دولت رشد می‌کند و روحانی رگ خواب و راه سرکار گذاشتن اصلاح‌طلبان را (مبنی بر کلیشه‌های آنان) خوب می‌داند و اینگونه پیشکش خوشایند تولید می‌کند و اصلاح‌طلبان را دو، سه هفته‌ای در رسانه و محافل مشغول می‌کند.

چهارمین برداشت که امیدوارم بدفهمی نگارنده باشد اینکه: در وسط معرکه جنگ تمام عیار اقتصادی و روانی، به امریکا پیام می‌دهد که من و ملتم هرآنچه شما بخواهید موافقیم، اما موانعی وجود دارد. با عرض پوزش این همان سیره عبیدالله ابن عباس در سال چهلم هجری است که سپاه آماده امام حسن (ع) را رها کرد و به دامان معاویه رفت و آن سرنوشت برای امام مسلمین رقم خورد و همین جماعت بعداً امام را «مذل‌المؤمنین» نامیدند و به جای سرزنش خود رهبرشان را سرزنش می‌کردند.

پنجمین برداشت: روحانی از اول انقلاب پنج دوره در مجلس، چهار دوره در خبرگان و ۲۰ سال در سری‌ترین مرکز امنیتی کشور بوده. چرا ۳۴ سال سال منتهی به ۱۳۹۲ از این عبارات و مطالبات نداشته‌اند؟ مگر آن ۳۴ سال بحث نداشته‌ایم؟ مگر ایشان بحث را ۴۰ سال نمی‌داند؟ چرا حتی یک‌بار چنین مطلبی را حتی در یک مصاحبه نگفته‌اند؟

علت اینکه چرا روحانی صریحاً مصداق را عنوان نمی‌کند، چیست؟ شاید می‌داند وسط جنگ نباید چنین کند و می‌کند، شاید اگر مصداق را بگوید خروار‌ها مطلب از خودش علیه خودش منتشر می‌شود و متهم به تناقض و تضاد و ابن‌الوقتی می‌شود.

ششمین برداشت اینکه هر موقع فشاری روی روحانی بوده، مثل دستگیری فریدون، دادگاه اول، دادگاه تجدیدنظر، صدور حکم، رفتن زندان و... ایشان به میدان آمده و نیشگونی گرفته و کلاً نباید مسئله را عمیق برداشت کرد.

اما چاره کار چیست
چاره اول این است که روحانی اگر می‌تواند دو سوم نمایندگان مجلس را قانع کند و این مسیر را طی کند. چرا موضوع را مشخص نمی‌کند یا با مجلس وارد گفتگو نمی‌شود؟ مگر مکانیسم قانون اساسی برای اجرای رفراندوم اصل ۵۹ روشن نیست؟ چرا طی نمی‌کنید؟

چاره دوم اینکه بدانیم ساز‌های ناهمسو با نظام از درون حاکمیت یا روشنفکران امروز (سیاست‌ورزان دیروز) سرجمع به صد نفر نمی‌رسند، اما سروصدای آنان بلند است و روحانی معمولاً خود را با آنان تنظیم می‌کند. نمی‌توان کشور ۸۳ میلیونی را برای ۸۰ نفر که ۳۰ نفرشان هم جلای وطن کرده‌اند به سمت ذلت برد، اما این ذلت را پشت مردم مخفی کرد. این ۸۰ نفر هم اختلاف‌شان ماهیتی/ هویتی است؛ آنان به نوع نظام دیگری رسیده‌اند و بار‌ها فریاد زده‌اند و اصل ۵۹ مشکل آنان را حل نمی‌کند.

چاره سوم اینکه از مردم بخواهید نظرشان درباره رابطه با امریکا در حال حاضر چیست و شجاعانه به مردم بگویید امریکا از ما چه می‌خواهد؟ این نتیجه با یک سنجش مستقل قابل دسترسی است و لازم نیست تریبون‌های رسمی کشور را علاف نمایند. دولت روحانی در بدو ورود به قدرت در شهریور ۹۲ این کار را انجام داد و به کسی هم نگفت. خب الان هم انجام دهید. اصلاً کسی که رفراندوم طرح می‌کند مگر نباید در سنجش‌های اجتماعی حداقل در ۵۰ درصد مردم اعتبار داشته باشد تا نمایندگی اکثریت را به‌عهده بگیرد. این الان وجود دارد؟ خود این موضوع قابل رفراندوم نیست؟

اصولاً کدام کشور در هنگامه نبرد همان نبرد را به رفراندوم می‌سپارد؟ مصداقی یافت می‌شود؟

اما می‌توان صحنه را طور دیگری دید. یک ملت پویا، زنده و رو به جلو باید مملو از اختلاف سلیقه باشد. بحث برای یک ملت زنده نباید معضل محسوب شود. همین الان تندترین مباحث در انگلیس، امریکا و فرانسه برقرار نیست؟ چرا کسی از رفراندوم حرف نمی‌زند؟ ترامپ که نیروی نظامی به خاورمیانه می‌برد یا می‌آورد رفراندوم می‌کند؟ برای بمب‌هایی که بر سر مردم یمن ریخته می‌شود نظر مردم امریکا گرفته شده است؟

دولت امریکا برای خروج از برجام نظر مردم امریکا را گرفت؟ این سخنان، حرف‌های قشنگ و عوامانه‌ای است که تاریخ مذمت خواهد کرد، هرچند عده‌ای امروز برایش کف بزنند.

اما اگر روحانی و هرکس دیگری علاقه‌مند به کاهش منازعات است باید اصول اساسی و غیرقابل اختلافی را مبنا قرار دهد و همگان را دور آن فرا بخواند. آن اصول را مبنای گفتگو‌های سیاسی قرار دهد. این اصول اختصاصی انقلاب اسلامی عبارتند از: ۱- جمهوری اسلامی (نوع نظام مستقر)؛ ۲- امام (ره)؛ ۳- ولایت فقیه؛ ۴- قانون اساسی و ۵- سیاست‌های کلی نظام.

پیشنهاد این است که روحانی با نگاه جامع به این پنج اصل به‌علاوه کارآمدی دولت بحث چهل‌ساله‌اش را رقیق نماید. اگرچه تمام‌شونده نیست. زیرا در جامعه‌ای زنده آن هم با حکومتی کم‌تجربه اختلافات طبیعی خواهد بود. نسل ما بنیان‌گذار سبک جدید حکومت است و هر روز تجربه‌ای نو اضافه می‌شود و این امری کاملاً طبیعی است.
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Germany
|
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
4
0
شما دنبال چی هستی کشوری که درآن خرید یک آپارتمان آرزوی امت مسلمان است ایا حکومت اسلام معنایی دارد
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
توفیق حکومت اسلامی در داشتن دولتی اسلامی است و آن منوط به بصیرت و دانایی ملتی هوشیار که تحت تاثیر سلبریتی های ورزشی o هنری بی سواد! رای با ارزش خود را به نفوذی های غرب ذلیل نداده و مدیران متخصص انقلابی در حد شهید رجایی را انتخاب کنند.
قاسم
|
Germany
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
0
8
احسنت جناب اقای گنجی . تحلیلی دقیق و روشن و گویا .
رئوف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
0
5
بسیار بسیار عالی ... کاش آقای روحانی یا دفترشان به این پیشنهادات پاسخی در خور جهت افکار عمومی صادر نمایند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
0
0
عیر ممکن است
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
0
5
قیس سعید رئیس‌جمهور جدید تونس با دست‌خط خود نوشت: امروز گزارش جدیدی درباره درآمدهایم دادم و از هر درآمدی که نیاز به توضیح داشته باشد،گزارش تهیه خواهم کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
2
2
" اصولاً کدام کشور در هنگامه نبرد همان نبرد را به رفراندوم می‌سپارد؟ مصداقی یافت می‌شود؟
"
شما بفرماييد جنگها در طول تاريخ و جغرافيا چكونه پايان يافته اند؟
زمانيكه فايده خاص براي افراد خاص نداشته؟
زمانيكه يكطرف كلأ بدبخت و نابود شده ؟
زمانيكه شروع كننده آنها دنبال سرگرمي جديد رفتند ؟
خلاصه جنگ ايران و آمريكا چگونه تمام خواهد شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
جنگ ایران و امریکا تا زمانی که عوامل غرب زده همچون چهل سال گذشته بر سر کار اند ادامه داشته و آنها به امید تلاش نفوذی های خود دست از تحریم و فشار خود بر نخواهند داشت!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
2
1
"دولت امریکا برای خروج از برجام نظر مردم امریکا را گرفت؟ این سخنان، حرف‌های قشنگ و عوامانه‌ای است که تاریخ مذمت خواهد کرد، هرچند عده‌ای امروز برایش کف بزنند."
داداش مگه الگو ما دولت آمريكاس؟
بنابر اين تاريخ دولت آقاي ترامپ را مذمت نميكند ؟
بنابر اين الگو آيندگان رفتار آقاي ترامپ خواهد بود كه نظر خواهي برايش امريست ....؟
داداش دمت گرم ،شماهم اين حرفها را جدي نگيريد . الگوي تاريخ خواهيد شد!!!!!!!!!
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
2
0
آقای گنجی ماجرای ویلای ۱۴۰۰۰ متری .... در لواسان را لطفا تحلیل کن و دلایل فساد و بیکاری جوانان را که ریشه در فساد سیستمی دارد تبیین کن و کامنت‌ها را سانسور نکن
یوسف رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۴
0
2
سلام
واقعا تحلیل جامعی است
نمیدانم چرا این دولت واقعیت های داخلی را نمی بیند وچشمش به دست کدخداست
حسین - ن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
0
1
جناب دکتر گنجی عزیز عکس و فیلم های آقای روحانی را زمانی که با اروپایی ها دیدار مي کند ببینید که چطور خندان است
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
جناب روحانی چو غریبان ببیند خوشش اید!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
0
0
اقای گنجی وظیفه مردم دربرابرحکومتهایی که هیچ قدمی برای ارتقا زندگی مردم انجام نداده وکشوررادر عقب ماندگی ایدویولژیک قرارداده چیست ومردم رادرمضیقه نگه داشته وهرروزبدترازدیروز چیست
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
0
0
یادتان هست یک عده زالو صفت و یک عده نادان در آتش اختلافات بین عراق و ایران دمیدن، قبل تر از آن داعش آمد نشد و حالا این مدل را دارند آزمایش می کنند، تنها را تبلیغ قرآن است و نشان دادن نقشه های دشمن در ایجاد فتنه و تشویق ملت به تمسک به قرآن است تا همچون الک ناخالصی ها و پلیدی ها را شناسایی کرد. باید به این اعتقاد برسیم دشمن ما را به حال خودمان رها نمی کند.
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
0
0
وطن پرستی وزیر مسکن آقای آخوندی را بشنوی آقای دگتر گنجی آقای عباس آخوندی: «خانم مرکل یک بار در این باره اظهار نظر جالبی کرد. او گفت که ایران می‌تواند حتی اگر همه از توافق(برجام) خارج شوند، خودش به تنهایی باقی بماند. این حرف از نظر استراتژیکی خیلی حرف مهمی است»
ممقانی
|
United States
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
0
0
به نظر من اصل هدفش نشانه گیری جبهه ارزشی ها و زدن پایگاه اجتماعی آن هست برای رای نیاوردن در انتخابات مجلس
چنانچه کسی را حتی به کوچکترین شهر که شهر ما باشد گسیل کرده تا با سر شبکه های اصلح طلبان هر شهر برای انتخابات و حمایت شخصش را به عرض شان برساند
ناشناس
|
Germany
|
۰۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
0
0
اقای گنجی توصیه می کنم درمقابل سامانه ثبت اموال دزدی مسیولین سامانه ای هم برای اموال چپاول شده مردم به روش کاهش ارزش پول وبالابردن قیمت مسکن وماشین وغیره درست شود
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار