گرانفروشی رب‌گوجه با مجوز سازمان حمایت؟
کد خبر: 971934
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044qM
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: در حالی قیمت خرید گوجه‌فرنگی از کشاورزان تا ۸۰۰ تومان هم سقوط کرده، قیمت رب‌گوجه همچنان حدود ۱۸ هزار تومان است و در مرجع اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات هم هر قوطی رب گوجه‌فرنگی ۹۰۰ گرمی ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورده است.

به گزارش تسنیم، در حالی که قیمت خرید هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی از کشاورزان ۸۰۰ تا هزار و ۲۰۰ تومان شده است و در میدان مرکزی میوه ه هم هزار تا هزار و ۳۰۰ تومان به فروش می‌رسد، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت هر قوطی رب گوجه فرنگی ۹۰۰ گرمی را ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرده و قیمت هر کیلوگرم از این محصول هم ۱۸ هزار و ۳۳۰ تومان است. این در حالی است که با خرید مستقیم گوجه فرنگی از کشاورزان، هزینه تولید هر کیلوگرم رب غیرصنعتی ۴ هزار تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان می‌شود. در صورتی که هزینه‌های سربار مانند قوطی، انرژی، نیروی کار، حمل‌ونقل، نمک و سود را نیز به این قیمت اضافه کنیم، هر کیلوگرم رب گوجه‌فرنگی کارخانه‌ای کمتر از ۱۰ هزار تومان قیمت خواهد داشت.

قیمت رب گوجه‌فرنگی کاهش می‌یابد
در تاریخ دوم شهریورماه سال‌جاری، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با توجه به کاهش نرخ گوجه‌فرنگی خبر از کاهش قیمت رب گوجه‌فرنگی داده بود، بیش از ۴۰ روز از این وعده سازمان حمایت می‌گذرد، اما در مرجع اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات کماکان هر قوطی رب گوجه‌فرنگی ۹۰۰ گرمی ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان (قیمت هر کیلوگرم ۱۸ هزار و ۳۳۰ تومان) نرخ‌گذاری شده است.

سازمان تعاون روستایی برای حمایت از کشاورزان هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی را هزار و ۱۵۰ تومان خرید حمایتی می‌کند، اما کشاورزان هزینه تولید این محصول را ۲ هزار تومان می‌دانند.
دلایل کاهش قیمت گوجه‌فرنگی در هفته‌های اخیر اعمال تعرفه ۳۸۰ دیناری عراق برای واردات گوجه‌فرنگی است که صادرات این محصول را از صرفه انداخته است. همچنین کاهش قیمت خرید تضمینی گندم و چغندرقند باعث شد که کشاورزان به سمت تولید صیفی‌جات از جمله گوجه‌فرنگی بروند که باعث شده تولید این محصول بیشتر از نیاز بازار باشد. در حالی قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی به صورت خرده‌فروشی در تهران هزار و ۳۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان به فروش می‌رسد که این محصول در سال گذشته و در زمان صادرات به ۱۵ هزار تومان نیز رسیده بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار