نگاهی به چند کتاب شاخص درباره شهید حسین همدانی
کد خبر: 972391
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044xj
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۵
در زمان حیات سردار حسین همدانی چندین کتاب از خاطرات و مجاهدت‌های ایشان منتشر شد که جزو کتاب‌های شاخص ادبیات دفاع مقدس به شمار می‌روند. پس از شهادت سردار همدانی، چندین کتاب دیگر در رابطه با شخصیت و زندگی این سردار بزرگ انتشار یافت که مخاطبان زیادی بین طرفداران پیدا کرد.
سرويس ايثار و مقاومت جوان آنلاين: در زمان حیات سردار حسین همدانی چندین کتاب از خاطرات و مجاهدت‌های ایشان منتشر شد که جزو کتاب‌های شاخص ادبیات دفاع مقدس به شمار می‌روند. پس از شهادت سردار همدانی، چندین کتاب دیگر در رابطه با شخصیت و زندگی این سردار بزرگ انتشار یافت که مخاطبان زیادی بین طرفداران پیدا کرد.

مهتاب خین
«مهتاب خین» پرمخاطب‌ترین کتاب درباره شهید همدانی به شمار می‌رود. این کتاب زندگی شهید همدانی از دوران انقلاب، کردستان و دفاع مقدس را به اهتمام حسین بهزاد بیان می‌کند. سردار همدانی روایتگر خاطراتش از دفاع مقدس در این کتاب است. شهید همدانی در «مهتاب خین» به خوبی نحوه انجام دو عملیات بزرگ فتح‌المبین و بیت‌المقدس را شرح می‌دهد و از مجاهدت‌های رزمندگان استان همدان می‌گوید.

تکلیف است برادر
«تکلیف است برادر» ماحصل گفتگو با شهید همدانی است که مبارزات انقلابی، خاطرات مربوط به تأسیس سپاه پاسداران، جنگ با ضدانقلاب در کردستان و ناگفته‌هایی از نبرد با دشمن در جبهه غرب را دربر می‌گیرد. این کتاب نیز به همت حسین بهزاد به چاپ رسیده و خواننده می‌تواند اتفاقات مهم زندگی راوی را از زبان خودش بخواند.

مزد مقاومت از مجموعه کتب فاتحان خرمشهر
«مزد مقاومت» سی و دومین کتاب از مجموعه «فاتحان خرمشهر» است. شهید همدانی در این کتاب به شرح ماوقع فتح خرمشهر از نگاه خود پرداخته است. او در کتاب از نقشش در جریان این اتفاق بزرگ تاریخی می‌گوید. در کتاب اطلاعات خوبی از وضعیت شهر در دوران دفاع مقدس و چگونگی مبارزه برای آزادسازی‌اش را شرح می‌دهد. مقاومت نیرو‌های مردمی و حضور پررنگ زنان در جبهه از نکات مهم کتاب به شمار می‌رود.

خداحافظ سالار
«خداحافظ سالار» از شاخص‌ترین کتاب‌هایی است که پس از شهادت حاج‌حسین همدانی به نگارش درآمده است. این کتاب خاطرات پروانه چراغ‌نوروزی همسر شهید را دربر می‌گیرد و خیلی زود به چاپ هفتادم رسیده است. جریان نگارش کتاب به سال ۱۳۹۰ و زمانی که شهید همدانی در اوج بحران سوریه، خانواده‌اش را به این کشور می‌برد، برمی‌گردد. پس از بازگشت به ایران، همسر شهید شروع به تحریر خاطراتش می‌کند که شهید همدانی نقش پررنگی در این خاطرات دارد. نویسنده کتاب، حمید حسام، یکی از چهره‌های بنام ادبیات پایداری است.

ساعت ۱۶ به وقت حلب
پیشکسوتان دفاع مقدس شهید همدانی را استاد جنگ‌های نامتقارن می‌دانستند. کتاب «ساعت ۱۶ به وقت حلب» شامل ۶۵ خاطره کوتاه به همراه عکس در موضوعات مختلف از شهید همدانی است. این کتاب به شکلی نظرات و خاطرات دیگران از هنرمندان گرفته تا خانواده شهید همدانی در مورد این مرد ماندگار در تاریخ مقاومت است. گلعلی بابایی گردآورنده «ساعت ۱۶ به وقت حلب» در مورد کتاب چنین می‌گوید: ما تمام تلاشمان را کرده‌ایم که این کتاب به ورطه شعار نیفتد و، چون کتاب براساس واقعیت و اتفاق‌های زندگی نوشته شده بسیار مستند و ملموس برای مخاطب روایت می‌شود. این کتاب که به اهتمام زهرا همدانی و سیدحسن شکری تهیه شده در سال ۹۵ به چاپ رسید.
برچسب ها: سردار همدانی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار