ملاحظات بخش خصوصی و دولتی مانع دور زدن تحریم‌هاست!
کد خبر: 972270
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044vm
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
وزیر امور خارجه در پاسخ به نمایندگان سؤال‌کننده از وی:
ظریف با بیان اینکه تاکنون سفرای ما در کشور‌های همسایه و همچنین چین و ژاپن در این دبیرخانه حضور یافته‌اند و مباحثی درباره دیپلماسی اقتصادی مطرح شده است، گفت: همچنین ما برای استان‌ها اداره ویژه‌ای را تشکیل داده‌ایم تا امکانات استان‌ها برای جذب سرمایه مورد ارزیابی قرار گیرد
سرویس سیاسی جوان آنلاین: وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس با اشاره به معرفی راه‌های مختلف برای دور زدن تحریم‌ها گفت: این راه‌ها با توجه به ملاحظاتی که دوستان ما در بخش خصوصی و دولتی دارند، به نتیجه نمی‌رسد، اما ما وظیفه خود را به درستی انجام می‌دهیم.
به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته برای پاسخ به سه سوال نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خانه ملت حضور یافت.

در جلسه علنی مجلس در پاسخ به سؤال محمدعلی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ درباره اقدامات این وزارتخانه در جهت بهبود روابط اقتصادی و ارتقای دیپلماسی اقتصادی و همچنین ارتقای جایگاه ایران در صحنه جهانی اظهار داشت: موضوع اقتصاد مهم‌ترین اولویت سیاست خارجی است و ما بر این اساس معاونت دیپلماسی اقتصادی را تشکیل دادیم، اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که کار ما اقتصادی نیست و ما وظیفه تصدی‌گری را بر عهده نداریم.
وی با اشاره به تشکیل دبیرخانه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی گفت: مدتی است که این دبیرخانه تشکیل شده و وظیفه اصلی این دبیرخانه، هماهنگی کار‌های مختلف کشور در دستگاه‌های خارجی است. وزیر امور خارجه تصریح کرد: دبیرخانه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی هر دو هفته یکبار با معاونت وزارتخانه‌های دیگر جلسه‌ای تشکیل می‌دهد. همچنین آنان جلساتی را با سفرای ایران در کشور‌های مختلف برگزار می‌کنند که آخرین تحولات اقتصادی را ارائه دهند.

ارتباط با همسایگان اولویت نخست دولت

ظریف با بیان اینکه تاکنون سفرای ما در کشور‌های همسایه و همچنین چین و ژاپن در این دبیرخانه حضور یافته‌اند و مباحثی درباره دیپلماسی اقتصادی مطرح شده است، گفت: همچنین ما برای استان‌ها اداره ویژه‌ای را تشکیل داده‌ایم تا امکانات استان‌ها برای جذب سرمایه مورد ارزیابی قرار گیرد که تاکنون در معاونت اقتصادی چند جلسه بین استانداران و سفرا تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه همچنین یک پایگاه اطلاع‌رسانی در معاونت دیپلماسی تشکیل شده است، افزود: در این پایگاه اطلاع‌رسانی، اطلاعات اقتصادی کشور‌ها در اختیار بخش خصوصی و دولتی قرار می‌گیرد. ظریف بیان کرد: اقدام دیگری در این مورد انجام شد که به کمک مجلس شورای اسلامی نهایی شد و هفته گذشته هم رئیس‌جمهور در آن جلسه شرکت کرد که این موضوع ورود ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیاست.
وی در این باره توضیح داد: اتحادیه اقتصادی اوراسیا امکان ویژه‌ای را برای ایران فراهم می‌کند تا بتواند با همسایگان خود ارتباط ویژه‌ای را از حیث اقتصادی و تجاری برقرار کند که با اجرا شدن توافق اوراسیا در اواسط آبان ماه قطعاً شاهد تأثیرات بسزای حضور ایران در این اتحادیه خواهیم بود.

وزیر امور خارجه درباره اقدامات این وزارتخانه برای ارتقای جایگاه ایران و ایرانی در سطح جهان اظهار داشت: ما حمایت از ایرانیان خارج از کشور را وظیفه خود می‌دانیم و هرگونه اقدامی برای جلوگیری از تضییع حقوق آنان انجام می‌دهیم.
ظریف ادامه داد: دو ایرانی مقیم خارج از کشور به شکل غیرقانونی و به درخواست امریکا در زندان بودند که یک ایرانی آزاد شده و آزادی وی ماحصل تلاش‌هایی است که وزارت خارجه انجام داده، اما به دلیل اینکه می‌خواهیم اقداماتمان به نتیجه برسد، از تبلیغاتی کردن آن جلوگیری می‌کنیم و به دنبال آن هستیم که از طریق گفتگو، آن را به نتیجه برسانیم.

وظیفه وزارت خارجه قرار داد بستن نیست

وی تأکید کرد: وظیفه وزارت امور خارجه بستن قرارداد و جذب سرمایه نیست، صرفاً وظیفه ما تسهیل این اقدامات است و دستگاه‌های ذیربط باید آن را انجام دهند. ظریف بیان کرد: سفرای ما موظف به شناخت سرمایه‌گذاران هستند و باید اطلاعات لازم را در اختیار آنان بگذارند تا سرمایه‌گذاران در ایران حضور یابند و پس از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشورمان، یکسری مقررات داخلی و قوانین وجود دارد که باید رعایت شود و همه می‌دانیم که برای یک سرمایه‌گذاری عادی باید سرمایه‌گذاران چندین ساعت صبر کنند تا مجوز بگیرند و این مسائل دیگر ربطی به وزارت خارجه ندارد.
وزیر امور خارجه گفت: ما هر روز افرادی را برای سرمایه‌گذاری در کشورمان به دستگاه‌های ذیربط معرفی می‌کنیم، اما پس از معرفی، دیگر وظیفه ما نیست که اقدامی انجام دهیم و مداخله ما باعث اخلال در سیستم سایر دستگاه‌ها می‌شود و فسادآور است و وزارت امور خارجه صرفاً وظیفه خودش را انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: در اجرای این وظیفه ما با مشکلات دیگری به ویژه تحریم‌های امریکا مواجه هستیم و زمانی که پیش‌بینی‌هایی توسط دولت در زمینه ارتقای مسائل اقتصادی و روابط اقتصادی کشور انجام شده بود، هنوز تحریم‌های جدید ایالات متحده امریکا وارد نشده بود، اما امروز بخش فشار حداکثری امریکا، مانع تحقق بسیاری از اقداماتی شده که ما در برنامه خود داشتیم ولی کماکان در همه این زمینه‌ها تلاش می‌کنیم.

مجلس به کمک ما بیاید

وی در پاسخ به سؤال پورمختار مبنی بر اینکه «چرا وزارت خارجه پایگاه داده داخلی هنوز ایجاد نکرده است؟»، گفت: ما پایگاه داده‌های خارجی را به سفارتخانه‌ها ابلاغ می‌کنیم و آن‌ها موظفند که به ما اطلاعات را ارائه دهند و ما اطلاعات را در سامانه قرار می‌دهیم، اما پایگاه داده داخلی را کسی موظف نیست که در اختیار ما بگذارد. ما از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها درخواست می‌کنیم و هر اطلاعاتی که آنان به ما بدهند، در پایگاه قرار می‌دهیم. وزیر امور خارجه اظهار داشت: در شرایط بسیار نامساعد بین‌المللی به دلیل وضع تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده و همچنین در شرایطی که در داخل کشور ما وظیفه هماهنگی و تسهیل‌گری را داریم، دستگاه‌های مختلف باید در این زمینه با ما همکاری کنند.

وی بیان کرد: امیدواریم مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه به ما کمک کند تا بتوانیم وظیفه خود در بُعد اقتصادی را بهتر از گذشته انجام دهیم، اما تاکنون هم با توجه به همه مشکلاتی که داریم، یکی از بخش‌های موفق وزارت خارجه، بخش دیپلماسی اقتصادی بوده است و معاون مربوطه در این بخش از ابتدای صبح تا آخر شب صرفاً در حال پیگیری است تا مشکلات داخلی برای سرمایه‌گذاری را حل و فصل کند چراکه ما مشکلات داخلی در این زمینه بسیار داریم. ظریف گفت: بسیاری از مواردی که ما برای دور زدن تحریم‌ها معرفی می‌کنیم، با توجه به ملاحظاتی که دوستان ما در بخش خصوصی و دولتی دارند، به نتیجه نمی‌رسد، اما ما وظیفه خود را به درستی انجام می‌دهیم. وی با اشاره به ارائه برنامه ۲۵ساله به چین گفت: این مسئله نشان‌دهنده اهمیتی است که ما به روابط با چین می‌دهیم و برنامه‌ای است که به شکل متوازن و با در نظر گرفتن اولویت‌های کشور توسط دستگاه‌های مختلف تدوین و در سفر گذشته بنده به چین ارائه شد.

هماهنگی مناسب بین وزارت خارجه و ستاد کل نیرو‌های مسلح

ظریف همچنین در پاسخ به سؤال ملی علی کرد نماینده خاش مبنی بر عدم دیپلماسی پایدار با کشور‌های همسایه شرقی و جنوب شرقی ایران گفت: در ابتدای دولت دوازدهم گفتیم روابط با همسایگان در اولویت ماست و با جدیت آن را دنبال می‌کنیم.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: ستاد فرماندهی کل قوا و ستاد کل نیرو‌های مسلح و شخص سرلشکر باقری به منظور توسعه روابط امنیتی، سیاسی و اقتصادی اقداماتی انجام دادند، ضمن اینکه گفتگو‌های مستمری درباره مرز‌ها با اسلام‌آباد داریم.

ظریف گفت: من اولین وزیر خارجی بودم که بعد از انتخاب عمران خان به پاکستان سفر کردم. وی گفت: ملاقات‌های متعددی با پاکستانی‌ها در سطوح مختلف داریم و این در حالی است روابط ما با اسلام‌آ‌باد هیچ گاه سردرگم نبوده و اهداف آن کاملاً مشخص است، هر چند مشکلاتی داریم که ناشی از حضور و دخالت بیگانگان است، اما ارتباط تهران با اسلام‌آباد خوب است. وزیر امور خارجه افزود: درباره ربایش افسران ایرانی توسط ضدانقلاب پیگیری‌هایمان را با هماهنگی ستاد کل نیرو‌های مسلح انجام می‌دهیم و به پاکستان سفر می‌کنیم، ضمن اینکه روابط ما با فرمانده ارتش پاکستان بسیار خوب است و رفت و آمد‌ها و دیدار‌های جدی با آن‌ها داریم.

وی افزود: روابط با افغانستان بر اساس سیاستی مشخص در حال پیگیری است. وزیر امور خارجه گفت: وزارت خارجه نمی‌تواند اقدامی را در زمین انجام دهد و ما در خصوص حوادث ناگوار تروریستی در مرز پاکستان فقط می‌توانیم چندین کار را انجام دهیم. ظریف درباره این کار‌ها گفت: محکوم کردن حادثه تروریستی و خواستن سفیر آن‌ها به وزارت خارجه، حضور سفیر ایران در وزارت خارجه پاکستان، مذاکره وزارت خارجه ایران با وزارت خارجه پاکستان، برقراری تماس و مذاکره فرماندهان نظامی با طرف خارجی بخشی از این اقدامات است.
وی گفت: باید بکوشیم از بزرگان منطقه و رهبران دینی و همچنین نمایندگان مجلس و ذی‌نفوذان منطقه‌ای به منظور کاهش حملات تروریستی استفاده کنیم. ظریف گفت: امروز هماهنگی و همکاری بین وزارت خارجه و ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران و پاکستان بسیار خوب است. در پایان نمایندگان مجلس از توضیحات ظریف در خصوص ۳ سوال مطرح شده قانع شدند، اما پورمختار اعلام کرد که قانع‌شدن وی مشروط است.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
0
0
جناب ظریف حیف از این حقوق و مزایا و دنیا گردی که از بول بیت المال میگیری
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار