رئیس‌جمهور حق تغییر در برجام را ندارد
کد خبر: 971217
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044en
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۱
یک نماینده مجلس:
سرويس سياسی جوان آنلاين: رئیس‌جمهور نمی‌تواند بدون اجازه مجلس به اندازه یک کلمه، نه متن برجام را کم و نه به متن برجام اضافه کند.
به گزارش مهر، محمدرضا پورابراهیمی عضو فراکسیون نمایندگان ولایی با اشاره به احتمال تغییراتی در متن برجام، گفت: طرح این مباحث در راستای ایجاد یک فضای جنگ روانی است تا جمهوری اسلامی ایران نسبت به مواضع اصولی خود و نسبت به مطالبات بحق خود عقب‌نشینی کند.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعید می‌دانم چنین موضع‌گیری‌ای از سوی ایران در دیدار‌های رئیس‌جمهور و وزیر امورخارجه در سازمان ملل مطرح شده باشد. اظهارنظر هفته‌های اخیر رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه در مورد برجام، تعهدات جمهوری اسلامی ایران و تعهدات طرف مقابل کاملاً واضح و صریح بوده است.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: این اظهارنظر‌های صریح در دفاع از منافع ملی، توسط رئیس‌جمهور در سازمان ملل نیز باید ادامه پیدا کند. باید بررسی شود اظهارات سخنگوی دولت از طرف شخص ایشان بیان شده یا واقعاً موضع هیئت وزیران و شخص رئیس‌جمهور است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: با توجه به اظهارنظر‌های صریح رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه در هفته‌ها و روز‌های اخیر، به نظر نمی‌رسد چنین موضعی از سوی ایران مطرح شود. وی تصریح کرد: این نوع موضع‌گیری به معنای تضعیف جمهوری اسلامی، در شرایطی است که باید با اقتدار از منافع ملی خود دفاع کند و این تضعیف قطعاً به صلاح نیست.
پورابراهیمی در واکنش به اظهارات سخنگوی دولت مبنی بر تلاش رئیس‌جمهور برای بن‌بست‌شکنی و ایجاد تغییرات در متن برجام گفت: هرگونه تغییر در متن برجام که منجر به افزایش تعهدات ایران و کاهش تعهدات طرف مقابل شود موجب از بین رفتن منافع ملی جمهوری اسلامی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: متن برجام طبق قانون به تصویب مجلس رسیده است، رئیس‌جمهور حق هیچ‌گونه تغییر در متن این قانون را ندارد زیرا رئیس‌جمهور مجری برنامه‌های تصمیمات قانونی مجلس است و نمی‌تواند بدون اجازه مجلس به اندازه یک کلمه، نه متن برجام را کم و نه به متن برجام اضافه کند زیرا این اقدام از اختیارات رئیس‌جمهور خارج است.
وی خاطر نشان کرد: اتخاذ هرگونه تصمیمی برای تغییر در برجام به بهانه بن‌بست‌شکنی در تضاد با قانون و وظایف رئیس‌جمهور و اصل تفکیک قوا است.

ایجاد تغییر در متن برجام، نقض منافع ملی است

پورابراهیمی ایجاد هرگونه تغییر در متن برجام را بسیار خطرناک و نقض منافع ملی کشور خواند و گفت: نسبت به ایجاد هرگونه تغییر در برجام کوتاه نخواهیم آمد. این اقدام به معنای زیر پا گذاشتن منافع ملی و تعهدات برجامی غرب به ایران است. غربی‌ها از ابتدا نیز به دنبال این بودند که ایران گام به گام از حقوق قانونی خود عقب‌نشینی کند.
موضع جمهوری اسلامی در برابر نقض برجام کاملاً شفاف است، موضع ما این است که ایران تعهداتی را در برجام پذیرفته است، طرف‌های مقابل هم تعهداتی را پذیرفته‌اند. ایران تعهدات خود را اجرا کرده، اما تعهدات طرف‌های مقابل انجام نشده است، آن‌ها مکلف هستند تعهداتشان را انجام دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امریکایی‌ها همیشه با ادبیاتی سخیف و طلبکارانه با جمهوری اسلامی سخن گفته و به تعهدات خود در برجام پایبند نبوده‌اند.
اروپایی‌ها قول دادند با خروج امریکا به تعهداتشان عمل می‌کنند، اما من با صراحت اعلام می‌گویم، اروپا به هیچ یک از تعهدات یازده گانه خود عمل نکرده است. منوط کردن اجرای این تعهدات به SPV و اینستکس توهین به مردم ایران بود.

رئیس‌جمهور حق ندارد سرسوزنی از عزت مردم ایران کوتاه بیاید

وی ادامه داد: رئیس‌جمهور حق ندارد سرسوزنی از عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم ایران کوتاه بیاید. رئیس‌جمهور فردِ خودش نیست، آدم و نماینده جمعیت سربلندی است که پای منافعشان ایستاده‌اند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امروز سیاست و اقدامات اروپایی‌ها در مواجهه با جمهوری اسلامی ایران کمتر از امریکایی‌ها نیست، البته امریکایی‌ها با گستاخی، عریان و برهنه صحبت می‌کنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار